Čuvajmo dom i ptiće malih čigri te ostalih riječnih ptica uz Dravu
Mala čigra - ambasadorica rijeke Drave
Članovi DRAVA LIFE projektnog tima apeliraju na sve posjetitelje rijeke Drave da izbjegavaju hodanje po sprudovima od kraja travnja do kraja srpnja. Pažnjom i odgovornim ponašanjem malim čigrama omogućit ćete da mirno gnijezde i podižu svoje ptiće, čime svi zajedno doprinosimo očuvanju ove strogo zaštićene vrste.
Mala čigra (Sternula albifrons), jedna od najrjeđih ptica gnjezdarica u Hrvatskoj, ponovno se vraća na sprudove rijeke Drave kako bi odgojila svoje potomstvo. Ove iznimno osjetljive ptice ovise o prirodnim, netaknutim šljunčanim i pješčanim sprudovima – staništima koja su svake godine sve ugroženija zbog ljudskog utjecaja.
Simbol žive, prirodne rijeke
Opstanak male čigre govori o zdravlju riječnog ekosustava koji dijeli s drugim ugroženim pticama poput bregunica, vodomara i pčelarica. Za razliku od crvenokljune čigre, mala čigra odbija se gnijezditi na umjetnim platformama i isključivo je vezana za prirodna riječna staništa.
Karakteristike i stanište
Tijelo male čigre je vitko s uskim krilima i viljuškastim repom, savršeno prilagođeno lovu na ribe u rijekama i morima. Ptići su sivo-smeđe-žute boje, što ih čini gotovo nevidljivima na šljunčanim i pješčanim otocima bez vegetacije.
U Hrvatskoj, od rijeka, gnijezdi jedino na Dravi u Koprivničko-križevačkoj županiji (prosječno gnijezdi od 4-7 parova), dok ostatak naše populacije živi na moru. Prisutnost male čigre indikator je dinamičnih dijelova riječnog toka s pješčanim i šljunčanim sprudovima, strmim obalama i rukavcima. Hrani se sitnim ribama u plitkim priobalnim zonama rijeke.
Ugroženost i zaštita
Mala čigra je ugrožena regulacijama rijeka i hidroelektranama, vađenjem šljunka i pijeska i ljudskim ometanjem kao što je veslanje, pecanje, kupanje i slično.
Ova vrsta strogo je zaštićena prema:
- Zakonu o zaštiti prirode (NN 80/13, 5/18, 14/19, 127/19, 155/23)
- Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama (NN 144/13 i 73/16)
- Crvenoj knjizi ugroženih ptica Hrvatske
- EU Direktivi o pticama (Dodatak I)
- Natura 2000 područjima
- Bernskoj i Bonskoj konvenciji
Strogo je zabranjeno hvatanje, ubijanje, uznemiravanje, uništavanje gnijezda ili staništa malih čigri, a u zaštiti ove vrste možete pomoći tako što ćete izbjegavati šljunčane sprudove od kraja travnja do kraja srpnja te promatrati ih s udaljenosti i bez uznemiravanja.
Informirajte i druge posjetitelje rijeke o važnosti zaštite malih čigri te podržite napore za očuvanje prirodne dinamike rijeke Drave.
Naša odgovornost
Kako bi se očuvali posljednji gnijezdeći parovi male čigre potrebno je obnoviti dinamiku rijeke i dopustiti Dravi da stvara nove šljunčane i pješčane sprudove te spriječiti uznemiravanje ptica tijekom sezone gniježđenja. To je bio jedan od glavnih ciljeva projekta DRAVA LIFE u kojem su Hrvatske vode, WWF, Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek te javne ustanove za zaštitu prirode Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Varaždinske županije udružile snage i zajednički radile na stvaranju primjera dobre prakse obnove rijeka u Hrvatskoj i regiji.
„Drava je dio UNESCO-ovog Petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav te mreže Natura 2000. Očuvanjem malih čigri čuvamo ne samo jednu vrstu, već cjelokupno bogatstvo ovog jedinstvenog riječnog ekosustava“, naglašavaju iz projektnog tima i pozivaju sve posjetitelje rijeke Drave da se pridruže u zaštiti jedinstvenih staništa i vrsta te podrže očuvanje jedne od posljednjih populacija male čigre na Dravi.
- Za dodatne informacije preuzmite letak Mala čigra Ambasador žive Drave i slikovnicu „Male čigre u nevolji“.