BUDI DIO PLANA: Svatko od nas ima svoju ulogu u očuvanju bioraznolikosti
22. svibnja 2024. | Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj
Temom ovogodišnjeg Međunarodnog dana biološke raznolikosti poziva se na akciju zaustavljanja i preokreta gubitka bioraznolikosti kroz pružanje potpore provedbi Globalnog okvira za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala. Međunarodni dan biološke raznolikosti savršena je prilika da se održi zamah u cilju zaštite i obnove prirode, napredovanja s prirodom, pravedne podjele dobrobiti te ulaganja i suradnje za prirodu.
Budi #DioPlana
Ovogodišnja tema Međunarodnog dana biološke raznolikosti je „Budi dio plana“ („Be part of the Plan“). Kako se navodi u priopćenju Tajništva Konvencije o biološkoj raznolikosti (Convention on Biological Diversity – CBD), ovom se temom poziva na akciju zaustavljanja i preokreta gubitka bioraznolikosti kroz pružanje potpore provedbi Globalnog okvira za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework), usvojenog 19. prosinca 2022. na UN-ovoj Konferenciji o biološkoj raznolikosti (COP15) u Montrealu.
Sporazum se još naziva Plan biološke raznolikosti (The Biodiversity Plan), a obvezuje na zaustavljanje i poništavanje gubitka biološke raznolikosti do 2030. godine. Njegov cilj je očuvanje najmanje 30 % kopna, slatke vode i oceana na globalnoj razini, poštujući prava autohtonih naroda i lokalnih zajednica te priznajući doprinose autohtonih i tradicionalnih područja u odnosu na grupni cilj. Zemlje potpisnice moraju ažurirati nacionalne strategije biološke raznolikosti i akcijske planove kako bi ih uskladili s globalnim ciljem preokreta gubitka bioraznolikosti do 2030. godine.
Plan biološke raznolikosti nudi mogućnosti suradnje i partnerstva među različitim dionicima, a nacionalne vlade, autohtoni narodi i lokalne zajednice, nevladine organizacije, zakonodavci, poduzeća i pojedinci potiču se na isticanje načina na koje podupiru njegovu provedbu. Svatko od nas ima svoju ulogu u očuvanju bioraznolikosti i stoga može biti dio plana.
Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana bioraznolikosti poklapa se s održavanjem dvaju sastanaka Pomoćnih tijela Konvencije o biološkoj raznolikosti u Nairobiju (Kenija). Riječ je o 26. sastanku Pomoćnog tijela za znanstveno, tehničko i tehnološko savjetovanje (SBSTTA, 13.-18. svibnja) i četvrtom sastanku Pomoćnog tijela za provedbu (SBI, 21.-29. svibnja).
Očekuje se kako će Međunarodni dan bioraznolikosti 2024. dati dodatan zamah naporima za očuvanje bioraznolikosti uoči održavanja Konferencije stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti (COP 16 CBD), koja će se održati u Kolumbiji od 21. listopada do 1. studenog 2024.
Više o Planu biološke raznolikosti
Biološka raznolikost često se shvaća u smislu široke raznolikosti biljaka, životinja i mikroorganizama, ali također uključuje genetske razlike unutar svake vrste – primjerice, između sorti usjeva i pasmina stoke, i raznolikost ekosustava (jezera, šume, pustinje, poljoprivredni krajolici) koji omogućuju više vrsta interakcija između ljudi, biljaka i životinja.
Resursi biološke raznolikosti su stupovi na kojima gradimo civilizacije. Riba daje 20 posto životinjskih bjelančevina za oko tri milijarde ljudi, dok biljke čine više od 80 posto ljudske prehrane. Također, čak 80 posto ljudi koji žive u ruralnim područjima u zemljama u razvoju oslanja se na tradicionalne biljne lijekove kao osnovnu zdravstvenu skrb.
Gubitak bioraznolikosti prijeti svima, uključujući i naše zdravlje. Dokazano je da bi gubitak bioraznolikosti mogao proširiti zoonoze – bolesti koje se prenose sa životinja na ljude, a s druge strane očuvanjem bioraznolikosti osiguravamo izvrsne alate za borbu protiv pandemija. Nažalost, iako nam je sve jasnije kako je biološka raznolikost globalno bogatstvo od ogromne vrijednosti za buduće generacije, broj vrsta značajno se smanjuje pod utjecajem ljudskih aktivnosti.
Dana 19. prosinca 2023., godinu dana nakon usvajanja Globalnog okvira za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala, Tajništvo Konvencije o biološkoj raznolikosti pokrenulo je kampanju „Plan za bioraznolikost” s ciljem komuniciranja i promicanja 23 cilja za 2030. i četiri ključna cilja za 2050. godinu. Međunarodni dan biološke raznolikosti savršena je prilika da se održi zamah u cilju zaštite i obnove prirode, napredovanja s prirodom, pravedne podjele dobrobiti te ulaganja i suradnje za prirodu.
Dana 22. svibnja obilježava se i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj
Uz Međunarodni dan bioraznolikosti, u Hrvatskoj se 22. svibnja obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj, koji je donošenjem Zakona o zaštiti prirode 2003. godine proglasio Sabor Republike Hrvatske.
S ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti, Javna ustanova Priroda Grada Zagreba organizira tradicionalno obilježavanje Međunarodnog dana bioraznoilikosti i Dana zaštite prirode u Hrvatskoj u Parku Maksimir. Prigodni program i edukacijske šetnje održat će se u srijedu 22. svibnja u južnom dijelu Parka od 14 do 18 sati. U organizaciji Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i Prirode Grada Zagreba na terasi restorana Maksimir od 17 do 18:30 sati održat će se i besplatni prirodnjački pub kviz pod nazivom Priroda & Co. Light. Prijave za kviz počet će u 14 sati na štandu Prirode Grada Zagreba, a u kvizu može sudjelovati maksimalno 15 ekipa, svaka po dva do četiri člana.