Znanje i umijeće pariških krovopokrivača i ornamentalista na popisu nematerijalne kulturne baštine

Pariški krovovi uvršteni su na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne kulturne baštine dvije godine nakon francuskog baguettea

Međuvladin odbor za očuvanje UNESCO-ove nematerijalne kulturne baštine, čije se 19. zasjedanje održava od 2.-7. prosinca u Asunciónu (Paragvaj), odlučilo je na svoj popis uvrstiti znanje i umijeće pariških krovopokrivača i ornamentalista.

Svakog dana su na pocinčanim krovovima francuskog glavnog grada, nastalim u XIX. stoljeću u vrijeme Napoleona III. i velikog preporoditelja Pariza Georgesa-Eugènea Haussmanna. Pariški krovopokrivači čuvaju znanje i iskustvo predaka, ono o izgradnji, ukrašavanju i održavanju pocinčanih krovova koji prekrivaju više od 70 posto zgrada Grada Svjetla. Vrlo „pariška“ profesija ponovno se našla u središtu pozornosti i dobila veliko priznanje s drugog kraja svijeta.

Ove srijede, 4. prosinca, Međuvladin odbor za očuvanje UNESCO-ove nematerijalne baštine objavio je uvrštavanje znanja i umijeća pariških krovopokrivača i ornamentalista na svoj popis. Prestižno priznanje raduje struku, koja je nagrađena za svoj desetogodišnji trud i projekt koji je u promicanje ovog prepoznatljivog pariškog brenda uključio brojne pojedince i institucije.

  • Pocinčani krovovi prekrivaju više od 70 posto pariških zgrada © RGY23 / Pixabay

Prestižno priznanje za struku

„Uvrštavanje na popis nematerijalne svjetske baštine velik je ponos za cijelu zajednicu krovopokrivača i ornamentalista koji svoj posao rade sa strašću i smatraju ga pravom umjetnošću. Ovo priznanje predstavlja i poticaj za daljnju promociju struke, ali i zvanja koja nude nove prilike za žene, nova zapošljavanja i profesionalnu integraciju“, izjavila je za dnevnik Le Parisien Delphine Bürkli, načelnica elegantnog devetog pariškog arondismana, koja se deset godina zalagala za uvrštavanje pariških krovova na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne baštine.

Međutim, i ova struka ugrožena je nedostatkom radne snage. Svakog dana na pariškim krovovima nedostaje najmanje 500 krovopokrivača, a velik dio krovova u lošem je stanju te zahtijeva održavanje i obnovu. „Ovo priznanje trebalo bi nam omogućiti podizanje svijesti o važnosti ove tipično francuske i pariške umjetničke profesije“, dodala je Bürkli.

  • © Nathan Poncet - Pexels

Dvije godine nakon baguettea tako je još jedno francusko umijeće uvršteno na popis svjetske nematerijalne kulturne baštine. Vijest je objavljena u vrijeme kada se svi Parižani i Francuzi raduju zbog ponovnog otvaranja obnovljene katedrale Notre-Dame de Paris, zakazanog za 7. i 8. prosinca 2024., nakon pet i pol godina radova u kojima su i pariški krovopokrivači i ornamentalisti dali svoj važan doprinos u očuvanju tog gotičkog dragulja poznatog i priznatog u cijelom svijetu.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pariška katedrala ljepša je nego ikada prije

Pariška katedrala Notre-Dame 8. prosinca ponovno će otvoriti svoja vrata Parižanima, turistima i vjernicima, gotovo pet godina i osam mjeseci nakon što je ovaj dragulj francuske gotičke arhitekture stradao u katastrofalnom požaru 15. travnja 2019. godine. Unutrašnjost obnovljene katedrale otkrivena je ovog petka, 29. studenog, tijekom posjeta predsjednika Francuske Republike Emmanuela Macrona.

Transformacija pariškog Trga sloge povjerena timu Philippea Prosta i Bruela Delmara

Čast preuređenja najvećeg pariškog trga Place de la Concorde pripala je arhitektu Philippeu Prostu, dobitniku nagrade Grand Prix National d’architecture 2022., i krajobraznom arhitektu Bruelu Delmaru. Ova odluka žirija na čelu s predstavnicima Grada Pariza i francuskog Ministarstva kulture objavljena je u četvrtak 27. ožujka 2025.

Pariška katedrala predstavila novu mobilnu aplikaciju

Uoči otvaranja obnovljene pariške katedrale Notre-Dame predstavljena je nova besplatna mobilna aplikacija koja će svim posjetiteljima pomoći u ponovnom otkrivanju ovog dragulja francuske gotičke arhitekture.

Otkrijte EuroVelo3, 5.300 km dugu biciklističku rutu od Norveške do Španjolske

Ako imate dovoljno kondicije i volje, možda se jednog dana odlučite na putovanje biciklističkom rutom EuroVelo 3. Na oko 5.300 km dugom putu od norveškog Trondheima do Santiaga de Compostele u Španjolskoj, moći ćete otkriti neke od najimpresivnijih katedrala na europskom kontinentu, uključujući one u Kölnu, Aachenu i Santiago de Composteli, ali i proći kroz mnoge lijepe gradove, uključujući Hamburg, Liège i Pariz.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER