Novi uređaj izvlači vodu iz pustinjskog zraka
Inženjeri dvaju američkih sveučilišta izumili su uređaj za hvatanje atmosferske vode visokog učinka
Zahvaljujući suradnji na unapređivanju tehnologija za skupljanje vode iz zraka, inženjeri sa Sveučilišta Nevada u Las Vegasu (UNLV) i Sveučilišta Utah (UofU) izumili su uređaj za hvatanje atmosferske vode visokog učinka za sušna područja.
Dok diljem jugozapada SAD-a velika suša pogoršava opskrbu vodom, revolucionarno istraživanje Sveučilišta Nevada u Las Vegasu (UNLV) rješava ovaj problem revolucionarnom tehnologijom koja pri niskoj vlažnosti izvlači velike količine vode iz zraka. Istraživanje, čiji su koautori inženjeri Sveučilišta Utah (UofU), objavljeno je u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Profesor strojarstva na UNLV-u H. Jeremy Cho predvodi tim istraživača s radikalno drugačijim pristupom skupljanju atmosferske vode ili pretvaranju vodene pare u zraku oko nas u upotrebljiv oblik. Postojeći pristupi skupljanju atmosferske vode imaju niske prinose i smanjene povrate ispod 30 posto relativne vlažnosti.
„Ovaj rad doista potvrđuje da vodu iz zraka možete uhvatiti velikom brzinom", kaže Cho. „Možemo početi predviđati koliki bi nam sustav trebao za proizvodnju određene količine vode. Na jednom četvornom metru u Las Vegasu dnevno možemo proizvesti gotovo četiri litre vode, odnosno do tri puta više u vlažnim okruženjima.“
Ova tehnologija i pristup testirani su na otvorenom u Las Vegasu i učinkoviti su do 10 posto relativne vlažnosti. Uređaj izravno skuplja vodu u tekućoj otopini soli koja je prikladna za naknadnu preradu u pitku vodu ili za proizvodnju energije, omogućujući nove mogućnosti za sušna područja.
„Riječ je o značajnom pomaku u tehnologiji skupljanja atmosferske vode, čime se otvaraju vrata kontinuiranom radu i novim primjenama proizvodnje vode“, kaže koautor Sameer Rao, profesor strojarstva na Sveučilištu Utah. „Ove inovacije posebno su kritične za pustinjski jugozapad SAD-a i njegove napore u pogledu održivosti.“
Raov laboratorij na Sveučilištu Utah nedavno je objavio studiju koja je pokazala održivost malog prijenosnog uređaja koji je dizajnirao uz financiranje američke vojske, a također se koristi za crpljenje pitke vode iz atmosfere u sušnim područjima.
Ključni sastojak u projektu koji vodi UNLV je hidrogelna membrana „koža“. Inspiraciju za ovaj materijal inženjeri su dobili u prirodi – točnije od žaba i zračnih biljaka (tillandsija) koje koriste sličnu tehniku za prijenos vode iz zraka.
„Koristili smo tu biološku ideju i pokušali je napraviti na svoj način. U prirodi se događa toliko dobrih stvari, samo morate pogledati oko sebe, učiti i inspirirati se“, kaže Cho.
Uz Državno sveučilište Arizone (ASU), Sveučilište Utah i UNLV ključni su partneri u 15 milijuna dolara vrijednom programu Southwest Sustainability Innovation Engine (SWSIE), koji s ciljem ublažavanja klimatskih promjena i poticanja gospodarskog razvoja na jugozapadu SAD-a financira Nacionalna zaklada za znanost. Očekuje se kako će razvojna tvrtka UNLV-a WAVR Technologies, Inc. ovu novu tehnologiju plasirati na tržištu kao dio SWSIE programa.
Dodatno, novo istraživanje pokazuje da se sakupljanje atmosferske vode može pokretati solarnom energijom. Zahvaljujući čestoj Sunčevoj svjetlosti na mjestima kao što je okolica Las Vegasa, koja u prosjeku ima 300 sunčanih dana godišnje, može se osigurati dovoljno energije za smanjenje teoretskih i eventualnih troškova proizvodnje vode.
„Naši vodni resursi se iscrpljuju i klima našeg planeta se mijenja“, kaže Cho. „Kako bismo postigli održivost, moramo promijeniti svoje navike. Cijela ova ideja izgledala je kao znanstvena fantastika, ali dokazali smo da je moguća.“
Stjepan Felber | Ekovjesnik