Beč – grad bez otpada

Grad Beč prva je austrijska savezna zemlja koja će usvojiti Zakon o klimi (Wiener Klimagesetz) čime će osigurati pravnu sigurnost i kvalitetu života za nadolazeće generacije

S planom gospodarenja otpadom i njegovog smanjenja, koji uključuje 160 konkretnih mjera, austrijska prijestolnica jača kružno gospodarstvo i održivu gradnju, a sve s ciljem kako bi postala grad bez otpada.

Glavni grad Austrije ove godine poduzima značajne mjere u smanjenju otpada te 2025. proglašava „Godinom kružnog gospodarstva“. Beč je tako nedavno predstavio novi plan gospodarenja otpadom koji uključuje 160 mjera kojima će se poticati i očuvanje vrijednih sirovina. Ove mjere pridonijet će postizanju klimatskih ciljeva, smanjenju otpada i povećanju recikliranja u Beču.

Glavni cilj ovih mjera ostvarenje je vizije „grada bez otpada“. Plan između ostalog uključuje proširenje bioplinskog postrojenja, pogon za ponovno dobivanje fosfora iz otpadnog mulja te povećanu upotrebu recikliranog građevinskog materijala. Također, Grad Beč planira produžiti vijek trajanja proizvoda kroz popravke kao i poticanje inicijativa za ponovno korištenje. Bečki gradski vijećnik zadužen za zaštitu okoliša i klimu Jürgen Czernohorszky naglašava kako bi popravak, ponovna upotreba i recikliranje trebali postati svakodnevica.

Usto, Grad Beč ulaže dodatne napore u jačanje kružnog gospodarstva u sektoru graditeljstva i to učinkovitim korištenjem sirovina i održivom gradnjom. U skladu s konceptom kružnog gospodarstva sirovine i građevinski materijali koriste se tako da se minimizira otpad i očuvaju sirovine. Već prilikom planiranja potrebno je uzeti u obzir materijale koji se nakon upotrebe mogu ponovno iskoristiti ili reciklirati. Urbano područje Nordwestbahnhof služit će kao pilot-projekt za primjenu ovih principa.

Zamjenica bečkog gradonačelnika i članica poglavarstva za stanogradnju Kathrin Gaál ističe kako koncept kružnog gospodarstva postaje standard i u stambenoj izgradnji te omogućuje održivo korištenje sirovina i građevinskih materijala.

Novim se mjerama želi dodatno smanjiti potrošnja sirovina te smanjiti količine otpada i to inicijativama koje uključuju posuđivanje mjesto posjedovanja ili poticanje višekratnih proizvoda. „Najbolji je onaj otpad koji ni ne nastaje“, objašnjava Jürgen Czernohorszky. Mjere su dio Zakona o zaštiti klime koji će Beč kao prva savezna austrijska zemlja izglasati na proljeće.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Kvalitetan popravak proizvoda jača berlinsku Zero Waste strategiju

Pokvaren usisavač, slomljena noga stola ili poderotina na omiljenim trapericama… Prečesto bacamo stvari koje se još uvijek mogu popraviti. Nova njemačka internetska platforma građanima Berlina nudi popis profesionalnih tvrtki, obrtnika i inicijativa i otkriva gdje jednostavno mogu popraviti računala, bicikle, odjeću i mnoge druge predmete.

Berlin nastavlja s poticajima za popravak električnih uređaja

Popravci električnih uređaja iz berlinskih kućanstava subvencionirat će se drugu godinu zaredom. Od kraja siječnja građani se za poticaje mogu prijaviti putem odgovarajuće online prijavnice, a na stranicama IBB Business Teama dostupne su im sve potrebne informacije, kao i popis prihvatljivih uređaja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER