Znanje i umijeće pariških krovopokrivača i ornamentalista na popisu nematerijalne kulturne baštine

Pariški krovovi uvršteni su na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne kulturne baštine dvije godine nakon francuskog baguettea

Međuvladin odbor za očuvanje UNESCO-ove nematerijalne kulturne baštine, čije se 19. zasjedanje održava od 2.-7. prosinca u Asunciónu (Paragvaj), odlučilo je na svoj popis uvrstiti znanje i umijeće pariških krovopokrivača i ornamentalista.

Svakog dana su na pocinčanim krovovima francuskog glavnog grada, nastalim u XIX. stoljeću u vrijeme Napoleona III. i velikog preporoditelja Pariza Georgesa-Eugènea Haussmanna. Pariški krovopokrivači čuvaju znanje i iskustvo predaka, ono o izgradnji, ukrašavanju i održavanju pocinčanih krovova koji prekrivaju više od 70 posto zgrada Grada Svjetla. Vrlo „pariška“ profesija ponovno se našla u središtu pozornosti i dobila veliko priznanje s drugog kraja svijeta.

Ove srijede, 4. prosinca, Međuvladin odbor za očuvanje UNESCO-ove nematerijalne baštine objavio je uvrštavanje znanja i umijeća pariških krovopokrivača i ornamentalista na svoj popis. Prestižno priznanje raduje struku, koja je nagrađena za svoj desetogodišnji trud i projekt koji je u promicanje ovog prepoznatljivog pariškog brenda uključio brojne pojedince i institucije.

  • Pocinčani krovovi prekrivaju više od 70 posto pariških zgrada © RGY23 / Pixabay

Prestižno priznanje za struku

„Uvrštavanje na popis nematerijalne svjetske baštine velik je ponos za cijelu zajednicu krovopokrivača i ornamentalista koji svoj posao rade sa strašću i smatraju ga pravom umjetnošću. Ovo priznanje predstavlja i poticaj za daljnju promociju struke, ali i zvanja koja nude nove prilike za žene, nova zapošljavanja i profesionalnu integraciju“, izjavila je za dnevnik Le Parisien Delphine Bürkli, načelnica elegantnog devetog pariškog arondismana, koja se deset godina zalagala za uvrštavanje pariških krovova na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne baštine.

Međutim, i ova struka ugrožena je nedostatkom radne snage. Svakog dana na pariškim krovovima nedostaje najmanje 500 krovopokrivača, a velik dio krovova u lošem je stanju te zahtijeva održavanje i obnovu. „Ovo priznanje trebalo bi nam omogućiti podizanje svijesti o važnosti ove tipično francuske i pariške umjetničke profesije“, dodala je Bürkli.

  • © Nathan Poncet - Pexels

Dvije godine nakon baguettea tako je još jedno francusko umijeće uvršteno na popis svjetske nematerijalne kulturne baštine. Vijest je objavljena u vrijeme kada se svi Parižani i Francuzi raduju zbog ponovnog otvaranja obnovljene katedrale Notre-Dame de Paris, zakazanog za 7. i 8. prosinca 2024., nakon pet i pol godina radova u kojima su i pariški krovopokrivači i ornamentalisti dali svoj važan doprinos u očuvanju tog gotičkog dragulja poznatog i priznatog u cijelom svijetu.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pariška katedrala ljepša je nego ikada prije

Pariška katedrala Notre-Dame 8. prosinca ponovno će otvoriti svoja vrata Parižanima, turistima i vjernicima, gotovo pet godina i osam mjeseci nakon što je ovaj dragulj francuske gotičke arhitekture stradao u katastrofalnom požaru 15. travnja 2019. godine. Unutrašnjost obnovljene katedrale otkrivena je ovog petka, 29. studenog, tijekom posjeta predsjednika Francuske Republike Emmanuela Macrona.

Pariška katedrala predstavila novu mobilnu aplikaciju

Uoči otvaranja obnovljene pariške katedrale Notre-Dame predstavljena je nova besplatna mobilna aplikacija koja će svim posjetiteljima pomoći u ponovnom otkrivanju ovog dragulja francuske gotičke arhitekture.

Otkrijte EuroVelo3, 5.300 km dugu biciklističku rutu od Norveške do Španjolske

Ako imate dovoljno kondicije i volje, možda se jednog dana odlučite na putovanje biciklističkom rutom EuroVelo 3. Na oko 5.300 km dugom putu od norveškog Trondheima do Santiaga de Compostele u Španjolskoj, moći ćete otkriti neke od najimpresivnijih katedrala na europskom kontinentu, uključujući one u Kölnu, Aachenu i Santiago de Composteli, ali i proći kroz mnoge lijepe gradove, uključujući Hamburg, Liège i Pariz.

Dubrovnik pod velikom prijetnjom podizanja razine mora

Podizanje razine mora već godinama prijeti Veneciji, a novo istraživanje pokazuje kako su joj se na popisu ugroženih gradova pridružili gotovo svi povijesni lokaliteti na obalama Mediterana.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER