ADRIANO je prvi robotski „zaposlenik“ talijanske javne uprave

100-postotna talijanska pamet i važna inovacija u javnom sektoru

Gospodarska komora Rima predstavila je prvog robotskog pomoćnika talijanske javne uprave. Zove se ADRIANO i spreman je za komunikaciju s posjetiteljima Hadrijanovog hrama, povijesnog sjedišta ove važne gospodarske institucije talijanskog glavnog grada.

Opremljen umjetnom inteligencijom i inovativnom tehnologijom, ADRIANO je s radom počeo u ponedjeljak 24. ožujka, dočekujući posjetitelje hrama Vibije Sabine i Hadrijana (Tempio di Vibia Sabina e Adriano), poznatijeg kao Hadrijanov hram na rimskom trgu Piazza di Pietra, i pružajući im informacije o povijesti Rima i povijesnom sjedištu Gospodarske komore Rima na talijanskom i engleskom jeziku.

  • © Camera di commercio di Roma

ADRIANO je humanoidni robot, opremljen senzorima računalnog vida i umjetnim mišićima koji mu omogućuju sigurnu, delikatnu i učinkovitu interakciju s okolinom i ljudima. Zahvaljujući naprednim robotskim rukama, njegova interakcija nije ograničena samo na verbalnu komunikaciju, već uključuje i fizički kontakt. Adriano može manipulirati predmetima, ali i rukovati se s posjetiteljima, osiguravajući pritom visoku razinu sigurnosti.

Adrianova prepoznatljiva značajka je njegova sposobnost izražavanja emocija realističnim izrazima lica, što omogućuje prirodniju i zanimljiviju komunikaciju s korisnicima. Ovaj aspekt čini ga jedinstvenim robotskim pomoćnikom koji se može prilagoditi svom sugovorniku.

Projekt vrijedan 137 tisuća eura otvara put za širu primjenu humanoidnih robota u javnom sektoru

Jedna od njegovih najinovativnijih značajki, koja će uskoro biti integrirana, također je komunikacija na daljinu s osobama koje fizički nisu prisutne u Hadrijanovom hramu, ali im se omogućuje jedinstveno iskustvo virtualnog posjeta. ADRIANO će se tako moći kretati i komunicirati u ime korisnika, prikazujući povijesne detalje u stvarnom vremenu.

  • Predsjednik Gospodarske komore Rima Lorenzo Tagliavanti rukuje se s Adrianom © Camera di commercio di Roma

Projekt je podržala Gospodarska komora Rima (Camera di commercio di Roma), a pokrenut je zahvaljujući suradnji sa stručnjacima Talijanskog instituta za tehnologiju (Istituto Italiano di Tecnologia - IIT) i rimskog Sveučilišta Sapienza te timom od preko 30 vrsnih inženjera, tehničara i istraživača. Razvojni proces trajao je 18 mjeseci kako bi se iz eksperimentalne faze s daljinski upravljanim robotom prešlo u operativnu fazu s autonomnim robotom poput Adriana, koji je još uvijek u fazi učenja. Adriano će s vremenom prikupljati sve više informacija i znanja te tako usavršavati svoje pokrete i interakciju s posjetiteljima.

„ADRIANO je vrhunski eksperimentalni projekt koji smo pokrenuli s ciljem upoznavanja ljudi s mogućnostima međusobne veze između robotike i umjetne inteligencije te stvaranja korisnih alata za poboljšanje kvalitete života. U realizaciji ovog projekta surađivali smo s najboljim talijanskim stručnjacima na području robotike i umjetne inteligencije, a Adriano je  umetnut u jedinstveni arhitektonski kontekst u srcu Rima, u hramu Vibije Sabine i Hadrijana, gdje se povijest i inovacija spajaju na dinamičan i uspješan način.” – izjavio je predsjednik Gospodarske komore Rima, Lorenzo Tagliavanti.

  • U sredini: Pietro Abate, glavni tajnik (lijevo) i predsjednik Gospodarske komore Rima, Lorenzo Tagliavanti (desno) © Camera di commercio di Roma

„Odlučili smo ulagati u humanoidne robote također s ciljem razvoja radnih mjesta. Danas imamo integrirani pristup jer vjerujemo da roboti mogu pomoći u proizvodnji i uslugama, a ljudima omogućiti da manje rade.“ – dodao je Pietro Abate, glavni tajnik Gospodarske komore Rima.

Uvođenje Adriana označava korak naprijed u digitalnim inovacijama primijenjenim na javne usluge, utirući put novim mogućnostima interakcije između građana i institucija zahvaljujući suvremenoj tehnologiji. Adriano je privlačan i ljubazan, a talijanski javni službenici možda se ipak trebaju zapitati hoće li im ovakvi pomoćnici uskoro postati kolege ili konkurencija?

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Total Energy i DELTAsort dobitnici nagrada na EIT Jumpstarteru

Total Energy, pobjednik u kategoriji EIT RawMaterials, razvija lagane i fleksibilne solarne ćelije za primjenu na novim površinama. DELTAsort je osvojio drugo mjesto u kategoriji EIT InnoEnergy, a specijaliziran je za robotiziranu automatizaciju sortiranja otpada, čineći recikliranje efikasnijim, skalabilnijim i dostupnijim za objekte svih veličina.

Autonomni robotski brodovi za prikupljanje otpada iz amsterdamskih kanala

Istraživači MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) i Amsterdamskog instituta za napredna metropolitanska rješenja (AMS Institute) udružili su se kako bi razvili autonomni robotski brod koji će se između ostaloga koristiti i za uklanjanje otpada iz mnogobrojnih amsterdamskih kanala.

Hrvatska može postati hub za razvoj AI inovacija u zdravstvu

Hrvatskoj se pruža jedinstvena prilika da postane europski digitalni centar gdje će inovatori iz EU-a testirati svoje inovacije u razvojnoj fazi. To će značajno doprinijeti pozicioniranju Hrvatske kao zemlje otvorene inovacijama, ali i doprinijeti razvoju startupova i digitalnih tehnologija.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER