Ona je Nova Nada, plemenita periska koja živi u blizini Velike gradske plaže u Omišu
„Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“
Uoči početka glavne turističke sezone, Javna ustanova „More i krš“ postavila je informativne ploče o očuvanju plemenite periske na Velikoj gradskoj plaži u Omišu.
Plemenita periska pronađena u moru u blizini Velike gradske plaže u Omišu velika je nada projekta „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“. Riječ je o sada već skoro pola metra visokoj i pravoj odrasloj jedinki plemenite periske. Uoči početka glavne turističke sezone, Javna ustanova „More i krš“ postavila je stoga informativne ploče o očuvanju ove strogo zaštićene vrste u njezinoj blizini na navedenoj omiškoj plaži.
„Nadamo se da ćemo uskoro u nekoj od obližnjih uvala pronaći i njezine potomke, što bi bio znak da u našem moru ima dovoljno otpornih jedinki za reprodukciju i stvaranje novih periski. Zahvaljujemo Javnoj ustanovi „More i krš“ na provedenim aktivnostima i poslanim informacijama“, poručili su iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
- Plemenita periska u blizini Velike gradske plaže u Omišu © Javna ustanova „More i krš“
Javna ustanova „More i krš“ zahvaljuje se svima koji podržavaju napore i šire svijest o važnosti očuvanja plemenite periske, čemu će svakako pridonijeti i postavljene informativne ploče s tekstom na hrvatskom i engleskom jeziku.
Projekt „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“ provodi se uz regionalnu koordinaciju JU NP Brijuni (sjeverni Jadran), JU PP Telašćica (srednji Jadran) i JU „More i krš“ (južni Jadran), a pod nacionalnom koordinacijom Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Aktivnosti očuvanja periske u hrvatskom dijelu Jadranskog mora provode se kroz tri potprojekta koje s 85 posto sredstava sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).
- Plemenita periska i informativne ploče postavljene u njezinoj blizini © Javna ustanova „More i krš“
Podsjetimo, tijekom jeseni 2016. godine na španjolskoj obali zabilježene su pojave masovnog pomora plemenitih periski. Prva potvrda o pojavi zaraze u hrvatskom dijelu Jadranskog mora zaprimljena je u svibnju 2019. godine. Od tada, zaraza se vrlo brzo proširila i zahvatila cijeli hrvatski dio Jadrana. Ovom mediteranskom endemskom školjkašu koji je u proteklih par godina doživio pomor u brojnim mediteranskim državama, prijeti ista sudbina i u Republici Hrvatskoj.
Aktivnosti koje se koordinirano provode su zaštita preostalih živih jedinki, identifikacija onih potencijalno otpornih koje bi se mogle razmnožavati i stvoriti prirodni imunitet, zatim postavljenje kolektora ličinki periske uz fizičku zaštitu prikupljenih jedinki od antropogenih djelovanja, ali i od prirodnih predatora, kako bi se povećala njihova stopa preživljavanja te ex-situ zaštita određenog dijela živih jedinki u karantenskim bazenima, uz uspostavu protokola za razmnožavanje u ex situ uvjetima.
Plemenita periska (Pinna nobilis) najveći je mediteranski školjkaš i endem Sredozemnog mora. Rasprostranjena je u cijelom Jadranu i ima važnu ulogu u ekosustavu kao filtrator mora. U aktualnoj situaciji nužno je identificirati lokacije s periskama koje zaraza još nije zahvatila, kao i one u kojima su još uvijek prisutne žive jedinke koje predstavljaju potencijalno otporne jedinke kao osnovu za prirodnu obnovu populacije periski u Jadranskom moru.
Ekovjesnik