Na teško dostupnoj plaži u Tasmaniji nasukalo se više od 150 lažnih kitova ubojica
Ovo je treće masovno nasukavanje u pet proteklih godina na zapadnoj obali Tasmanije
U otočnoj saveznoj australskoj državi Tasmaniji nasukalo se više od 150 kitova ubojica ili crnih dupina. Riječ je o jednoj od najvećih vrsta dupina na svijetu koji mogu narasti do šest metara i težiti 1,5 tona. Ovo je prvo nasukavanje ove vrste u Tasmaniji od 1974. godine, a preživjele životinje bit će eutanazirane.
Prema podacima Odjela za prirodne resurse i okoliš Tasmanije, skupina od 157 lažnih kitova ubojica ili crnih dupina pronađena je u blizini teško pristupačnog zaljeva rijeke Arthur na zapadu otoka. Životinje su bespomoćno ležale na plaži od 24 do 48 sati, a po njihovom pronalasku njih 90 još je bilo živo, iako pod velikim stresom.
Video koji je objavio dnevnik Guardian Australia prikazuje životinje koje bespomoćno leže na plaži. „Ovdje ima i mladunaca, to je tako tužno i užasno“, rekla je za televiziju ABC lokalna mještanka Jocelyn Flint čiji je sin otkrio nasukane životinje oko ponoći dok je bio u ribolovu. „Borili su se za preživljavanje. Gledali su nas i jednostavno im nismo mogli pomoći. Svaki pokušaj da ih vratimo u ocean bio je uzaludan.“
Preživjele životinje bit će eutanazirane
Ova vrsta morskih sisavaca (Pseudorca crassidens) može težiti između 500 kilograma i tri tone. Morski biolozi, veterinari i spasioci grozničavo su ih pokušavali održati na životu i odvući natrag u dublje vode, ali bez uspjeha. Zbog nepristupačnog položaja plaže u blizini mjesta Arthur River bilo je gotovo nemoguće na vrijeme nabaviti potrebnu specijalnu opremu.
„Oceanski uvjeti također sprječavaju povratak životinja u ocean“, rekla je Shelley Graham, voditeljica operacija Službe za parkove i divlje životinje. „Nisu mogli proći kroz valove, samo su se okretali i vraćali natrag. Očekuje se da će vremenski uvjeti ostati vrlo slični sljedeća dva dana. Što su životinje duže nasukane, to duže pate“.
Preživjeli crni dupini bit će eutanazirani, a odluka je donesena temeljem savjeta veterinara jer prioritet je dobrobit životinja.
„Morski sisavci ove veličine ubijaju se vatrenim oružjem. To je teška situacija, ali ako znamo da je to u ovom slučaju najbolje za životinju, onda se bacimo na posao i učinimo to što je brže i humanije moguće“, istaknuo je morski biolog dr. Kris Carlyon.
Morski sisavci mogu jedno vrijeme preživjeti na kopnu, ali jako pate. Ako se nasukaju, njihova koža je u opasnosti od opekotina od sunčevih zraka. Također, postoji rizik da će se ugušiti jer im vlastita težina gnječi unutarnje organe.
Prvo nasukavanje u više od 50 godina
Lažni kitovi ubojice ili crni dupini (Pseudorca crassidens) pripadaju obitelji dupina. Nalikuju kitovima ubojicama ili orkama, ali su potpuno crni. Dosežu prosječnu duljinu od šest metara, što ih čini jednom od najvećih vrsta dupina na svijetu.
„Ovo je prvo nasukanje ove vrste u Tasmaniji od 1974.“, rekao je Brendon Clark iz Službe za parkove i divlje životinje.
Zašto se morski sisavci nasukavaju na obali do danas ostaje misterij. U Australiji, ali i na Novom Zelandu, masovna nasukavanja kitova često se događaju u posljednjih nekoliko godina. Masovna nasukavanja nisu neuobičajena ni na zapadnoj obali Tasmanije. Oko 470 kitova vrste Genus Globicephala nasukalo se južnije u luci Macquarie u blizini Strahana 2020. godine, a još 200 ih se nasukalo u istoj luci 2022. godine. Međutim, lažni kitovi ubojice na Tasmaniji nisu se nasukali već više od 50 godina.
„Često nam nije jasno zašto se kitovi nasukavaju, ali to rade već stoljećima, uključujući i masovno“, rekao je dr. Angus Henderson s Instituta za morske i antarktičke studije Sveučilišta u Tasmaniji. „Postoje mnogi prirodni uzroci, a jedna teorija je da se bolesne ili ozlijeđene životinje izgube te ih ostali iz skupine slijede. Također, vjeruje se da je moguće da kitovi postanu dezorijentirani zbog akustičnog onečišćenja te vremenskih i magnetskih anomalija. U lovu također mogu završiti u plitkim obalnim vodama iz kojih ne mogu pobjeći. Ovo je treće masovno nasukavanje u pet proteklih godina na zapadnoj obali Tasmanije, ali je li to obrazac s vidljivim uzrokom tek treba utvrditi.“
Stjepan Felber | Ekovjesnik