Do kraja proljeća u praškim šumama posadit će se više od 89 000 stabala
Šume za buduće generacije
Tijekom ovog proljeća Šume glavnog grada Praga posadit će više od 89 000 sadnica drveća na nekoliko ključnih lokacija diljem glavnog grada Češke. U aktivnostima sadnje sudjeluju učenici praških osnovnih i srednjih škola.
Šume glavnog grada Praga (Lesy hlavního města Prahy - LHMP) i ove su godine pokrenule nekoliko novih projekata pošumljavanja te istovremeno sade drveće na čistinama koje su nastale u postojećim šumama prilikom nužne sječe bolesnih stabala.
Dvije trećine sadnica posadit će se na jugoistoku Praga, u blizini gradske četvrti Dubeč, i to na području dva dosad nepošumljena područja, dok će se preostala trećina sadnica saditi u postojećim šumama. Najveći broj, odnosno gotovo 64 000 sadnica, posadit će se na području Lítožnice i Parka prirode Říčanka između gradskih četvrti Dubeč i Běchovice u praškom predgrađu. Posljednjih godina Grad Prag je na ovom području u više navrata organizirao sadnju drveća, postupno pretvarajući ovaj rubni dio grada u prekrasan mozaik vodenih površina, livada, voćnjaka i šuma.
- U aktivnostima sadnje sudjeluju učenici praških osnovnih i srednjih škola © Lesy hlavního města Prahy - LHMP
U Pragu i njegovoj neposrednoj okolici tradicionalno prevladavaju šume hrasta i drugih vrsta listopadnog drveća, prikladnih za lokalne klimatske uvjete. Postojeće šume na području grada obogatit će se sadnicama raznolikih autohtonih vrsta, uključujući 10 000 sadnica hrasta kitnjaka (Quercus petraea) i 5 000 sadnica bukve te više tisuća bijelih jela, sitnolisne lipe, brijesta, graba i trešanja koje će se saditi na čistinama.
Rezervat prirode Modřanská rokle na istočnoj strani rijeke Vltave, pogođen najezdom potkornjaka, dobit će više od 3 000 novih stabala. U naselju Cholupice u južnom dijelu Praga posadit će se gotovo 4 000 sadnica, dok će se više od 2 000 stabala posaditi na čistini Satalická obora koja se nalazi uz 3,5 km dugu poučnu stazu koja povezuje rezervat prirode Vinořský park i zaštićeni spomenik prirode Bažantnice v Satalicích.
Šume glavnog grada Praga (Lesy hlavního města Prahy - LHMP) gospodare s više od 2 900 hektara praških šuma i livada. Vode brigu o 201 zaštićenom stablu te važnim praškim parkovima kao što su Stromovka, vrtni kompleks Petřín, park na brdu Vítkov, Letenské sady i park šuma Obora Hvězda. Poduzeće upravlja praškom kompostanom Slivenec i oporavilištem za divlje životinje, vodi više od 15 pčelinjaka koji se nalaze u praškim šumama i parkovima te upravlja s 300 kilometara malih gradskih vodotoka i 171 spremnikom vode. Osim navedenog, poduzeće se bavi i ekološkom edukacijom građana Praga i učenika praških osnovnih i srednjih škola.
- Sadnja u praškim šumama tijekom razdoblja 2017. – 2023. (uključene sadnice posađene u proljeće i jesen). © Lesy hlavního města Prahy - LHMP
Prag već nekoliko godina izdaje vodič za sadnju uličnog drveća
Ovaj dokument nastao je u okviru strategije Grada Praga za prilagodbu klimatskim promjenama, odobrilo ga je Gradsko vijeće Praga, a njime se definiraju lokacije sadnje, vrste sadnica i pravila održavanja i njege gradskog drveća.
Vodič za sadnju uličnog drveća izradila je posebna radna skupina koju je osnovao Praški Institut za planiranje i razvoj Praga (Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy - IPR). U vodiču se opširno opisuje potreba za sadnjom uličnog drveća pri urbanističkom planiranju te određuju pravila održavanja i njege gradskog drveća. Također, vodič sadrži specifične tehničke zahtjeve za kvalitetnu sadnju drveća te upute za planiranje zelenih površina i sadnju uličnog drveća.
Poznato je kako je urbano drveće izloženo dugotrajnom stresu zbog izazovnih uvjeta uključujući visoke temperature, dugotrajnu sušu, loše tlo, prostorne uvjete te preklapanje s komunalnom infrastrukturom. Uz nova pravila za sadnju i održavanje uličnog drveća, poboljšanju njihovog stanja i boljim uvjetima za rast i zdravlje te otpornost na klimatske promjene doprinijet će i održivo upravljanje kišnicom za koje se brine gradski odjel za zaštitu okoliša.
Stjepan Felber | Ekovjesnik