U Splitu predstavljeni ciljevi i postignuća projekta „VERA“

Održana završna konferencija projekta „VERA” o očuvanju poljoprivredne bioraznolikosti

Poljoprivredna bioraznolikost Dalmacije i talijanske Apulije suočava se s ozbiljnim izazovima. Sorte voćaka, koje su nekoć bile temelj lokalne poljoprivrede, sada nestaju, a njihov gubitak ima ozbiljan utjecaj na održivost poljoprivrede i prehrambeni suverenitet. Uz to, rasadnici ne nude dovoljno tih sorti, a mnogi ljudi, posebno mladi, nisu ni svjesni bogatstva šumskih voćaka i njihove važnosti.

Cilj projekta jest očuvanje tih vrsta, pomoć u borbi protiv klimatskih promjena i poboljšanje poljoprivredne proizvodnje primjenom održivih praksi. U svrhu ostvarivanja cilja, u Splitu je 3. prosinca 2024. godine održana završna konferencija projekta „VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti koja je okupila stručnjake i entuzijaste iz Hrvatske i Italije. Konferencija, održana na Mediteranskom institutu za istraživanje života MedILS, bila je prilika za predstavljanje postignuća projekta te za razmjenu iskustava i razvoj novih suradnji u očuvanju poljoprivredne bioraznolikosti.

„Cilj ove konferencije bio je unaprijediti održive poljoprivredne prakse i očuvati bioraznolikost edukacijom i provođenjem zajedničkih aktivnosti. Danas smo imali priliku čuti inspirativna izlaganja, sudjelovati u edukativnim radionicama i razmijeniti znanja i iskustva koja će nam pomoći u daljnjoj zaštiti naše prirodne baštine. Ovaj događaj pokazuje snagu suradnje i važnost obrazovanja za očuvanje bioraznolikosti u svijetu. – istaknula je Margita Radman, voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje Sunca.

Digitalizacija zbirke smokava za buduće generacije i razmjena znanja između hrvatskih i talijanskih partnera

Na konferenciji su predstavnici I giardini di Pomona predstavili svoju inicijativu digitalizacije zbirke smokava – ključni korak u očuvanju genetske baštine ovog važnog voća. Ova projektna aktivnost omogućila je pohranu i zaštitu podataka o različitim vrstama smokava, čime se doprinosi očuvanju njihove bioraznolikosti za buduće generacije. Nakon toga, Općina Larino podijelila je svoja iskustva sa studijskog putovanja hrvatskih partnera u Italiji, na kojem su se sudionici upoznali s održivim poljoprivrednim praksama i modelima zaštite bioraznolikosti u Italiji.

Zatim su predstavnici udruge Sunce iz Hrvatske govorili o svojim dojmovima sa studijskog putovanja Talijana u Hrvatsku, na kojem su dodatno produbljena znanja o provedbi održivih poljoprivrednih modela i razmjeni dobrih praksi između zemalja sudionica.

U projektu su sudjelovali učenici hrvatske Srednje škole Braća Radić iz Kaštel Štafilića,  pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, te učenici talijanske škole Istituto Tecnico San Padro iz Larina.

„Na ovom projektu stekli smo nova prijateljstva i naučili mnogo o očuvanju poljoprivredne baštine. Razmjena sorti smokava bila je posebno uzbudljiva – iz Italije smo donijeli pet sadnica smokava, a iz Hrvatske još pet. Ponosni smo što možemo biti dio ovakvog važnog projekta i jedva čekamo vidjeti kako će naši smokve rasti“, rekao je Roko Szarvaš iz Srednje škole Braće Radić.

  • © Udruga Sunce

Edukacija o bioraznolikosti kao temelj njezina očuvanja

Posebna pažnja posvećena je edukaciji građana, posebice djece. Tako su prisutnima predstavljene i razne radionice za građane koje je u sklopu projekta provodila udruga Permakultura Dalmacija te edukacijski program za učenike osnovne škole udruge Sunce. Dr. sc. Mila Bulić s Filozofskog fakulteta u Splitu govorila je o perspektivama očuvanja bioraznolikosti putem obrazovanja učenika. Svi edukacijski programi uključuju praktične radionice jer „djeca se najviše vole zaprljati“, složili su se svi izlagači i sudionici.

„Praktičnim radionicama djeca ne samo da uče o bioraznolikosti, već stvaraju emocionalnu povezanost s prirodom, što je temelj za odgovorno ponašanje prema okolišu u budućnosti“, rekla je Bulić.

Na konferenciji je za sudionike održan i Zeleni sajam razmjene i predstavljeni obrazovni materijali o bioraznolikosti u sklopu edukativnih kutaka. Za Zeleni sajam razmjene sudionici konferencije donijeli su vrtne alate, sjemenje, biljke i knjige o vrtlarstvu te ih zamijenili za druge korisne predmete. Na štandovima su načine rada s djecom i didaktičke materijale predstavili i studenti Filozofskog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta iz Splita.

Dio sajma bio je posvećen predstavljanju projekta DesirMED, koji financira Europska unija u cilju pronalaska održivih rješenja utemeljenih na prirodi kao odgovora na izazove klimatskih promjena. Tijekom događaja, posjetiteljima su podijeljeni promotivni materijali izrađeni od ekoloških materijala, osmišljeni tako da potiču boravak djece i mladih na otvorenom te približavaju prirodu svakodnevnom životu.

  • © Udruga Sunce

Suradnja s obje strane Jadrana kao ključ očuvanja bioraznolikosti

Konferencija je završena pozivom za nastavak suradnje i daljnje korake prema održivom razvoju. Sudionici su nakon službenog dijela programa uživali u zajedničkoj održivoj turi po Splitu, na kojoj su se upoznali s bogatom poviješću i naslijeđem grada.

Jutro nakon konferencije, prije ispraćanja talijanskih partnera, udruga Permakultura Dalmacija organizirala je za partnere i posjet jedinom školskom botaničkom vrtu u Hrvatskoj – vrtu Osnovne škole „Ostrog“ u Kaštel Lukšiću. Tamo su svjedočili bogatoj zbirci od oko 1000 biljnih sorti iz raznih dijelova svijeta, ali i masliniku s tradicionalnim sortama maslina. Za kraj, posjet vinariji Kairos zaokružio je cijelu priču predstavljanjem sorti vinove loze te neizostavnog crljenka – dalmatinskog vina koje je poharalo cijeli svijet.

„Projekt VERA, koji sufinancira Europska unija kroz Interreg program, dokazao je kako prekogranična suradnja može donijeti konkretne rezultate u očuvanju bioraznolikosti i unapređenju održivih poljoprivrednih praksi.“ – zaključila je Margita Radman.

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Dođite na VERA konferenciju i dajte svoj doprinos očuvanju bioraznolikosti

Konferencija o očuvanju poljoprivredne bioraznolikosti održat će se u Splitu, u utorak 3. prosinca 2024. u prostoru Mediteranskog instituta za istraživanje života MedILS, te će pružiti jedinstvenu priliku za stjecanje novih saznanja i povezivanje s vodećim stručnjacima i entuzijastima iz Italije i Hrvatske koji se bave pitanjima zaštite bioraznolikosti.

Održan prvi Zeleni sajam razmjene u Kaštelima

Zeleni sajam razmjene održan je u sklopu projekta „VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti“ i to 22. studenog u Srednjoj školi Braće Radić u Kaštel Štafiliću. Sudionicima je omogućena razmjena predmeta, znanja i iskustava povezanih s očuvanjem prirode i poljoprivredne bioraznolikosti.

Planovi za očuvanje Jadrana: Projekt AWASTER pokreće promjene

Naša obala Jadrana, čiji se razvoj primarno temelji na turizmu, na udaru je sve veće količine otpada koji ostavlja negativne posljedice na prirodu, okoliš i društveno-ekonomski aspekt. Hrvatski i talijanski partneri udružili su svoja znanja i putem Interreg projekta AWASTER nastoje pokrenuti pozitivne društvene promjene.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER