„RECONECT“: Održana radionica o NBS rješenjima za smanjenje rizika od poplava na slivu rijeke Bregane
Rješenja temeljena na prirodi (Nature Based Solutions - NBS) imaju važnu ulogu u smanjenju rizika od prirodnih katastrofa
Nastavno na prethodne radionice i skori dovršetak projekta „RECONECT“, dana 17. svibnja u Zagrebu je održana hrvatska nacionalna radionica „Rješenja za smanjenje rizika od poplava temeljena na prirodi na slivu rijeke Bregane u sklopu projekta RECONECT“.
Projekt „RECONECT“ za cilj ima potvrdu učinkovitosti rješenja temeljenih na prirodi kroz unapređenje europskog referentnog okvira za prirodna rješenja - Nature Based Solutions (NBS) u svrhu smanjenja hidrometeoroloških rizika u ruralnim područjima. „RECONECT“ koristi mrežu pažljivo odabranih demonstratora i suradnika (mreža oglednih primjera) koji pokrivaju širok spektar lokalnih uvjeta, geografskih karakteristika, upravljačke strukture i društvenih te kulturnih osobitosti.
Radionicu je u ime organizatora otvorio Dario Ban, nakon čega je uslijedila uvodna prezentacija voditelja hrvatskog RECONECT tima Božidara Deduša te prezentacija Ratka Ramuščaka o rješenjima na slivu rijeke Bregane. Slijedila je prezentacija Draženke Kvesić o najčešćim preprekama u Hrvatskoj koje ometaju provedbu NBS rješenja te o pokretačima koji mogu umanjiti ili čak ukloniti razmatrane barijere.
Na radionici su sudjelovali predstavnici Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma, Zavoda za prostorni razvoj Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Zavoda za prostorno uređenje zagrebačke županije te tvrtki Dvokut ECRO i Proning DHI.
Sudionici radionice sudjelovali su u procjeni koji pokretači i u kojoj mjeri bi mogli pomoći u svladavanju prepreka koje usporavaju i/ili onemogućavaju primjenu NBS rješenja u Hrvatskoj.
Na prethodnim radionicama, održanima u prosincu 2022. i veljači 2023., identificiran je cijeli niz prepreka, od kojih su odabrane četiri za koje se na nacionalnoj radionici analizirala i procijenila mogućnosti njihovog savladavanja. Prepreke su sljedeće: nedostatak osjećaja hitnosti, nedostatak političke volje i dugoročne predanosti, društvene i kulturološke prepreke stjecanja zemljišta od privatnih vlasnika te aspekti „netaknute prirode“ NBS-a.
Sudionici radionice su pojedinačnim vrednovanjem kroz anketu te zajedničkim prijedlozima i kroz diskusiju kao najznačajnije pokretače izdvojili slijedeće:
Za svladavanje prepreke nedostatka osjećaja hitnosti: Poticanje i isticanje brzih NBS projekata koji pokazuju neposredne koristi i koji potiču rano usvajanje i ulaganja u buduće NBS projekte.
Za svladavanje prepreke nedostatka političke volje i dugoročne predanosti: omogućavanje javnog i privatnog financiranja kako bi se omogućila ulaganja u NBS, spajanje komplementarnih tokova financiranja u pojedinačne programe koji NBS-u daju prioritet, te promicanje inovativnih mehanizama financiranja kao što je plaćanje usluga ekosustava-a.
Za svladavanje društvene i kulturološke prepreke stjecanja zemljišta od privatnih vlasnika: Razvijanje inovativnih kompenzacijskih mehanizama koji nadilaze monetarna, kao npr. razmjene zemljišta za zemljište, okrupnjivanje zemljišta ili dugoročni dogovori o dijeljenju koristi koji vlasnicima zemljišta omogućuju održavanje veze sa zemljištem.
Za svladavanje prepreke aspekata „netaknute prirode“ NBS-a: Provedba oglednih projekata koji prikazuju uspješnu integraciju NBS-a naglašavajući njihovu estetsku privlačnost i funkcionalnost.