SCF bi mogao grijati 20 milijuna energetski siromašnih kućanstava!
Europski ured za okoliš (EEB): Ulaganjem samo jedne trećine sredstava Socijalnog klimatskog fonda (SCF), EU bi do 2032. mogao subvencionirati do 20 milijuna dizalica topline
Nova studija Europskog ureda za okoliš (European Environmental Bureau – EEB), provedena u suradnji s konzultantskom kućom LCP Delta, pokazuje kako bi se korištenjem samo trećine sredstava iz Socijalnog klimatskog fonda (SCF) moglo subvencionirati više od 20 milijuna dizalica topline diljem Europske unije do 2032.
Taj broj bio bi dovoljan za pokrivanje potreba svih energetski siromašnih kućanstava u devet zemalja članica EU-a te bi istovremeno mogao smanjiti potrošnju plina u Europskoj uniji za 11 posto – gotovo jednako koliko se uvozilo iz Rusije tijekom 2024. godine.
Socijalni klimatski fond (Social Climate Fund – SCF) ključan je mehanizam nove europske energetske politike. Riječ je o financijskom instrumentu koji će od 2026. pomagati građanima u prilagodbi na sustav oporezivanja emisija u zgradarstvu i prometu (ETS2), pri čemu je naglasak stavljen na ublažavanje socijalnih posljedica za najranjivije skupine stanovništva.
Prema nalazima studije, trećina sredstava iz SCF-a bila bi dostatna za ugradnju dizalica topline u sva energetski siromašna kućanstva u Francuskoj, Poljskoj, Njemačkoj i još nekoliko država članica EU-a, dok bi se u zemljama poput Italije, Belgije ili Češke morao osigurati dodatni prihod iz ETS2 sustava kako bi se postigao jednak učinak.
Najveći izazovi zabilježeni su u Rumunjskoj, Bugarskoj, Grčkoj i Estoniji, gdje visoki porezi na električnu energiju i slaba javna podrška otežavaju tranziciju prema održivom grijanju.
- Infografika iz studije „Green Heat for All 3“ pokazuje u kojim zemljama članicama EU-a bi Socijalni klimatski fond (SCF) i prihodi iz ETS2 sustava mogli biti dovoljni za subvencioniranje dizalica topline za sva energetski siromašna kućanstva.
Europski ured za okoliš (EEB) ističe da bi kombinacijom trećine SCF sredstava i trećine prihoda od ETS2 sustava – koji će prema procjenama premašiti 260 milijardi eura – bilo moguće subvencionirati čak 100 milijuna dizalica topline na razini cijelog EU-a. Time bi se osnažila otpornost kućanstava na cjenovne šokove fosilnih goriva, ali i značajno doprinijelo ostvarenju klimatskih ciljeva u sektoru grijanja i hlađenja.
„Brojevi ne lažu. Socijalni klimatski fond mogao bi zadati konačan udarac našoj ovisnosti o Putinovu plinu“, izjavio je Davide Sabbadin, zamjenik voditelja odjela za klimu i energiju u EEB-u.
Jedna od najvećih prepreka širem prihvaćanju dizalica topline i dalje ostaju visoki početni troškovi, ali bi ih se – prema autorima studije – moglo uspješno nadvladati kombinacijom bespovratnih sredstava i beskamatnih zajmova, uz sveobuhvatnu fiskalnu reformu kojom bi se smanjila opterećenja na električnu energiju. Uspješnost modela ovisit će i o kvaliteti nacionalnih klimatskih planova koje države članice EU-a moraju dostaviti do lipnja 2025.
Nova analiza EEB-a još jednom potvrđuje potencijal europskih mehanizama za pravednu energetsku tranziciju te poziva donositelje odluka da prioritiziraju ulaganja u održivo grijanje, osobito za energetski siromašna kućanstva.
D.R. | Ekovjesnik