MOL pustio u rad najveće postrojenje za proizvodnju zelenog vodika u regiji

Novo postrojenje smanjit će emisije ugljikovog dioksida Rafinerije Dunav za 25 000 tona

Postrojenje za proizvodnju zelenog vodika u Százhalombatti vrijedno je 22 milijuna eura, a s kapacitetom od 10 megavata najveće je u srednjoj i istočnoj Europi. U njemu će se proizvoditi 1600 tona zelenog vodika godišnje, čime se otvara novo poglavlje MOL Grupe u gospodarenju vodikom.

Cilj MOL Grupe je pružiti rješenja za budućnost, a u novom postrojenju za proizvodnju zelenog vodika u Százhalombatti, s jedinicom za elektrolizu od 10 megavata koju je proizveo Plug Power, proizvodit će se oko 1600 tona zelenog vodika godišnje. Nova tehnologija postupno će zamijeniti proizvodni proces koji se temelji na prirodnom plinu, a čija upotreba trenutno čini šestinu ukupnih emisija ugljikovog dioksida MOL Grupe. Postrojenje će početi s proizvodnjom u drugoj polovici 2024. godine, a MOL će se zelenim vodikom koristiti prvenstveno u vlastitim pogonima za proizvodnju goriva.

Plug Power oprema za elektrolizu koristi se električnom energijom iz obnovljivih izvora energije za razgradnju vode na vodik i kisik. To znači da se ne stvaraju onečišćujući nusproizvodi, a postrojenje proizvodi osam do devet tona čistog kisika po toni vodika. Američka kompanija ponudila je MOL-u inovativnu i pouzdanu tehnologiju – generatore vodika, optimizirane za proizvodnju čistog vodika, koji imaju gotovo 50 godina operativnog iskustva.

„MOL Grupa dosegla je još jednu prekretnicu: sada možemo proizvoditi zeleni vodik bez proizvodnje stakleničkih plinova. Upotrebom ove tehnologije, u mogućnosti smo ostvariti smanjenje emisija jednako kao da smo s cesta uklonili oko 5.500 automobila. Naše novo postrojenje za proizvodnju zelenog vodika MOL-ove industrijske operacije zasad će učiniti zelenijima, a u budućnosti će ponuditi rješenja za cijelu industriju i mobilnost temeljenu na vodiku. Nakon Százhalombatte, ovu tehnologiju primijenit ćemo i u drugim dvjema jedinicama za proizvodnju goriva u Grupi kako bismo proces proizvodnje goriva učinili održivijim u svakoj od rafinerija MOL Grupe.“ – rekao je József Molnár, glavni izvršni direktor MOL Grupe, na svečanosti otvaranja novog postrojenja.

Ulaganje je u skladu s korporativnom strategijom MOL Grupe SHAPE TOMORROW, čiji je cilj učiniti regiju održivijom, konkurentnijom i samodostatnijom.

„Oduševljeni smo što, u suradnji s MOL-om, možemo proslaviti puštanje u rad jednog od najvećih europskih postrojenja za proizvodnju zelenog vodika kao podrške rafineriji“, rekao je glavni izvršni direktor tvrtke Plug Power Andy Marsh. „Ponosni smo što smo MOL opremili najsuvremenijom tehnologijom jedinice za elektrolizu za proizvodnju zelenog vodika, kao učinkovitog načina za smanjenje emisija ugljikovog dioksida unutar rafinerijskih operacija. Zajedno napredujemo prema ugljičnoj neutralnosti, potičemo zelenije poslovanje i guramo naprijed gospodarenje vodikom.“

MOL Grupa posvećena je transformaciji svog tradicionalnog poslovanja temeljenog na fosilnim gorivima u niskougljični, održivi poslovni model, s ciljem da do 2050. godine postigne ugljičnu neutralnost, a istovremeno oblikuje kružno gospodarstvo s niskim emisijama CO2 u srednjoj i istočnoj Europi.

 

VEZANE VIJESTI

Novi hibridni zeleni krov može podnijeti čak i dugu sušu

Zeleni krovovi predstavljaju jedno od ključnih rješenja u borbi protiv efekta urbanog toplinskog otoka i za prilagodbu zgrada klimatskim promjenama. Kako bi učinkovito obavljali svoju funkciju, potrebna im je dovoljna i redovita opskrba vodom, što neravnomjerne i neredovite oborine ne mogu osigurati.

Još jedan korak prema energetskoj neovisnosti: MOL pokreće proizvodnju zelenog vodika

MOL Grupa udružila je snage s tvrtkom Plug Power Inc., vodećim pružateljem gotovih rješenja u tehnologiji vodika za globalnu ekonomiju zelenog vodika, kako bi izgradila jedan od najvećih pogona za proizvodnju zelenog vodika u Europi, u MOL-ovoj rafineriji Dunav u Százhalombatti u Mađarskoj. Zeleni vodik smanjit će emisije CO2 u pogonima rafinerije Dunav te u duljem roku omogućiti mobilnost bez štetnih emisija.

MOL Grupa preuzela ReMat, vodeću kompaniju za recikliranje plastike na mađarskom tržištu

MOL Grupa preuzela je ReMat Zrt., kompaniju za recikliranje s proizvodnim pogonima u mađarskom Tiszaújvárosu i Rakamazu te logističkim centrom u Bratislavi u Slovačkoj. ReMat je vodeća kompanija za recikliranje plastike u Mađarskoj s godišnjim kapacitetom prerade od 25.000 tona otpada iz komunalnih i industrijskih izvora i gotovo 200 zaposlenih.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER