Čista energija za održivu ljepotu Vatikanskih muzeja

Posebno dizajnirani fotonaponski paneli proizvode obnovljivu energiju i poboljšavaju udobnost unutarnjih prostora, osiguravajući toplinsku izolaciju i prirodno svjetlo

U srcu jednog od najposjećenijih muzeja na svijetu, ACEA Grupa povezala je inovaciju i umjetnost s novim fotonaponskim krovom dvorišta Cortile delle Corazze. Dodatno je instalirano 20 brzih punionica, kao i dvije ultra brze punionice na parkiralištu Petriano, čime je Vatikan napravio daljnji korak prema postizanju ciljeva održive mobilnosti i dekarbonizacije.

Svečano je otvoren novi fotonaponski stakleni krov dvorišta Cortile delle Corazze u kompleksu Vatikanskih muzeja, a s radom su počele i punionice za električna vozila u Vatikanu. „Riječ je o djelima nadahnutim učiteljskim načelima pape Franje“, rekao je predsjednik Uprave Države Grada Vatikana, kardinal Fernando Vérgez Alzaga.

Električna energija iz obnovljivih izvora omogućit će još veću održivost Vatikana, što je bio glavni cilj inovativnih projekata završenih uoči Jubileja 2025. te svečano otvorenih 20. prosinca, nekoliko dana prije Božića.

Suvremena tehnologija i svjetska baština

U prosincu 2023. Vatikanski muzeji (Musei Vaticani) pokrenuli su jedinstveni projekt s ciljem spajanja ekološke tranzicije i poštovanja povijesne baštine. Polazna točka bilo je istraživanje mogućnosti postavljanja fotonaponskih panela na staklenom krovu glavnog ulaza u dvorištu Cortile delle Corazze, namijenjenih za proizvodnju obnovljive energije i reguliranje temperature bez ugrožavanja estetskog sklada i povijesne baštine.

Rezultat pokazuje kako se suvremena tehnologija može integrirati s jedinstvenom i veličanstvenom ljepotom Vatikana, uvrštenog na UNESCO-ov Popis svjetske baštine 1984. godine.

Projekt je realiziran u razdoblju od 12 mjeseci, od prosinca 2023. do prosinca 2024. godine, a kako bi se Vatikanskim muzejima omogućio kontinuitet od preko 30 000 posjeta dnevno, ACEA Grupa razvila je sustav unutarnjih i vanjskih skela za nesmetano i sigurno izvođenje radova i to uglavnom tijekom noćnih sati. Dvije dizalice omogućile su istovremeni rad na sjevernoj i južnoj strani strukture, ubrzavajući vrijeme i osiguravajući učinkovitost i preciznost. Zahvaljujući ovom rješenju, radovi su se mogli završiti u utvrđenom roku, poštujući otvaranje Svetih vrata zakazano za 24. prosinca 2024. godine.

Raniji stakleni krov zamijenjen je novim fotonaponskim staklom s 235 panela čime je, uz proizvodnju obnovljive energije, osigurana toplinska izolacija te povećana udobnost cijelog prostora. Riječ je o fotonaponskom sustavu koji daje važan doprinos energetskim potrebama Vatikanskih muzeja.

Osim dvorišta Cortile delle Corazze, fotonaponskim staklom bit će pokriveno i skladište Vignaccia u Vatikanskim vrtovima. Ova druga faza bit će završena već u prvim mjesecima sljedeće godine. Ukupno, dvije elektrane mogu doseći 350 kW vršne fotonaponske energije za ukupnu proizvodnju od približno 500 MWh električne energije godišnje. Također, u petak je svečano otvoreno 20 brzih punionica na 10 stupova, kao i dvije ultra brze punionice na parkiralištu Petriano. Postavljena je i dodatna punionica uz ulaz u dvoranu Pavla VI., kako bi se potaknulo širenje električne mobilnosti.

Projekti u skladu s Papinim naukom

Svečanom otvorenju novih objekata nazočili su, između ostalih, kardinal Fernando Vérgez Alzaga, predsjednik Uprave Države Grada Vatikana, glavna tajnica sestra Raffaella Petrini, predsjednica Uprave ACEA Grupe Barbara Marinali te ravnateljica Vatikanskih muzeja Barbara Jatta. Kardinal Fernando Vérgez Alzaga rekao je da su to projekti koji su u potpunosti u okviru direktiva o energetskoj tranziciji i u skladu s onim što je papa Franjo naveo u svojoj drugoj enciklici Laudato si', objavljenoj u lipnju 2015. u trećoj godini svog pontifikata, i u apostolskoj pobudnici Laudate Deum iz listopada 2023., u kojoj se naglašava da „ekološka kriza i s njom povezane klimatske promjene nisu politička fikcija, već uznapredovala ugroza osoba i obitelji“.

Kardinal Fernando Vérgez Alzaga podsjetio je na višegodišnju predanost Vatikana energetskoj tranziciji. Projekti predstavljeni uoči Svete godine nadopunjuju pet tisuća četvornih metara pokrivenosti fotonaponskim panelima u Dvorani Pavla VI., koju je 2008. godine naručio papa Benedikt XVI. Vatikan na svom području raspolaže i klimatizacijskim uređajima koji koriste ekološke plinove i omogućuju vrlo učinkovito grijanje. „U tom kontekstu“, dodao je kardinal Fernando Vérgez Alzaga, „moramo se također sjetiti odgovarajućeg procesa zbrinjavanja otpada, održivog sustava rasvjete i odgovornog korištenja prirodnih resursa.“

Vatikan također promiče održivu mobilnost te svojim voznim parkom nastoji smanjiti emisije ugljikovog dioksida. „Državni automobili postupno se zamjenjuju električnim vozilima kako bi cijeli vozni park bio s nultom emisijom do 2030. godine. Zahvaljujući doprinosu ACEA Grupe, implementirana je i mreža za punjenje električnih automobila koju će koristiti i zaposlenici Vatikana. Trenutni energetski kontekst zahtijeva razvoj novih tehnologija i izvora proizvodnje električne energije kako bi se ojačala energetska neovisnost Vatikana”, objasnio je kardinal Fernando Vérgez Alzaga.

Put do dekarbonizacije

„Dekarbonizacija je izazov, a obnovljivi izvori su učinkovit odgovor na taj problem. Energetska kriza koja je započela uz gospodarski oporavak nakon zdravstvene krize i koja je naglašena sukobima u Ukrajini, na Bliskom istoku i drugim dijelovima svijeta, natjerat će sve da se vrlo brzo prilagode ekološkoj tranziciji. Put naprijed stoga je smanjenje ovisnosti o neobnovljivim izvorima. Na tom putu nužni su napori i suradnja svih, kako je istaknuo i papa Franjo u Laudate Deum. Nužni su i napori obitelji da manje zagađuju i smanjuju otpad“, zaključio je kardinal.

Predsjednica Uprave ACEA Grupe Barbara Marinali podsjetila je da tijekom radova nije prekinut protok posjetitelja u muzejskom kompleksu te da su „projektom spojene funkcionalnost i ljepota“.

Ravnateljica Vatikanskih muzeja Barbara Jatta naglasila je skladnost i učinkovitost završenog projekta postavljanja fotonaponskih panela. „Projektom je ostvaren velik doprinos zelenoj tranziciji muzejskog kompleksa, ali je ujedno potvrđeno da se tehnološki napredak može spojiti s ljepotom“.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Rim zasjao u božićnim svjetlima posvećenim Jubileju

„Zahvaljujući održivim tehnologijama, povijesnu rimsku ulicu učinili smo mjestom gdje se susreću tradicija, inovativnost i održivost, pružajući svim posjetiteljima nezaboravne emocije i proslavljajući toplinu blagdana i duh Jubileja“, istaknula je predsjednica Uprave ACEA Grupe Barbara Marinali.

„Zeleni“ Vatikan: Papa najavio izgradnju solarne elektrane za napajanje najmanje države na svijetu

Papa Franjo je zagovornik snažnije klimatske akcije, a sada se založio za pokretanje projekta obnovljivih izvora energije kako bi se Vatikan napajao solarnom energijom. Kako bi postigao svoj cilj, solarni paneli bit će postavljeni na imanju u vlasništvu Vatikana izvan Rima, a proizvedena energija mogla bi zadovoljiti sve energetske potrebe najmanje države na svijetu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER