Većina web stranica najvećih hrvatskih kompanija energetski je neodrživa

Najveće emisije CO2 imaju web stranice telekoma

Internet je četvrti najveći zagađivač na svijetu. Da je internet država, emitirao bi CO2 kao neke od najvećih svjetskih ekonomija, kao što su Njemačka ili UK. Kako bi osvijestila ovaj problem, digitalna agencija Creek and Pine u ožujku ove godine provela je istraživanje 260 web stranica i pod-stranica 150 najvećih hrvatskih kompanija te 20 najposjećenijih web stranica.

Kada su u pitanju web stranice najvećih hrvatskih kompanija, 63 % ih se nalazi na „prljavim“ serverima pogonjenima neobnovljivim izvorima energije. 75 % ih je energetski neodrživo, pri čemu je polovica u najnižem energetskom razredu. Među najvećim hrvatskim kompanijama, najveće emisije CO2 imaju telekomi, čije web stranice godišnje proizvedu oko 170 tona CO2.

Analiza najposjećenijih hrvatskih web stranica rezultirala je još lošijim pokazateljima, s obzirom na to da ih je 90 % energetski neučinkovito. Dvadeset najposjećenijih web stranica od posjeta godišnje proizvede više od 4.500 tona CO2. To je ekvivalent proizvodnje CO2 na otprilike 500 letova zrakoplova Boeing 777 na letu od New Yorka do Sydneyja.

„Naša je misija podići svijest o gorućem i često zanemarenom problemu digitalnog zagađenja te se s njim izravno suočiti kroz edukaciju, dizajn i razvoj održivih web stranica i aplikacija. Želimo osvijestiti tvrtke o emisijama CO2 koje stvaraju njihovi digitalni proizvodi i osnažiti ih da od svojih dizajnera i programera traže veću odgovornost i svijest o važnosti dizajniranja za dugovječnost i održivost. Važno je istaknuti da web stranice i aplikacije optimizacijom mogu postati barem 70 % učinkovitije, a to znači da postaju bolje za okoliš, ljude i poslovanje.” - izjavio je Creek and Pineov osnivač i dizajner Vedran Židanik.

 

Creek and Pine digitalna je agencija koja je među prvima u Hrvatskoj prepoznala problem digitalnih emisija. Kroz edukacije, konzultacije te održivi dizajn i razvoj web stranica agencija pomaže kompanijama razumjeti utjecaj njihovih digitalnih proizvoda na okoliš te smanjiti njihove emisije CO2.

VEZANE VIJESTI

Ledeni pokrivač zapadne Antarktike nepovratno se topi

Prije dvije godine znanstvenici su ustanovili da se godišnji gubitak leda s antarktičkog područja povećao šest puta u posljednjih 40 godina, što je pridonijelo povećanju razine mora za više od 1,27 centimetara. Najnovija studija pokazuje da smo na opasnoj prekretnici koja bi mogla uzrokovati porast razine mora za nekoliko metara.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER