Pametan betonski zid reagira na ljudski dodir

Beton nikada nije bio pametniji

Interaktivni stakleni zasloni osjetljivi na dodir primjenjuju se već godinama, no uskoro ćemo početi koristiti i pametan beton.

NOWlab je njemački interdisciplinarni dizajnerski studio čije se poslovanje zasniva na tri glavna načela i to NATURE (kao priroda), ORIGIN (kao podrijetlo) i WOW (kao trenutak ushita), a osnovali su ga Jörg Petri i Daniel Büning u Berlinu 2014. godine. Studio posluje kao dio tvrtke BigRep specijalizirane za 3D tisak, čiji su stručnjaci tijekom dva desetljeća rada stekli iznimno iskustvo na području suvremenog računalnog dizajna i digitalne tehnologije proizvodnje.

Kombinacijom betonskih ploča mogu se graditi pregradni zidovi i prekrivati pročelja / Fotografija: designboom.com

Jedan od najnovijih NOWlab-ovih proizvoda je betonska ploča koja reagira na ljudski dodir. Prilagodljiva betonska ploča izrađena je pomoću 3D printera i ima strukturu pčelinjeg saća, a inspirirana je drevnim arapskim pločicama. Na vrhu ploče ugrađene su tri LED lampe koje ispunjavaju šesterokutne otvore i zasvijetle na dodir vanjskog dijela betonske ploče – baš kao i dodirom prekidača za svjetlo.

Fotografija: designboom.com

Ova već pomalo čarobna karakteristika betona moguća je zahvaljujući nizu kapacitivnih senzora koji su u njega ugrađeni. Senzori su putem unutarnjeg kabela spojeni na LED diode te na taj način površinu cijelog zida učinkovito pretvaraju u prekidač za svjetlo. Ova pametna tehnologija će zasigurno imati široku primjenu u arhitekturi i dizajnu interijera, a u skoroj budućnosti bi se osim za uključivanje svjetala mogla koristiti i za aktivaciju raznih uređaja.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi uređaj izvlači vodu iz pustinjskog zraka

Zahvaljujući suradnji na  unapređivanju tehnologija za skupljanje vode iz zraka, inženjeri sa Sveučilišta Nevada u Las Vegasu (UNLV) i Sveučilišta Utah (UofU) izumili su uređaj za hvatanje atmosferske vode visokog učinka za sušna područja.

Održiva arhitektura i 3D pisači

Poznato je da čitave kuće mogu biti izgrađene tehnologijom 3D ispisa, a jedna nizozemska startup tvrtka koristi ovu tehnologiju uz pomoć europske kohezijske politike te stvara održiva rješenja za građevinsku industriju.

Amsterdam prvi u svijetu dobio čelični 3D ispisani most

Nizozemska tvrtka MX3D napokon je realizirala svoj ambiciozni plan postavljanja čeličnog pješačkog mosta u potpunosti izrađenog od čelika tehnologijom 3D ispisa. Most je u četvrtak službeno otvorila nizozemska kraljica Máxima, a osim privlačnog dizajna i načina izrade poseban je i po senzorima koji će prikupljati podatke o njegovoj strukturi, opterećenju, ponašanju pješaka i još mnogo toga.

3D ispis: Parlament se bavi novom tehnologijom

Povećanjem popularnosti 3D ispisa, tehnologija mijenja način poslovanja poduzeća i način na koji ljudi rade. Međutim, ova nova tehnologija proizvodnje također otvara pitanja sigurnosti i prava intelektualnog vlasništva kojima se sada bavi i Europski parlament.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER