EU najavio da će za očuvanje oceana izdvojiti više od 300 milijuna eura

Konferencija „Naš ocean 2025.” održava se u korejskom Busanu od 28.-30. travnja 2025.

Europska unija danas je na konferenciji „Naš ocean” u Busanu u Republici Koreji najavila sredstva EU-a u iznosu od 301.485.000 eura za potporu mjerama u području održivog plavog gospodarstva, onečišćenja mora, zaštićenih morskih područja, digitalnih oceana, održivog ribarstva te oceana i klimatskih promjena.

Na ovogodišnjoj konferenciji „Naš ocean“, koja slavi 10. obljetnicu, predstavit će se postignuća i najbolje prakse koje proizlaze iz dobrovoljnih obveza koje je globalna oceanska zajednica preuzela tijekom proteklog desetljeća. Pod okriljem „Digitalnih oceana“, na konferenciji se raspravlja o tehnologijama i očuvanju oceana, s naglaskom na šest kritičnih područja, ističe se u priopćenju Europske komisije.

Obveze EU-a u pogledu sigurnog, zaštićenog, čistog i zdravog oceana kojim se održivo upravlja

Europska unija predana je sljedećim mjerama:

Održivo plavo gospodarstvo: 120 milijuna eura za pomoć afričkim i pacifičkim zemljama u jačanju upravljanja oceanima i razvoju plavog gospodarstva na održiv način. To odgovara iznosu od 58 milijuna eura za zapadni Indijski ocean i 42 milijuna eura za središnju Afriku te 20 milijuna eura za Pacifik.

Onečišćenje mora: 65,5 milijuna eura za borbu protiv onečišćenja mora u očekivanju odluke Komisije. Ta će se sredstva raspodijeliti na sljedeći način: 18 milijuna eura za razvoj sveobuhvatne europske strategije za procjenu i praćenje vodenog otpada, 43,5 milijuna eura za potporu tijelima koja uklanjaju onečišćenje i prelaze na klimatski neutralnije i kružno plavo gospodarstvo te četiri milijuna eura tehničke pomoći za potporu do 50 ciljanih zajednica u pripremi planova tranzicije, poticanju lokalnih promjena i promicanju održivih praksi.

Zaštićena morska područja: 40 milijuna eura za potporu partnerskim zemljama u njihovim nastojanjima da očuvaju morska područja bioraznolikosti i održivo upravljaju njima te da brzo ratificiraju Sporazum izvan nacionalne jurisdikcije (BBNJ).

Digitalni oceani: U okviru misije EU-a „Obnova naših oceana i voda” 30 milijuna eura namijenjeno je digitalnom blizancu oceana.

Održivo ribarstvo: 2,5 milijuna eura za potporu provedbi Sporazuma o mjerama države luke (PSMA) za učinkovitu borbu protiv nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova (ribolov NNN).

Oceani i klimatske promjene: 985 000 eura za jačanje „Međunarodne platforme za održivost oceana” (IPOS) kako bi se poboljšala razmjena znanstvenih spoznaja i stručnog znanja u području politika te potaknulo informirano donošenje odluka o očuvanju oceana.

EU poduzima brojne mjere za zaštitu oceana

Konferencija „Naš ocean” međunarodni je događaj koji je pokrenut 2014. i čiji je domaćin svake godine druga zemlja, a cilj mu je poticati globalno upravljanje oceanima i mjere za potporu očuvanju mora i održivom razvoju. Konferencija okuplja zemlje diljem svijeta, civilno društvo i industriju kako bi potaknuli zajednička rješenja i predstavili ambiciozne obveze za zaštitu oceana. Od 2014. godine, na konferenciji „Naš ocean” preuzeto je više od 2 618 obveza u vrijednosti od približno 140,256 milijardi eura.

Oceani i mora pokrivaju 71 posto Zemljine površine koja je izložena posljedicama globalnog zatopljenja te problemima neodrživih praksi, nezakonitog ribolova, onečišćenja i gubitka morskih staništa.

Oceani se i dalje smatraju ključnim prioritetom u okviru trenutačnog mandata Europske komisije. Komisija će uskoro donijeti Europski pakt za oceane kojim će se stvoriti jedinstven okvir za politike o oceanima, s ciljem očuvanja zdravlja oceana i poticanja plavog gospodarstva EU-a.

EU je razvio alat za praćenje obveza, koji je dostupan na internetskim stranicama „Naš ocean”. Time se građanima omogućuje praćenje napretka u provedbi svih obveza preuzetih na svim dosadašnjim konferencijama „Naš ocean”.

VEZANE VIJESTI

„Naš ocean 2022.“: EU najavio jednu milijardu eura za zaštitu oceana

EU je u četvrtak na konferenciji „Naš ocean” u Palauu obnovio svoje obveze u pogledu međunarodnog upravljanja svjetskim oceanima. Predstavljene su 44 obveze u iznosu od gotovo jedne milijarde eura, što su najopsežnije obveze koje je EU ikad preuzela tijekom konferencije „Naš ocean”, izvijestila je Europska komisija.

WWF: Mediteranske zemlje podbacile u zaštiti mora

Prema novom izvještaju Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), gotovo sve zemlje Mediterana podbacile su u ispunjavanju zakonskih obveza uspostave adekvatne mreže morskih zaštićenih područja (MZP) do 2020. godine.

Imamo sve više dokaza o sveprisutnosti plastike

Najveća koncentracija mikroplastike nalazi se u dubinama između 180 i 610 metara, a maksimalna koncentracija iznosi 16 čestica po kubnom metru vode što je četiri čestice po kubnom metru više nego što je pronađeno u Velikom pacifičkom otoku smeća.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER