Može li gazirana voda pomoći u mršavljenju

Prema novom istraživanju japanskih znanstvenika gazirana voda može ubrzati metabolizam te tako pomoći u mršavljenju

Gazirana voda može pomoći u snižavanju razine glukoze u krvi, igrajući ograničenu ulogu u mršavljenju. Međutim, najbolji rezultati u mršavljenju postižu se uravnoteženom prehranom i redovitom tjelesnom aktivnosti, napominju japanski znanstvenici.

Prema rezultatima istraživanja japanskih znanstvenika, objavljenim 21. siječnja u časopisu BMJ Nutrition, Prevention & Health, gazirana voda može ubrzati metabolizam te tako pomoći u mršavljenju. Nakon konzumacije gazirane vode, ugljikov dioksid (CO₂) apsorbira se kroz sluznicu želuca u krvotok, a u crvenim krvnim stanicama pretvara se u bikarbonat pomoću enzima karboanhidraze. Time dolazi do ubrzavanja apsorpcije glukoze i posljedičnog smanjenja razine šećera u krvi.

Japanski znanstvenici su ovaj proces usporedili s hemodijalizom, kojom se iz krvi odstranjuju sve otpadne tvari, kao i višak vode u slučaju zatajenja bubrega. Tijekom hemodijalize, razina glukoze u krvi smanjuje se s prosječnih 118,3 mg/dL prije ulaska u dijalizator na 98,6 mg/dL nakon prolaska, unatoč tome što je koncentracija glukoze u dijalizatu približno 105,0 mg/dL.

Gazirana voda ipak nije čudotvorni lijek za vitkiju liniju

Glavni autor istraživanja, dr. Akira Takahashi iz Klinike za neurokirurgiju Tesseikai u Osaki, zaključuje kako CO₂ u gaziranoj vodi može pospješiti gubitak težine povećanjem apsorpcije glukoze u eritrocitima i ubrzanjem metabolizma. Međutim, riječ je o maloj količini pa se učinak mršavljenja teško može očekivati samo zahvaljujući CO₂ u gaziranoj vodi. Pijenje gazirane vode također može utjecati na mjerenje glukoze u krvi te su potrebne daljnje studije kako bi se istražili dugoročni učinci i potencijalne nuspojave.

„S obzirom na ovo minimalno smanjenje glukoze, utjecaj CO₂ u gaziranoj vodi nije rješenje za mršavljenje. Uravnotežena prehrana i redovita tjelesna aktivnost ostaju ključni u održivom upravljanju tjelesnom težinom i zdravom mršavljenju“, rekao je dr. Akira Takahashi.

Kritika rezultata istraživanja

Navodeći kako je njegov tim ovom studijom istraživao fiziološke učinke gazirane vode, pozivajući se na studiju iz 2004. o mehanizmima hipoglikemije izazvane hemodijalizo, dr. Takahashi također ističe da gazirana voda može imati negativne učinke na probavni sustav, poput nadutosti ili probavnih smetnji, posebno kod osjetljivih osoba ili onih s ponavljajućim gastrointestinalnim stanjima.

„Rezultati istraživanja predstavljaju kratko teoretsko izvješće koje ne sadrži eksperimentalne podatke koji bi poduprli tvrdnju da gazirana voda može pospješiti gubitak težine“, rekao je Keith Frayn, profesor emeritus na Sveučilištu u Oxfordu.

„Potencijalni utjecaj na glukozu u krvi neće nužno dovesti do gubitka težine, koliko god mali bio. Ako se pokaže da gazirana voda pospješuje gubitak tjelesne težine, to će vjerojatno biti zbog njezinog učinka na osjećaj sitosti“, dodao je Frayn.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pakirana voda ima 3.500 puta veći utjecaj na okoliš od vode iz slavine

Istraživanje koje je proveo Institut za globalno zdravlje u Barceloni (ISGlobal) otkriva da pakirana voda ima oko 3.500 puta veći utjecaj na okoliš od vode iz slavine. Rezultati istraživanja nisu samo potvrdili poznatu činjenicu da je voda u plastičnim bocama daleko skuplja, već da se i njenim pijenjem plaća daleko veća cijena štetnog djelovanja na okoliš.

Mikroplastika u pitkoj vodi i opasnost za ljudsko zdravlje

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nakon današnje objave analize trenutnih istraživanja koja se odnose na mikroplastiku u pitkoj vodi poziva na daljnju procjenu mikroplastike u okolišu i njezin potencijalni utjecaj na zdravlje ljudi. Organizacija također poziva na smanjenje plastičnog onečišćenja s ciljem zaštite okoliša i ljudskog zdravlja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER