Sto milijuna kuna za prvu fazu Karepovca
Split kreće u sanaciju odlagališta otpada
Odlagalište otpada veličine 200 tisuća četvornih metara konačno kreće u sanaciju na način koji u biti predstavlja pripremnu fazu za realizaciju županijskog Centra za preradu otpada na Lećevici
Gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara obavijestio je javnost kako upravo završava ponovljeni natječaj te da uskoro kreću radovi na sanaciji otpada Karepovac na koje se godišnje istovari 250 tisuća tona otpada. Za ove je potrebe u splitskom proračunu osigurano 80 milijuna kuna, a budući da će prva faza sanacije Karepovca koštati oko 100 milijuna kuna, ostatak sredstava osigurat će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Oko sanacije Karepovca godinama su se u Splitu lomila koplja, početkom ove godine izbio je spor zbog odluke Gradskog vijeća Splita o zabrani dovoza otpada iz drugih sredina na ovo odlagalište te zbog načina provedbe sanacije. Tadašnji direktor Fonda za zaštitu okoliša dr. Ljubomir Majdandžić upozorio je da će trošak sve ti faze sanacije Karepovca iznositi 211 milijuna kuna, a da će Grad Split morati platiti skoro 130 milijuna kuna jer „gradonačelnik Baldasar kao ni Gradsko vijeće ne prihvaćaju da se sanacija obavi tako da se retroaktivno mogu povući sredstava iz fondova Europske unije. Uz to najkasnije kroz godinu dana na Karepovcu neće više biti mjesta za odlaganje otpada te će građani Splita morati, sve dok se ne otvori centar za gospodarenje otpadom, plaćati visoke račune za odvoz otpada“. Naime GV Splita u to je vrijeme odbilo da se sanacija odlagališta provede po modelu da se u sklopu nje napravi postrojenje za obradu miješanog komunalnog otpada kojim bi se smanjila količina otpada koji bi se prethodno odlagao na uređenoj odlagališnoj plohi.
U međuvremenu su prošli lokalni i parlamentarni izbori, propao je jedan natječaj za izbor izvođača radova na sanaciji, a nova je gradska vlast s novom upravom Fonda i Ministarstvom zaštite okoliša i energetike dogovorila ubrzavanje postupka.
Sada se privodi kraju drugi natječaj, a gradonačelnik Krstulović Opara kaže da će se sada pristupiti izradi ozbiljnog ugovora s najboljim ponuđačima te će se početi koristiti financijska sredstva iz proračuna planirana za početak sanacije Karepovca. Najavio je da će se već 2021. godine moći govoriti o ozelenjavanju Karepovca jer će do tada biti saniran, optimističan je splitski gradonačelnik.
Karepovac se inače prostire na površini od 200.000 metara četvornih s jugoistočne strane Splita, a na taj se teren miješani i neselektirani komunalni otpad odlaže više od pola stoljeća i to ne samo iz Splita nego iz Solina, Kaštela i okolnih općina, dakle s područja na kojem živi preko 300 tisuća stanovnika.
Prema Planu gospodarenja otpadom RH sanacija Karepovca se treba provesti na način da se u izgradi odlagališna ploha i premjesti otpad, bez ikakvih dodatnih postrojenja. To je veliki posao, pogotovo stoga što je Split sada na samom dnu ljestvice u Hrvatskoj po količini odnosno po postotku oporabe prikupljenog otpada. Prema posljednjim podacima od prikupljenog otpada u Splitsko-dalmatinskoj županiji iskoristi se svega 11,3 posto, hrvatski prosjek je 18 posto, a Međimurska županija je već na 38 posto.
Gradonačelnik Krstulović Opara je istaknuo da je sanacija Karepovca prijelomna točka razvoja Splita, a izrazio je i nadu da će u ovom velikom projektu drugi po veličini grad u Hrvatskoj dobiti za ovo podršku države, a možda i europskih fondova.
Edvard Šprljan