U Parizu otvoren Park Arethe Franklin

„Kraljica soula“ dobila park u 20. pariškom arondismanu

U srcu četvrti Python-Duvernois, u 20. pariškom arondismanu, završeni su radovi na prvoj fazi uređenja novog parka. Nova pariška oaza bioraznolikosti nazvana je Park Arethe Franklin, a službeno je otvorena u četvrtak 18. srpnja.

Nakon što je 2021. godine u 17. pariškom okrugu dovršeno uređenje Parka Clichy-Batignolles - Martin-Luther-King, u kojem je na površini od 800 četvornih metara zasađen najveći pariški urbani voćnjak, francuska metropola dobila je i park posvećen Arethi Franklin (1942.-2018.) - „kraljici soula“ i jednoj od najznačajnijih osoba u pokretu za građanska prava.

Park se nalazi na križanju ulica Rue Louis Lumière i Rue Serpollet, a u konačnici će se prostirati na površini od 30.000 m². Zamišljen je kao mjesto susreta i oaza bioraznolikosti, lokalni zeleni prostor za igru, druženje, opuštanje i bavljenje sportom. Prva trećina parka otvorena je 8. srpnja, a cijeli park je za javnost otvoren od četvrtka 18. srpnja.

 

  • © Mairie du 20e

Posađeno je drveće, ribnjak je napunjen vodom, a postavljen je i suvremen urbani namještaj. Parkom vijugaju pješačke staze putem kojih će se također prikupljati oborinske vode i odvoditi u ribnjak tijekom jačih kiša. Osim ležaljkama, novi park raspolaže stolovima za stolni tenis, sportskim i dječjim igralištem koji jamče puno dobre zabave za stanovnike ove četvrti u istočnom dijelu Pariza.

Biljke oko ribnjaka posađene su tijekom jeseni i zime 2023./2024. kako bi narasle i razvile se do otvaranja parka. Na kraju će biti posađeno više od 650 novih stabala, posebice u središnjem dijelu parka. Tako će 2028. godine, kada je planiran završetak uređenja parka, ovdje rasti više od 960 stabala umjesto sadašnjih 455.

 

  • © Mairie du 20e

Iako nov, ribnjak već vrvi životom, a očekuje se kako će postati stanište brojnih vrsta kao što se dogodilo u drugim ekološkim jezercima i ribnjacima u Parizu. Vretenci su tako došli s trga Square Séverine i to zahvaljujući ekološkom koridoru koji čine stabla duž ulica ovog dijela Pariza.

Ali to nije sve jer riječ je ipak o Parizu, gradu čija zelena transformacija posljednjih godina zadivljuje cijeli svijet. U neposrednoj blizini nalazi se druga pariška urbana šuma Bois de Charonne, koja se otvara u subotu 20. srpnja.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Grad Svjetlosti sve bliže cilju stvaranja vrtnog grada

Počevši od ovog mjeseca, u Parizu kreće nova sezona sadnje kako bi se francuska metropola još više približila cilju od 170 000 posađenih stabala do 2026. godine. U planu je sadnja 15 000 mladih stabala, stvaranje pet novih zelenih površina i ozelenjivanje dodatnih 120 pariških ulica.

Uskoro se otvara druga pariška urbana šuma Bois de Charonne

Druga pariška urbana šuma novi je dio Malog pojasa, nabolje čuvane zelene tajne francuske metropole, a otvorit će se za nekoliko dana. Urbana šuma Bois de Charonne s 2 000 stabala prostire se na površini od gotovo 3,5 hektara i to na donedavno zapuštenom zemljištu SNCF-a koje je Grad Pariz kupio za 11 milijuna eura kako bi ga u potpunosti vratio prirodi i građanima.

Počeli radovi na realizaciji projekta prve pariške urbane šume

Radovi na Katalonskom trgu (Place de Catalogne) u 14. pariškom arondismanu i njegovom okruženju počeli su u ponedjeljak 4. travnja. Sadnjom prvih biljaka, laganom vožnjom bicikala i otvaranjem pješačkih staza omogućit će se testiranje budućeg razvoja i izgleda trga na kojem će do 2024. nastati prva pariška urbana šuma.

Prva pariška urbana šuma nastaje na Katalonskom trgu

Klimatska kriza nam nameće potrebu za prilagodbom urbanog života i pronalaženjem novih rješenja kako bismo se lakše suočili s njenim posljedicama. Pariški plan za prilagodbu klimatskim promjenama sadrži čak 500 mjera, a među je i sadnja tri urbane šume.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER