Puno je razloga zašto biste na Svjetski dan pčela trebali posjetiti Ljubljanu

Svibanj je u Ljubljani mjesec pčela

Svjetski dan pčela u Ljubljani će se obilježiti brojnim događanjima, između ostalog, probama meda i pčelinjih proizvoda te upoznavanjem građana s projektom „Čebelja pot“ („Put pčela“). Dva dana kasnije, na Međunarodni dan bioraznolikosti 22. svibnja, u Stritarjevoj ulici organizirat će se ljubljanski festival bioraznolikosti Raznoživo.

U Ljubljani se velika pažnja posvećuje brizi za pčele i druge oprašivače, a imajući na umu njihovu nezaobilaznu ulogu u očuvanju biološke raznolikosti i proizvodnji hrane ljubljanska gradska uprava provodi brojne aktivnosti kojima nastoji zaštititi i očuvati pčele i druge oprašivače. Diljem grada redovito se sadi medonosno bilje, cvijeće i trajnice, provodi kampanja rjeđe i kasnije košnje Pokosili bomo, ko se bodo čebele najedle“ („Kosit ćemo kada se pčele na jedu“), unaprjeđuje projekt „Čebelja pot“ („Put pčela“) i podržavaju aktivnosti pčelara. Također, organizira se velik broj događanja, a posebno u mjesecu svibnju kada se obilježava Svjetski dan pčela i priređuje raznovrstan program s ciljem podizanja svijesti o važnosti pčela.

Na ovogodišnji Svjetski dan pčela ponovno se pripremaju brojne aktivnosti u središtu grada i na drugim lokacijama diljem Ljubljane kako bi se podigla svijest građana o važnosti pčela i svih oprašivačima, poticala sadnja medonosnog bilja te promoviralo urbano pčelarstvo, aktivnosti lokalnih pčelara i njihovi proizvodi.

Program je započeo već u subotu 18. svibnja 2024. dvosatnom vođenom šetnjom parkovima prirode Tivoli, Rožnik i Šišenski hrib, gdje su posjetitelji imali priliku vidjeti tipična staništa oprašivača, upoznati se s pojedinim vrstama oprašivača i mjerama upravljanja, očuvanja i zaštite oprašivača. Šetnje su vodili biolog doc. dr. Danilo Bevk iz Slovenskog društva za zaštitu oprašivača Čmrljica te ekolog i konzervator Luka Šparl iz KP TRŠH (Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski Hrib).

Glavni događaj održava se u ponedjeljak 20. svibnja između 9 i 18 sati u ljubljanskoj Stritarjevoj ulici. Na štandovima će se predstaviti ponuda raznih pčelarskih društava, članova projekta „Čebelja pot“. Izdavačka kuća Hart nudit će knjige o pčelama i raznim temama iz prirode. Med i pčelinje proizvode ponudit će Pčelarsko društvo Barje, Pčelarstvo Slanc, Pčelarstvo Gordana Vidić, FerMedica te Ramiz i Paša. Udruga Urbani čebelar predstavit će urbano pčelarstvo, dok će Nacionalni institut za biologiju predstaviti rezultate projekta „LIFE4POLLINATORS“. Građani će također imati priliku upoznati se s obrtnicama koje proizvode tenisice „Save the bees“ i njihovom plemenitom djelatnošću.

  • Pogled s Tromostovja na Stritarjevu ulicu © Ekovjesnik

Botanički vrt Sveučilišta u Ljubljani u 17 sati organizira vođeni obilazak vrta uz posjet urbanom pčelinjaku i upoznavanje različitih vrsta medonosnog bilja, dok će u 18 sati početi radionica sadnje medonosnog bilja. Cijena paketa obilaska i sadnje biljaka iznosi osam eura, sam obilazak četiri eura, a sudjelovanje na radionici pet eura. Posjetitelji će također imati priliku vidjeti novi pješački prijelaz ispred Botaničkog vrta kojim se naglašava važnost biološke raznolikosti u Ljubljani.

 

  • Pčelar Franc Petrovčič brine se o pčelama na krovu Cankarjevog doma | Izvrsnu kvalitetu meda Cankarjevog doma potvrđuje certifikat SMGO (Slovenski med sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla) koji je Cankarjev dom dobio 2015. godine. © Kristina Bursać | Cankarjev dom

Građani će također moći sudjelovati u organiziranom posjetu pčelinjaku na krovu Cankarjevog doma u 12 i 16 sati, uz vođenje pčelara Franca Petrovčiča. Na krovu Cankarjevog doma pčele već dvanaest godina surađuju s kulturom, što je još jedna od posebnosti ljubljanskog i slovenskog urbanog pčelarstva. „Cankarjev med“ je visoke kvalitete i certificiran je zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla, a Cankarjev dom također je jedan od članova „Puta pčela“ – projekta osmišljenog i pokrenutog 2015. godine kao jedne od aktivnosti Europske zelene prijestolnice 2016. Prvotno je zamišljen samo kao stvarni put između pojedinih lokacija povezanih s pčelarstvom i pčelama u Ljubljani, no kroz participativni princip rada s pojedinim članovima postalo je jasno da je „Čebelja pot“ mnogo više od samog projekta i da je postao sinonim za sve djelatnosti vezane uz pčele i pčelarstvo u Ljubljani.

Turistička zajednica grada Ljubljane u 15:30 i 18 sati organizira besplatan vođeni obilazak „Puta pčela“ i obilazak urbanih pčelara uključenih u projekt.

U večernjim satima, u Cankarjevom domu (Dvorana Košovelj) prikazat će se dokumentarni film „Tagebuch einer Biene“ | „Dnevnik jedne pčele“ (2021.) njemačkog redatelja Dennisa Wellsa. U dokumentarcu zimska i ljetna pčela svojim očima predstavljaju uzbudljivo putovanje pčela od izlijeganja do formiranja nove pčelinje kolonije. Najnovijom tehnologijom i naknadnom obradom trogodišnje snimanje omogućilo je jedinstveni vizualni prikaz koji donosi potpuno novi uvid u svijet pčela. Između ostalog, gledatelji će moći vidjeti koliko je različit karakter pčela i kako ovladavaju različitim vještinama.

U subotu 25. svibnja u 16, 17 i 18 sati u pčelinjaku Žagarski vrh održat će se Dan otvorenih vrata uz predstavljanje medonosnih vina i pjenušaca JERE. Naposljetku, u petak 31. svibnja predstavit će se aktivnosti Pčelarskog društva Barje, a građani će se upoznati s važnosti pčelarstva i oprašivanja te posjetiti muzejsku pčelarsku zbirku i pčelinjak društva u Livadi.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Inkluzivna pčelarska škola počela s nastavom

Inkluzivnu pčelarsku školu organiziraju pčelarske udruge HUP Pčelinjak, Propolis, Ulište i Udruga za promicanje istih mogućnosti (UPIM), u suradnji sa Srednjom školom Bedekovčina, Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom i Fakultetom prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER