Marineland prijeti trajnim zatvaranjem, a još se ne zna što će biti s orkama Wikie i Keijo
U Francuskoj 1. prosinca 2026. stupa na snagu novi zakon protiv zlostavljanja životinja
Park Marineland u Antibesu, najveći morski zoološki vrt u Europi, suočava se sa zabranom izlaganja i organizacije predstava s kitovima koja bi u Francuskoj trebala stupiti na snagu 1. prosinca 2026. U parku „prijete“ zatvaranjem i navode kako su posljednjih godina izgubili gotovo 800 000 posjetitelja godišnje.
Morski zoološki vrt Marineland u Antibesu (Alpes-Maritimes) na francuskoj Azurnoj obali, u svom današnjem priopćenju navodi da je „primoran razmotriti trajno zatvaranje parka od 5. siječnja 2025.“.
„Iako se 90 posto naših posjetitelja u Marineland dolazi diviti našim predstavama s orka kitovima i dupinima, zakon od 30. studenog 2021., kojim se zabranjuje izlaganje i organizacija predstava s divljim životinjama, nalaže nam da razmotrimo trajno zatvaranje parka“, navodi se u priopćenju.
Nakon nekoliko tjedana kontroverzi oko sudbine dviju orki koje su još uvijek u Marinelandu, uprava parka tvrdi da je u kontaktu „s nadležnim tijelima kako bi se pronašla najbolja rješenja za smještaj kitova“ i to „u objekte koji bi im omogućili kvalitetnu skrb s ciljem osiguranja njihove dobrobiti“, izvijestila je televizija BFMTV.
Wikie i Keijo čekaju trajno rješenje
Podsjetimo, u Marinelandu su u listopadu 2023. i ožujku 2024. uginule Moana i Inouk – dvije ženke orka kitova stare 12, odnosno 25 godina. Dana 25. studenog francuska ministrica ekološke tranzicije Agnès Pannier-Runacher na televiziji TF1 izjavila je da se protivi prijevozu posljednjih dviju ženki orka kitova iz Marinelanda u Japan i to zbog toga što u toj zemlji „ne postoje strogi propisi o dobrobiti životinja kao u Europi“. Osim što je istaknula kako Marineland samo želi preduhitriti stupanje na snagu novog zakona, navela je kako se odbijanje transfera kitova u Japan odnosi i na izdavanje dozvola koje reguliraju trgovinu zaštićenim vrstama.
Marinelandu je čak predloženo zadržavanje kitova, ali pod uvjetom da prestane s organizacijom predstava i park pretvori u utočište ili istraživački centar. Međutim, uprava parka odbila je taj prijedlog i zatražila premještaj kitova u drugi morski park.
„Od 2021. i donošenja novog zakona, park je proveo nekoliko istraživačkih projekata kako bi se uskladio sa zakonom i mislimo da je najbolja opcija premještanje kitova u Kobe“, objasnila je uprava parka. Međutim, park je prošlog siječnja neuspješno pokušao organizirati transfer, a nije pomogla ni pomoć japanskih stručnjaka.
Ministarstvo ekološke tranzicije smatra kako se Wikie i Keijo – dvije posljednje orke iz Marinelanda, rođene u zatočeništvu 2001. i 2013. godine – mogu prebaciti na Tenerife koji podliježu europskim propisima. Loro Parque na Kanarskim otocima jedini je europski park koji već ima orke, a ipak je puno bliže. Udaljen je „samo“ 3000 kilometara, u usporedbi s parkom u Japanu koji je udaljen 13 000 km.
„Francuzi više ne žele gledati ovu vrstu predstave sa životinjama“, poručila je ministrica Agnès Pannier-Runacher. No, udruge kritiziraju kako se premještanjem orki iz francuskog parka u španjolski problem ne bi riješio te navode primjer dupina iz parka Astérix, koji su 2021. prebačeni u Švedsku i Španjolsku, gdje se još uvijek koriste u programima njihovih parkova.
Udruge za zaštitu životinja protive se transferu kitova u Japan, a predsjednica udruge „One Voice“ Muriel Arnal ističe da je najbolje rješenje njihovo premještanje u kanadsku Novu Škotsku. Stručnjaci također ističu kako se životinje rođene u zatočeništvu nisu sposobne same hraniti u divljini, kao ni prilagoditi potpuno drugačijem okruženju.
„Fatalan udarac“ za Marineland
Udruga „C'est assez !“ („Dosta je!“) podnijela je tužbu protiv Marinelanda 18. listopada 2023., a za najnoviju odluku parka navodi da je najjednostavniji način „rješavanja dviju orki u očekivanju stupanja na snagu novog zakona protiv zlostavljanja životinja“.
U Marinelandu pak ističu kako im je novi zakon zadao „fatalan udarac“ nakon „dugotrajnog i kontinuiranog“ pada broja posjetitelja uzrokovanog zdravstvenom krizom. „U posljednjih deset godina broj posjetitelja Marinelanda pao je s 1,2 milijuna na 425 000 godišnje“, ističu u parku. U priopćenju dodaju kako Aquasplash i Adventure Golf, druga dva dijela parka, neće biti pogođena zatvaranjem morskog zoološkog vrta, ali da su prisiljeni „razmotriti premještanje životinja prije nego što novi zakon stupi na snagu“.
Stjepan Felber | Ekovjesnik