Otvorena 5714 m duga poučna staza DRAVA LIFE u Posjetiteljskom centru Dravska priča

Ovim događanjem simbolično je završen DRAVA LIFE projekt - Integrirano upravljanje rijekom, LIFE14 NAT/HR/000115, koji se provodio od 1. prosinca 2015. do 30. studenog 2024.

Okupljanjem u Posjetiteljskom centru Dravska priča svečano je otvorena Poučna staza DRAVA LIFE, završna aktivnost u sklopu istoimenog projekta usmjerenog na revitalizaciju rijeke Drave i očuvanje njezinih ekosustava.

Poučna staza DRAVA LIFE duga je 5714 metara. Opremljena je s 25 info-edukacijskih tabli koje posjetiteljima približavaju vrijednosti zaštićenih područja, biljnog i životinjskog svijeta rijeke Drave. U sklopu staze izgrađene su i dvije nove promatračnice koje pružaju jedinstvenu priliku za uživanje u prirodi i promatranje ptica.

Otvorivši događanje, Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, istaknula je: „Poučna staza DRAVA LIFE predstavlja krunu našeg rada na očuvanju prirodne baštine rijeke Drave u sklopu ovog projekta kroz koji smo osigurali i prostor za edukaciju, rekreaciju i uživanje u prirodi za sve generacije.“

  • Obilazak staze © Kristijan Toplak

U sklopu projekta 2017. godine dodatno je opremljena bioistraživačka stanica u Posjetiteljskom centru Dravska priča, što je unaprijedilo istraživački i edukacijski rad. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije brine o zaštiti, predstavljanju i promociji zaštićenih dijelova prirode i upravlja sa 16 zaštićenih dijelova prirode i ekološkom mrežom u području Virovitičko-podravske županije. Rijeka Drava najznačajnije je zaštićeno područje Županije. Javna ustanova ulaže velike napore kako bi povećala svijest lokalnog stanovništva o važnosti očuvanja ekosustava s naglaskom na dobrobiti zaštićenih područja za kvalitetu života, i njihovom održivom gospodarskom i turističkom potencijalu.

Tijekom projekta, čija je provedba počela 2015., a završava 30. studenog ove godine, ostvarene su brojne aktivnosti na šest lokacija obnove u tri županije, Koprivničko-križevačkoj, Varaždinskoj i Virovitičko-podravskoj, uključujući obnovu rijeke, povećanje sigurnosti od poplava te jačanje rekreacijskog potencijala za lokalno stanovništvo.

„Izuzetno važna skupina aktivnosti u projektu odnosi se na edukaciju učenika i lokalnog stanovništva stoga mi je posebno drago da otvorenjem Poučne staze simbolično zatvaramo projekt, iako se radovi na obnovi rijeke Drave nastavljaju. Edukacijskim aktivnostima nastojimo pojačati svijest lokalnog stanovništva o značaju prirodnih i očuvanih rijeka te unaprijediti njihovo znanje o mreži Natura 2000, posebice o zaštićenim riječnim pticama“, istaknuo je Jasmin Sadiković, koordinator projekta iz Udruge za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek.

  • Igor Tošić (Hrvatske vode) i Tatjana Arnold Sabo (JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije) © Kristijan Toplak

Voditelj projekta Igor Tošić iz Hrvatskih voda, osvrnuo se na planiranu obnovu rukavca Drave „Miholjački Martinci (C.6)“ koji se nalazi u blizini na području općine Čađavica u Virovitičko-podravskoj županiji.

„Zahvat se predviđa na desnom rukavcu u inundaciji rijeke Drave u ukupnoj dužini rukavca od 2.500 m. Predviđena restauracija rukavca uključuje uklanjanje postojećeg praga, biološku vodogradnju za stabilizaciju obale i stvaranje uvjeta za gniježđenje zaštićenih vrsta poput vodomara i bregunica. Ove će intervencije potaknuti dinamičke procese i protočnost u rukavcu kroz veći dio godine“, kazao je Igor Tošić.

Kako bi se osigurala zaštita za buduće generacije, područje DRAVA LIFE projekta postalo je dio prvog svjetskog Petodržavnog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD). Projekt obuhvaća područja Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije, čime je Drava uključena u globalnu mrežu najpoznatijih prirodnih područja.

Lisa Wolf iz WWF Austrija istaknula je: „Projekt DRAVA LIFE predstavljao je pionirski korak za daljnje projekte obnove rijeka u regiji. Velika posvećenost sudionika i suradnika dovela je do provedbe još jednog velikog EU projekta koji sada obuhvaća čak pet zemalja: projekt LIFE RESTORE for MDD. Obnova rijeke Drave ne donosi samo koristi i prostor za prirodu, već i za ljude u regiji, služeći kao zelena i plava sigurnosna mreža.“

 

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

DRAVA LIFE: Krenula obnova ekosustava rijeke Drave u Varaždinskoj županiji

Na lokaciji Otok Virje u Varaždinskoj županiji, nastavljeni su radovi obnove ekosustava rijeke Drave u sklopu projekta „DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama”. Cilj je restauracija rukavca duljine 1,3 km i djelomično uklanjanje obaloutvrde, što će omogućiti dovođenje vode u rukavac i potaknuti stvaranje novih staništa za ptice.

Na području Općine Hlebine otvoren novi rukavac rijeke Drave

Kod naselja Gabajeva Greda otvoren je novoformirani rukavac rijeke Drave, a predstavljeni su i ostali radovi na području Koprivničko-križevačke županije koji se izvode u sklopu projekta „DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama“.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER