Rotterdamski plutajući park od reciklirane plastike

Atraktivan i funkcionalan uz višestruku korist za okoliš

Količina plastičnog otpada u svjetskim rijekama i morima iz dana u dan sve je veća, no Nizozemci su se još jednom dosjetili kako je smanjiti na lokalnoj razini i istovremeno uljepšati urbani prostor. Plutajući park s elementima izrađenim od recikliranog plastičnog otpada uklonjenog iz rijeke i mora odnedavno krasi rotterdamsku luku.

Svijet je konačno objavio rat plastici za jednokratnu upotrebu, a plastika koja se u sklopu projekta Ocean Cleanup uklanja iz velikog otoka plastičnog otpada u Tihom oceanu, reciklira se i koristi u mnogim zelenim projektima širom svijeta. Kao što je i American Express započeo s izdavanjem kreditnih kartica proizvedenih isključivo od recikliranog plastičnog otpada uklonjenog iz oceana, i u Rotterdamu je na inicijativu tvrtke WHIM Architecture i zaklade Recycled Island Foundation te u suradnji s Gradom Rotterdamom i tvrtkom HEBO Maritiemservice realiziran novi nizozemski projekt plutajućeg parka.

Naime, reciklirani plastični otpad iz rijeke Nieuwe Mass i rotterdamske luke iskorišten je za izradu plutajućih heksagonalnih blokova i barijera u nedavno otvorenom parku u rotterdamskoj luci nazvanom Recycled Park. Glavno obilježje ovog malog plutajućeg parka su međusobno povezani šesterokutni blokovi izrađeni od reciklirane otpadne plastike, a prostire se na površini od 140 četvornih metara.  

Park od reciklirane plastike pripremao se gotovo pet godina. Samo njegovo projektiranje, proces prikupljanja i oporabe plastike te njeno pretvaranje u nešto potpuno novo bili su dugotrajni i zahtjevni procesi. Uz to, bilo je potrebno prikupiti novčana sredstva i posložiti završne dijelove projekta u jednu cjelinu za veliko otvorenje ove zanimljive instalacije dana 4. srpnja ove godine.

Svaki od 28 šesterokutnih blokova parka izrađen je oporabom plastičnog otpada koji su na obali rijeke i u rotterdamskoj luci prikupili brojni volonteri. Rotterdam je k tome i domaćin tri strateški postavljene pasivne plastične zamke koje su postavljene s ciljem zaustavljanja onečišćenja plastičnim otpadom i sprječavanja njegovog dotoka u more.

Spojeni plutajući blokovi zajedno čine vizualno ugodnu sliku te su privezani u luci i ukrašeni zelenilom i klupama za posjetitelje. Reciklirani park neće samo pridonijeti estetskom izgledu rotterdamske luke, već će s ciljem očuvanja bioraznolikosti služiti i kao stanište mikro i makro faune iznad i ispod vodene površine – svoj dom ovdje su već pronašli puževi, plošnjaci, larve, kornjaši, ribe i ptice.

Barbara Kalebić / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Napulju svečano otvoren Park Minopoli s povrtnjacima i voćnjacima

Brežuljkasto zeleno područje napuljske četvrti Vomero, koje se s oko tisuću autohtonih stabala prostire na površini od 14 000 m², uređeno je kao edukacijski park s urbanim povrtnjacima i voćnjacima te nakon više od dvadeset godina predano na korištenje građanima i udrugama.

Rotterdam je dobio najveći zeleni krov u Nizozemskoj

Od svibnja 2020. Rotterdam je službeno postao dom najvećeg, ali i najdužeg zelenog krova u Nizozemskoj. Drugi najveći grad ove ekološki vrlo osvještene zemlje dosad je realizirao cijeli niz ambicioznih projekata zaštite okoliša kako bi već do 2025. godine pokušao postati klimatski otporan grad.

Značajno smanjenje otpada na britanskim plažama u samo godinu dana

Rezultati dobiveni programom čišćenja otpada s plaža Velike Britanije te praćenja istog u razdoblju od samo godinu dana ukazuju na značajno smanjenje različitih vrsta otpada, izuzev papira, metala i medicinskog otpada.

U Rotterdamu se 27. i 28. studenog održava treći Forum gradova 2017.

Rotterdam će 27. i 28. studenog biti domaćin trećeg Foruma gradova 2017. – Cities Forum 2017. Fokus dvodnevne konferencije u organizaciji Europske komisije i Grada Rotterdama bit će napredak Urbane agende za EU, urbana dimenzija Agende 2030 i Nova urbana agenda.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER