Udruga Sunce organizira konferenciju za održivu budućnost i čisti Jadran

U Splitu će se od 4. do 6. studenog održati trodnevna interdisciplinarna konferencija „Marine Litter-Free Tides of Change“

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji je onečišćenje plastikom. S više od 80 posto morskog otpada, ponajviše plastike, hitna zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko su potrebna, a kroz praktično obrazovanje i osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša, mogu se graditi temelji održive budućnosti.

Upravo s tim ciljem, Udruga Sunce u splitskom MEDILS-u od 4. do 6. studenog organizira trodnevnu interdisciplinarnu konferenciju Marine Litter-Free Tides of Change“ („Plima promjena bez morskog otpada“). Konferencija će okupiti stručnjake iz okolišnih znanosti, predstavnike institucija, nevladinih organizacija i mlade iz lokalne zajednice i regije, koji će izlagati stručne radove i predstaviti primjere dobre prakse.

„U svakodnevnom radu često smo posvećeni isključivo svojim projektima i obavezama, zbog čega nemamo priliku istražiti rad drugih stručnjaka. Konferencija će nam pružiti jedinstvenu priliku da se okupimo s istim ciljem na jednom mjestu i zajednički razmislimo o najučinkovitijim načinima zaštite prirode i okoliša.“ - istaknula je Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica Interreg projekta ML-FREE, u sklopu kojeg se uz projekt Plastic-Free Croatian Island konferencija i organizira.

Sunce ponovno okuplja međunarodne stručnjake i predstavnike institucija

Konferencija će obuhvatiti niz predavanja, panela te i interaktivnu radionicu  s fokusom na održive metode smanjenja plastičnog otpada i podizanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša. Održat će se uživo, a razmjenu znanja moći ćete pratiti i putem Facebook Live na stranici Sunca.

Konferenciju će otvoriti voditeljica Odsjeka za zaštitu okoliša Grada Splita Danijela Šegvić. Stručnjaci sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo i zagrebačkog Instituta Ruđer Bošković educirat će uzvanike o otpadu iz mora, mikroplastici te edukacijskim programima i suradnji među institucijama. O SUP direktivi govorit će Frédérique Mongodin, predstavnici organizacije Seas at Risk iz Bruxellessa, a o inovativnim rješenjima moći će se čuti od Marjana Žitnika iz dubrovačkog Maritimo Recyclinga.

Da mladi imaju itekakvu ulogu u zaštiti mora, osobito na području prekogranične suradnje s Italijom posvjedočit će profesorice Ekonomske i upravne škole Split te Marco Polo - Liceo Artistico Venezia, partnerskih škola na ML-FREE projektu. Drugog dana konferencije, prezentirat će rezultate rada svojih učenika i podijeliti dojmove s dva studijska putovanja koja su se održala ove godine.

Treći dan konferencije bit će posvećen grupnom radu koji će omogućit sudionicima da istraže mogućnosti za daljnju intersektorsku suradnju, dijeleći svoje resurse, ideje i potrebe s kolegama iz različitih sektora.

Projekti ML-FREE i Plastic-free Croatian Island

Projekt ML-FREE koji sufinancira Europska unija u sklopu Interreg programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska, ima za cilj riješiti gorući problem otpada iz mora, posebice onečišćenja plastikom, u Jadranskom moru.

„Fokusirajući se na obrazovanje i angažiranje mladih ljudi, nastojimo poticati održivo društvo koje aktivno sudjeluje u očuvanju morskog ekosustava.“ - istaknula je Tea Kuzmičić Rosandić.

„Kako bi se stanje onečišćenja Jadrana promijenilo potrebno je izraditi mjere za sprječavanje nastanka otpada koji završava u moru. Ne samo izraditi, već ih provesti nacionalno i lokalno, uz pravilnu provedbu i usklađenost s pravnim dokumentima kao što je EU Direktiva o plastici za jednokratnu upotrebu (SUP Direktiva).“ – dodala je Dalka Zanki, voditeljica projekta Plastic-Free Croatian Island.

Projekt Plastic-Free Croatian Island podržava DIEF – Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka, zahvaljujući sredstvima dobivenim od Conservation Collective putem partnerstva s Depeche Modeom & Hublotom tijekom njihove svjetske turneje Memento Mori. 

„Sinergija projekata i usluga koje Sunce provodi u polju gospodarenja otpadom i sprječavanja nastanka otpada iz mora već polučuje rezultate i utječe na razne dionike nacionalnog, ali i prekograničnog područja. Vjerujemo da su potrebne drastične promjene u provedbi zakonodavnog okvira za održivo upravljanje otpadom. Pozivamo sve dionike, institucije i građane da se aktivno uključe te zajedno radimo na stvaranju zdravijeg i čišćeg Jadranskog mora za generacije koje dolaze.“ – zaključila je Tea Kuzmičić Rosandić.

  • Sve fotografije © Udruga Sunce

VEZANE VIJESTI

Stručnjaci upozoravaju na sve veći broj djece i mladih koji piju zaslađena pića

Nova analiza prehrambenih navika djece i adolescenata iz 185 zemalja svijeta otkrila je da su 2018. mladi u prosjeku konzumirali gotovo 23 posto više zaslađenih pića u  odnosu na 1990. godinu. „Naša otkrića trebala bi izazvati uzbunu u gotovo svakoj naciji u svijetu“, ističu istraživači sa Sveučilišta Tufts u Bostonu.

Prekogranična inicijativa za Jadransko more bez otpada

Projekt ML-FREE, sufinanciran od Europske unije, predstavlja značajan korak prema rješavanju problema morskog otpada u Jadranskom moru, s posebnim fokusom na plastiku. Održani Kick-Off Meeting u Veneciji početkom studenog godine okupio je partnere na projektu posvećene razvoju održivog društva kroz aktivno sudjelovanje mladih i prekograničnu suradnju.

Interreg Italy-Croatia: Počela provedba projekta „FishNoWaste“

U sklopu programa Interreg Italy-Croatia počela je provedba projekta „Fish No Waste“ koji će doprinijeti stvaranju zelenijeg i otpornijeg ekosustava, poboljšati zaštitu i očuvanje prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture te smanjiti onečišćenje Jadranskog mora.

Počela provedba Interreg projekta 3EFISHING

Započeo je novi Interreg projekt 3EFISHING kojim će se na brodovima talijanske i hrvatske flote Jadranskog mora uvesti hibridni pogon te time implementirati strategija Europskog zelenog plana s ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine, izvijestio je Institut za oceanografiju i ribarstvo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER