GUP im je ponovno pao, ali „zelene“ nitko neće mrcvariti!

Tomašević: „Donijet ćemo novi GUP i nitko nas u tome neće zaustaviti!“

Gradonačelnik Tomislav Tomašević u subotu je održao konferenciju za novinare nakon što je u petak Gradu Zagrebu stigao novi dopis Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kojim se, sada već drugi put, traže dodatne ispravke Konačnog prijedloga Izmjena i dopuna GUP-a grada Zagreba, ali ne i ponavljanje javne rasprave.

„Podsjećamo da je Grad Zagreb prvo tri mjeseca, od kraja listopada prošle godine, čekao odgovor Ministarstva na predani Konačni prijedlog Izmjena i dopuna GUP-a grada Zagreba. U svom dopisu od 22. siječnja, Ministarstvo je tražilo dopunu plana po četiri točke, a Grad Zagreb je napravio potrebna usklađenja i dostavio ih Ministarstvu na vrijeme, kako bi bile usvojene na sjednici Gradske skupštine 10. travnja“, kazao je gradonačelnik Tomislav Tomašević

Istaknuo je kako smatra da je Grad Zagreb poštovao sve rokove te isto tako predao svu dokumentaciju, a održano je i više sastanaka na operativnoj razini između nadležnih gradskih ureda i Ministarstva s ciljem usklađivanja s traženim izmjenama. Tomašević je dodao kako tijekom tog procesa, Grad Zagreb niti jednom nije upozoren da postoji neki problem. 

„Koja je poanta tih sastanaka, upućivanja dokumenata unaprijed ako se na kraju nalaze ovakve dlake u jajetu ili se sada ističu nove stvari koje do sada nisu bile problematizirane? To tako može trajati unedogled”, istaknuo je Tomislav Tomašević. 

Gradonačelnik je dodao kako u novom dopisu Ministarstvo traži i ispravke koje nisu bili navedene u prvom dopisu iz siječnja. „To nas neće zaustaviti. Donijet ćemo ovaj GUP, bez obzira koliko puta nam ga vraćali jer je u interesu građana grada Zagreba“, naglasio je Tomašević. 

„Ma koliko nas mrcvarili, nećemo se dati zaustaviti“

Naglasio je kako će Grad Zagreb početkom sljedećeg tjedna dostaviti usklađenja za tražene ispravke i uputiti Izmjene i dopune GUP-a na dnevni red sjednice Gradske skupštine, a nadležno Ministarstvo imat će vremena do 10. travnja da izda suglasnost.

„Ako nam Ministarstvo treći put ne izda suglasnost, GUP ćemo usvojiti odmah nakon izbora. Vjerujem da će nam građani dati mandat da sredimo ovaj grad do kraja, a ključna stvar za to sređivanje je zaustavljanje urbanističkog kaosa, u kojem se maksimizira profit investitora nauštrb kvalitete života građana. Taj trend mora stati. Mi smo to obećali građanima i nitko nas neće zaustavit“, zaključio je gradonačelnik Tomašević.

Stigao odgovor resornog ministra

„Gradonačelnik se i prije dva mjeseca nije mogao iščuditi kako to da nam je trebalo, kaže tri mjeseca, iako to nije točno. Dva i pol mjeseca smo prolazili kroz cijeli taj plan, a nije se čudio kako je Gradu trebalo gotovo tri godine da ga pripremi“, odgovorio je Tomaševiću danas poslijepodne ministar Branko Bačić, prenosi HRT Radio Sljeme. „Mi možemo biti zadovoljni ili nezadovoljni, kao što su i građani Zagreba zadovoljni ili nezadovoljni i s ovim GUP-om, ali to nije naša svrha. Naša svrha davanja suglasnosti isključivo se svodi na to je li postupak donošenja u skladu sa zakonom, a hoće li Zagreb biti više ili manje zelen, to je isključiva ovlast jedinice lokalne samouprave.“

Herojska borba za „interes građana“?

Je li ova današnja konferencija za novinare bio još jedan politički spin pod velom herojske borbe za „interes građana“ i pokušava li Tomašević prikazati Grad Zagreb kao žrtvu birokratskog „mrcvarenja“? Naravno, potonje može imati temelja, ali Tomaševićeva retorika opasno klizi u populizam.

Riječi poput „mrcvarenje“ i „nećemo se dati zaustaviti“ služe emocionalnoj manipulaciji, ali ne nude odgovore na ključno pitanje: jesu li tražene izmjene Ministarstva opravdane. Ako jesu – ušutite i ispravite, a ako nisu – izađite s jasnim argumentima, a ne s patetičnom žalopojkom.

Dvosmjerna odgovornost i izmjena izraza

Uz tvrdnju da „Ministarstvo nije upozorilo da postoji neki problem“ sigurno se mogu predočiti nekakvi zapisnici sa sastanaka ili dokumentirani prigovori. Bez toga sve ovo zvuči kao „rekla-kazala“.

Ironiziranje izmjene izraza „posebni propis koji regulira“ s „propis koji uređuje“ možda zvuči smiješno laiku, ali u zakonodavstvu riječi imaju težinu. Ako se plan temelji na nevažećem ili nepreciznom izrazu, to može otvoriti vrata pravnim žalbama investitora, udruga ili građana. Ukratko – nije sve „dlaka u jajetu“, nešto je ipak temeljna forma.

Usvajanje GUP-a bez suglasnosti Ministarstva?

Tomaševićeva izjava da će GUP biti usvojen „odmah nakon izbora“ ako Ministarstvo ponovno ne da suglasnost zvuči opasno. Ili Ministarstvo ima zakonsku ovlast za suglasnost pa je to pokušaj preskakanja procedure ili nema pa nije jasno čemu onda ovaj Tomaševićev tragikomični igrokaz. U svakom slučaju, zbunjena i „izmrcvarena“ ostaje jedino javnost.

„Velika većina Zagrepčana, sigurni smo u to, žele u svojim kvartovima imati vrtiće, domove zdravlja i zelene površine, odnosno bolju kvalitetu stanovanja“, navodi gradonačelnik Tomašević. Vjerujemo da Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine nema ništa protiv dječjih vrtića i zelenih površina, a ovakve izjave zvuče kao tipično političko podmetanje.

GUP ipak nije samo lista želja – to je dokument koji mora biti usklađen s nacionalnim zakonima. U suprotnom, sve te puste „zelene površine“ ostat će samo na papiru, kao i prije četiri godine olako dana predizborna obećanja detaljno razrađena u 18 tematskih poglavlja, a posebno o „uređenju postojećih i novih zelenih i javnih površina te aktivnostima ozelenjivanja s ciljem smanjenja učinka urbanog toplinskog otoka, podizanja kvalitete zraka i stvaranja prirodnog klimatizacijskog sustava“. Ne zaboravimo na obećanje o vraćanju magnolije koju unatoč svim suzama i performansima „ekoloških aktivista“ u ove četiri godine nisu uspjeli vratiti.

Ovo nije borba „dobra protiv zla“, „Davida“ Grada protiv „Golijata“ Ministarstva, već jeftini politikantski pokušaj iskorištavanja administrativnog procesa za sakupljanje predizbornih poena. Umjesto transparentne i stručne komunikacije dobili smo emocionalno nabijeno priopćenje, koje više podsjeća na objavu aktivista na društvenim mrežama nego na ozbiljan institucionalni odgovor. Uostalom, „zelenima“ još uvijek preostaje valjanje po asfaltu. Činjenica je da su u protekle četiri godine više asfaltirali i šarali po asfaltu nego ga uklanjali i ozelenjivali.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Dan otvorenih vrata na petu obljetnicu zagrebačkog potresa

Prvi put otvaraju se vrata čak 29 obnovljenih zgrada javne namjene. Posjetite i razgledajte potpuno obnovljene škole, fakultete, muzeje, zdravstvene ustanove i kulturne institucije koje su prošle temeljitu obnovu nakon razornih potresa.

„Zelena budućnost grada“

Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja organizira konferenciju pod nazivom „Zelena budućnost grada“ koja se održava s ciljem razmjene potreba i iskustava gradova i općina u planiranju i financiranju projekata zelene infrastrukture u urbanim područjima te kružnom gospodarenju prostorom i zgradama.

U Zagrebu održana konferencija „Zelena budućnost grada“

U organizaciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, u ponedjeljak 11. studenog, u hotelu International u Zagrebu održana je konferencija „Zelena budućnost grada“ koja je okupila 300-njak sudionika zainteresiranih za planiranje i financiranje projekata zelene infrastrukture u urbanim područjima i kružno gospodarenje prostorom i zgradama.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER