Na riječkom dječjem vrtiću Krnjevo postavljena solarna elektrana

Kroz projekt „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“ solarne elektrane postavit će se na osam osnovnih škola, sedam dječjih vrtića i šest sportskih objekata

Na zgradi dječjeg vrtića Krnjevo završeni su radovi na postavljanju integrirane solarne elektrane, jedne od ukupno pet solarnih elektrana koje se u sklopu projekta „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“ trenutačno postavljaju na zgradama riječkih vrtića i osnovnih škola.

U ovoj fazi projekta dovršavaju se radovi na postavljanju pet solarnih elektrana ukupne snage 197 kW i to na objektima osnovnih škola i vrtića, odnosno na zgradama vrtića Krnjevo i Galeb te osnovnih škola Eugen Kumičić, Gornja Vežica i Srdoči. Zahvaljujući projektu „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“, elektrane će proizvoditi električnu energiju za potrebe dječjih vrtića i škola, a višak električne energije predavat će se HEP ODS-u u elektroenergetsku mrežu. Radovi su ukupne vrijednosti 153.567,26  eura (s PDV-om), a sredstva su osigurana Proračunom Grada Rijeke.

„Nastavljamo našu politiku postavljanja solarnih panela na javnim objektima, započetu postavljanjem fotonaponske elektrane na zgradi gradske uprave na Korzu, većina kojih je financirana europskim sredstvima“, kazao je riječki gradonačelnik Marko Filipović.

Danijel Turčić iz tvrtke TIM istaknuo je kako je na vrtiću Krnjevo postavljena elektrana snage 20 kW, a projekti su pokazali da je elektrana ove snage sasvim dostatna da zadovolji potrošnju vrtića te višak preda u elektroenergetsku mrežu. Procjenjuje se kako bi, ovisno o vremenskim uvjetima, solarna elektrana ovom riječkom vrtiću mogla uštedjeti 50 do 80 posto računa za električne energije.

Radovi na postavljanju pet solarnih elektrana u završnoj fazi

U sklopu radova na krovovima škola i vrtića postavljeni su nosači i fotonaponski paneli, kao i prateća instalacija i to, osim na vrtiću Krnjevu, i na osnovnim školama Srdoči, Eugen Kumičić i Gornja Vežica te preostaje postavljanje elektrane na vrtiću Galeb.

Nakon postavljanja i pričvršćenja fotonaponskih modula na navedene četiri izvedene elektrane, već je izvršena i ugradnja trofaznog izmjenjivača, koji je smješten u unutarnjem dijelu zgrade, a izvršeno je i povezivanje elektroinstalacija i spajanje na elektro ormare. Trenutačno se obavljaju ispitivanja na četiri dovršene elektrane, nakon čega slijedi prijava HEP-u za ugradnjom dvosmjernog brojila i puštanje u pogon.

Radovi su započeli 10. travnja, a ugovoreni rok završetka radova je 25. svibnja. Izvođač radova je Đuro Đaković Elektromontaža d.o.o., dok uslugu stručnog nadzora i koordinatora zaštite na radu nad izvođenjem radova izvršava tvrtka TIM d.o.o.

Solarne elektrane postavit će se na 21 objektu vrtića, škola i sportskih objekata

Projekt „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“ obuhvaća postavljanje integriranih solarnih elektrana na osam osnovnih škola, sedam dječjih vrtića i šest sportskih objekata.

U nastavku projekta u pripremi je postupak javne nabave za dobavu i ugradnju solarnih elektrana na osnovnim školama Kozala i Vladimir Gortan te na vrtiću Vežica, a što se planira izvesti tijekom ove godine.

Također, dovršen je postupak javne nabave od strane TD Rijeka sport d.o.o. za još tri objekta: Sportsko-rekreacijski centar 3. maj, Nogometno igralište Krimeja i Nogometno igralište Robert Komen ukupne instalirane snage 263 kW.

U suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadna Hrvatske – REGEA prethodno su izrađene preliminarne analize izvodljivosti s osnovnim tehničkim i financijskim pokazateljima koje su pokazale da 21 objekt zadovoljava osnovne uvjete, kao što su orijentacija krova i nezasjenjenost od strane drugih objekata, za postavu solarnih elektrana. Izrađeni su glavni projekti i ishodovane elektroenergetske suglasnosti od strane HEP-a.

Preliminarne analize pokazale su da bi ukupna instalirana snaga za 21 solarnu elektranu bila 1.116 kW, procijenjeno ulaganje oko 1,08 milijuna eura  s očekivanom godišnjom proizvodnjom električne energije od 1.260 MWh koja bi se koristila za vlastitu potrošnju objekata.

Prva fotonaponska elektrana izgrađena na krovu gradske uprave

Prva fotonaponska elektrana snage 10 kW instalirana je u suradnji s TD Energo d.o.o. na krovu riječke gradske uprave na Korzu još 2011. Kroz projekt Grada Rijeke „Solarna energija u gradu“ fotonaponske elektrane su dosad postavljene na sedam zgrada javne namjene, a proizvedenu električnu energiju predaju u mrežu. Navedeni objekti su OŠ Zamet,  Kantrida,  Pećine,  Fran Franković i DV Potok i Srdoči. Elektrane su izgrađene u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je na dječjem vrtiću Mavrica elektrana postavljena još prilikom izgradnje objekta. Ukupna instalirana snaga je 110 kW.

Također, Grad Rijeka postavio je solarne panele za pripremu potrošne tople vode u vrtićima Potok, Mavrica, Morčić i Đurđice, koji troše više energije zbog centralnih kuhinja ili praonica koje su u njima smještene. Dosad je ukupno proizvedeno gotovo 900 MWh električne energije iz energije sunca.

Od 2017. godine u pogonu je i postrojenje za proizvodnju električne energije iz odlagališnog plina na saniranom i zatvorenom odlagalištu Viševac, čime se direktno smanjuju emisije odlagališnih plinova. Projekt je u potpunosti ekonomski održiv te ima pozitivne učinke na okoliš i kvalitetu života lokalnog stanovništva. Snaga postrojenja za energetsko iskorištavanje odlagališnog plina iznosi 1,2 MW.

VEZANE VIJESTI

Dječji vrtić Fijolica u Prelogu dobiva sunčanu elektranu

Grad Prelog i tvrtka Solektra d.o.o. potpisali su ugovor o radovima na izgradnji integrirane sunčane elektrane Dječjeg vrtića Fijolica u Prelogu. Izgradnja sunčane elektrane jedna je od aktivnosti projekta ENES–CE koji Grad Prelog provodi u suradnji s Međimurskom energetskom agencijom (MENEA) i još osam partnera iz drugih zemalja Srednje Europe.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER