Kroz projekt „Still Water Revival“ u PP Učka obnovljeno pet lokvi
Obnovljene lokve nisu samo utočišta bioraznolikosti, već su važne i za opstanak ljudske djelatnosti u planinskim područjima
U sklopu projekta obnovljeno je pet krških lokvi u Parku prirode Učka, sukladno razvijenim smjernicama i metodologiji obnove. Obnovljene su lokve Rovozna, Gospin dol, lokva na Poučnoj stazi Stražica – Sapaćica, lokva na Koritima te lokva na području Šušnjevice.
Park prirode Učka u posljednje je tri godine sudjelovao u provedbi projekta STILL WATER REVIVAL – Restoring and conserving still water ecosystems of Mediterranean karst mountains / Obnavljanje i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina u Mediteranu. Cilj ovog značajnog projekta, koji je financirala zaklada Donors Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems (DIMFE) bila je obnova slatkovodnih ekosustava na hrvatskim krškim planinama kako bi se podržalo očuvanje bioraznolikosti, ali i ljudske aktivnosti na ovim područjima.
Vodena tijela na krškim planinama većinom su nastajala uslijed ljudske aktivnosti jer su predstavljala izvor vode za ljude i njihove životinje. Istovremeno, krške lokve su mali slatkovodni ekosustavi koji predstavljaju žarišta bioraznolikosti krških područja pružajući stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. S obzirom na to da su ovi ekosustavi uvelike ovisni o ljudskom održavanju, dugotrajno zanemarivanje i neadekvatno korištenje doveli su do njihovog gotovo potpunog zapuštanja.
Obnovljeno je pet krških lokvi
Sukladno razvijenim smjernicama i metodologiji obnove, na području Parka prirode Učka obnovljene su sljedeće lokve: Rovozna, Gospin dol, lokva na Poučnoj stazi Stražica – Sapaćica, lokva na Koritima te lokva na području Šušnjevice.
U PP Učka posebno ističu obnovu lokve Rovozna, koja se nalazi na južnim obroncima Učke, iznad mjesta Sveta Jelena, u blizini Moščenićke Drage. Ova lokva ujedno je i najveća na području Parka prirode Učka te predstavlja jedno od njezinih ključnih žarišta ornitofaune. Upravo na ovom mjestu potrebne izvore vode, hrane i skloništa pronalaze mnoge vrste ptica – preletnica (selica) i gnjezdarica. Zbog toga se u njezinoj blizini svake godine održava Ornitološki kamp Učka, tijekom kojeg se prikupljaju vrijedni podaci o pticama koje se pojavljuju na ovom području.
Složenija obnova, koja je uključivala obnovu suhozidnog elementa uz rub lokve, bila je ona na lokaciji Gospin dol, koja predstavlja važno pojilište za divljač. Također, ističe se i obnova lokve na području Šušnjevice, koja je ključan izvor vode za stoku koja pašari na tom dijelu Parka. Ova obnova doprinosi održivosti stočarstva na Učki, što posljedično pomaže u očuvanju drugih ekosustava i staništa, poput travnjaka i pašnjaka.
Uz obnovu lokvi, provedene su i druge aktivnosti s ciljem podizanja svijesti javnosti o problemu ugrožene bioraznolikosti, koji proizlazi iz utjecaja krških lokvi na vrste poput vodozemaca i vodenih kukaca, kao i na vrste koje ih koriste kao izvor vode za piće.
Gubitak lokvi predstavlja velik problem za planinske stočare
Također, gubitkom lokvi nastaju problemi za malobrojne preostale planinske stočare, koji njihovim nestankom gube važne izvore vode. Zbog toga je pokrenut Program čuvara lokvi, a u Parku prirode Učka čuvari lokvi postali su učenici triju lokalnih područnih škola iz Veprinca, Ičića i Lupoglava. Odabrani su upravo kako bi novim generacijama prenijeli spoznaje o važnosti ovog ekosustava i bioraznolikosti općenito. U sklopu programa organizirana su dva posjeta lokvi Rovozna, na kojima je sudjelovalo 150 učenika i 16 učitelja. Tijekom ovih posjeta, učenici su imali priliku upoznati se s živim svijetom lokve, ali i aktivno sudjelovati u praćenju stanja lokve tijekom različitih godišnjih doba.
U okviru projekta izrađeni su i bitni strateški dokumenti, koji će javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim područjima prirode pomoći u daljnjem radu u ovom segmentu zaštite. Posebno se ističe Plan upravljanja malim slatkovodnim ekosustavima Parka prirode Učka, Priručnik za očuvanje lokvi te Smjernice za obnovu lokvi i bunara.
Projekt „Still Water Revival“ vrijedan je gotovo 650.000 eura, a nositelj je bila Udruga Biom uz partnere PP Učka, Udruga 4 Grada Dragodid, Hrvatske šume, NP Sjeverni Velebit i PP Biokovo.
Uspješnim završetkom još jednog projekta usmjerenog na očuvanje bioraznolikosti Učke i Ćićarije, Javna ustanova Park prirode Učka učinila je korak naprijed u provedbi aktivnosti koje za cilj imaju sveobuhvatnu zaštitu ovog područja, usmjeravajući se na različite segmente zaštite, različite ekosustave, a u konačnici i vrste koje zbog raznih faktora postaju ugrožene i njihova se prisutnost na ovom području u dugoročnom smislu dovodi u pitanje.