Ova riba ne predskazuje potres, ali nastavlja intrigirati svojim morskim tajnama

Rijetka vrsta dubokomorske ribe pojas (Regalecus glesne) ovog mjeseca uočena je na obali kanarskog otoka Lanzarotea i na jednoj plaži u meksičkoj saveznoj državi Baja California Sur na sjeverozapadu zemlje

Riba pojas povremeno se pronalazi na plažama nakon oluja ili blizu površine mora kada je dezorijentirana, ozlijeđena ili ugiba. Takva viđenja pomoraca u davnim vremenima mogla su dovesti do legendi o morskim zmijama i nemanima, a često ih se naziva „ribama sudnjeg dana“ zbog uvriježenog mišljenja da imaju sposobnost predviđanja potresa ili prirodnih katastrofa.

Britanski Independent izvijestio je kako je ova rijetka vrsta dubokomorske ribe uočena 10. veljače na plaži Playa Quemada na Kanarskim otocima, a samo dan prije otkrili su je i američki turisti na meksičkoj plaži u saveznoj državi Baja California Sur.

Viđenje živih pojasa iznimno je rijetko, a prema Prirodoslovnom muzeju Floride prvi poznati video ove vrste snimila je američka mornarica 2001. godine. Američki turisti imali su bliski susret s nasukanom ribom koju su nekoliko puta pokušali preusmjeriti prema dubljoj vodi, kako prikazuje njihov video snimljen 9. veljače.

Tijelo pojasa (Regalecus glesne), dubokomorske ribe koštunjače, nalik je vrpci reflektirajuće srebrne boje, a duga leđna peraja omogućuje joj plivanje i okretanje. Može doseći duljinu od 12 do 17 metara i težinu do 275 kg. Hrani se isključivo zooplanktonom, a staništa joj se nalaze na dubinama do 1000 m. Široko je rasprostranjena u Atlantskom oceanu i Sredozemnom moru te od plaže Topanga u južnoj Kaliforniji do Čilea u istočnom Tihom oceanu.

Pojas nema komercijalnu vrijednost zbog svog dubokog staništa i loše kvalitete mesa koje se općenito smatra nejestivim. Ova vrsta se u Crvenom popisu ugroženih vrsta IUCN-a vodi kao „najmanje zabrinjavajuća“ (Least Concern, LC).

Riba pojas povremeno se pronalazi na plažama nakon oluja ili blizu površine mora kada je dezorijentirana, ozlijeđena ili ugiba. Takva viđenja pomoraca u davnim vremenima mogla su dovesti do legendi o morskim zmijama i nemanima, a često ih se naziva „ribama sudnjeg dana“ zbog uvriježenog mišljenja da imaju sposobnost predviđanja potresa ili prirodnih katastrofa. Tako je, primjerice, u mjesecima koji su prethodili potresu magnitude 9,0 prema Richteru u ožujku 2011. na sjeveroistočnoj obali Japana uočeno dvadeset primjeraka.

Znanstvenici su razbili mit o povezanosti pojasa i potresa

Unatoč rijetkim viđenjima, prošle godine u južnoj Kaliforniji uočen je iznenađujuće velik broj primjeraka ove vrste. Tako je u kolovozu 2024. skupina kajakaša i ronilaca pronašla jedan primjerak u kalifornijskoj uvali La Jolla. Međutim, prema Oceanografskom institutu Scripps to je bilo tek 20. viđenje nasukanog pojasa u ovoj američkoj saveznoj državi od 1901. godine.

„Ljudi su ih proučavali, ali smo vrlo rijetko imali interakciju sa živim primjercima u njihovom prirodnom staništu“, izjavio je u kolovozu 2024. za Los Angeles Times Ben Frable, koji vodi odjel morskih kralježnjaka Instituta Scripps. Nakon tog otkrića uslijedio je pronalazak još dva uginula primjerka – u rujnu u okrugu Orange i na plaži Grandview Beach u Encinitasu, 40 km sjeverno od San Diega, u studenom 2024.

U novije vrijeme, zapadnu obalu SAD-a pogodio je potres magnitude 7,0 nedugo nakon viđenja pojasa u studenom, iako nema nikakve znanstvene potvrde o povezanosti ove vrste s potresima. Naime, japanski znanstvenici zaključili su da „nije pronađen prostorno-vremenski odnos između pojavljivanja ove vrste riba i potresa“ te da je riječ o „praznovjerju koje se pripisuje iluzornoj korelaciji između ta dva događaja“. Rezultati istraživanja objavljeni su u lipnju 2019. u časopisu Seizmološkog društva Amerike.

Zoolog i biolog Ted Pietsch sa Sveučilišta u Washingtonu, specijaliziran za dubokomorske ribe, kazao je za The Washington Post da nitko ne zna zašto se ova vrsta pojavljuje na obalama. „To je isto kao i misterij zašto se kitovi nasukavaju.“

Prošle zime uočena četiri primjerka u Jadranskom moru

Početkom ožujka 2024. Institut za oceanografiju i ribarstvo objavio je vijest o pronalasku čak četiri primjerka ribe pojas u Jadranskom moru. Ova riba je, prije navedenih nalaza, u Jadranu zabilježena samo tri puta, čime je u kratkom vremenu više nego udvostručen broj poznatih nalaza.

„Pronalazak relativno velikog broja primjeraka zaista je neobičan. U cijelom Sredozemlju do sada je zabilježeno tek 60-ak susreta s ovom vrstom i to najviše u njegovom zapadnom dijelu“, izvijestili su iz Instituta.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

COVID-19 nije prekinuo borbu protiv plastike u morima

Usprkos trenutnoj situaciji vezanoj uz pandemiju COVID-19, prošlog je tjedna na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu održan Info dan EU Interreg Med projekta PLASTIC BUSTERS MPAs: Očuvanje biološke raznolikosti od plastike u zaštićenim morskim područjima na Mediteranu.

Zaštitita Jadrana: Projektom ALIENA protiv širenja invazivnih vrsta

Znanstvenici IRB-ovog Centra za istraživanje mora u Rovinju sudjeluju u Interreg projektu ALIENA, čiji je cilj zaštititi Jadransko more od stranih invazivnih vrsta. Konferencijom održanom 14. svibnja u Bariju obilježen je početak projekta koji će trajati sljedeće dvije i pol godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER