Položen sedmi keson novog đenovskog lukobrana
Nuova Diga Foranea di Genova | Novi đenovski lukobran polako poprima svoj konačni oblik
Unatoč nepogodnim vremenskim uvjetima, u ponedjeljak je završeno polaganje sedmog kesona novog đenovskog lukobrana. Izgradnju novog lukobrana, ključnog za budućnost jedne od vodećih talijanskih luka za prijevoz robe i putnika, izvodi konzorcij PerGenova Breakwater koji u ime Uprave za lučki sustav zapadnog Ligurskog mora predvodi tvrtka Webuild.
Tijekom olujnog nevremena koje je krajem siječnja zahvatilo Ligursko more, s valovima koji su na području gradilišta ispred luke u Genovi dosezali i do sedam metara, oštećen je gornji dio petog kesona novog lukobrana. Ostali nisu pretrpjeli oštećenja te su i dalje stabilni u svom projektiranom položaju. Iz konzorcija PerGenova Breakwater izvijestili su da se na sanaciji kesona počelo raditi čim su to dopustili vremenski uvjeti. Sanacija oštećenja na dijelu za prigušivanje valova, koji nemaju strukturnu funkciju za stabilnost kesona, ni na koji način ne utječe na redovito odvijanje radova, koji se prema planiranoj dinamici izvode na više lokacija.
Prvi keson visok je kao zgrada od sedam katova
Na pomorskom gradilištu konzorcija PerGenova Breakwater, predvođenog tvrtkom Webuild, dana 24. svibnja 2024. položen je prvi od preko 90 kesona koji će činiti četiri od ukupno šest kilometara dužine novog đenovskog lukobrana.
Prvi keson težine 10 tisuća tona izgrađen je u plutajućem brodogradilištu u luci Vado Ligure i visok je 21,7 metara, dužine je 40 metara i širine 25 metara. Postavljen je na dubini od 25 metara, ali nije jedan od najvećih jer će neki kesoni dosezati i do 67 metara duljine, 35 širine i 33 metra visine, odnosno bit će visoki kao zgrada od 10 katova.
Izgradnja kesona je složen proces koji u prosjeku traje 20 dana i uključuje oko 50 radnika. Privremena metalna konstrukcija postavlja se na plutajuću platformu koja reproducira oblik unutarnje strukture kesona kako bi se nastavilo s prvim izlijevanjem betona. Nakon što se beton stvrdne, oplata se podiže nekoliko metara kako bi primila više betona. Postupak se ponavlja sve dok se ne postigne potrebna visina kesona. Nakon završetka izgradnje, keson se tegljačima prevozi do unaprijed utvrđene pozicije postavljanja, a zatim se potapa vodom i kamenim materijalom. Keson se zatim dovršava na licu mjesta izgradnjom nadgrađa i zaštitnog zida.
- Novi đenovski lukobran © Webuild Group
Na projektu izgradnje novog lukobrana u Genovi (Nuova Diga Foranea di Genova) radi oko 450 radnika, od kojih njih 150 izravno na otvorenom moru. Paralelno s ugradnjom kesona, nastavljaju se aktivnosti konsolidacije morskog dna s dosadašnjom izgradnjom preko 19 200 potopljenih šljunčanih stupova, bitnih za stabilnost budućeg lukobrana.
U tijeku je nasipanje kamena koji čini temeljnu obalu, a napreduje i jaružanje morskog dna u vanjskom dijelu luke, čime će se produbiti pristupni kanal u luku, omogućiti uplovljavanje brodovima s većim gazom nakon završetka radova i, u perspektivi kružnog gospodarstva, staviti na raspolaganje inertni materijal potreban za punjenje montažnih kesona koji postupno čine novu konstrukciju.
Impresivno je i jedinstveno inženjersko djelo
Novi lukobran u Genovi impresivno je i jedinstveno inženjersko djelo, a njegova baza, za čiju će se izgradnju koristiti ukupno sedam milijuna tona kamenog materijala, počivat će na morskom dnu do rekordne dubine od 50 metara. Duž prvih 4000 m novog lukobrana bit će postavljeno više od 90 kesona.
Jedinstvena struktura ima za cilj ojačati talijanski lučki sustav, ali prvenstveno zaštititi luku Genova od kretanja valova. U svom konačnom obliku novi đenovski lukobran bit će dug 6000 metara i zamijenit će postojeći lukobran, a gradi se na udaljenosti od luke koja omogućuje pristup čak i najsuvremenijim velikim brodovima kojima je u đenovskoj luci trenutačno ograničen prostor za manevar.
Radovi su podijeljeni u dvije faze. U prvoj će se do 2026. godine izgraditi novi ulaz širine preko 310 metara s istočne strane luke te proširiti manevarski prostor za brodove. U drugoj fazi, koja će biti završena 2030., dovršit će se proširenje kanala Sampierdarena, koji će dosegnuti širinu od 400 metara, čime će se povećati operativnost i konkurentnost svih lučkih terminala.
Stjepan Felber | Ekovjesnik