Kako će izgledati domovi budućnosti?

Inovativna tehnologija i održivo stanovanje

Portali Curbed i The Verge od prošle godine zajedno produciraju seriju videa pod nazivom „Dom budućnosti“ istražujući najinventivnije kuće na svijetu, poput vertikalnih šuma i malih kuća visoke tehnologije. No ove godine odlučili su se samostalno izgraditi vlastiti dom budućnosti te pomaknuti granice suvremenog dizajna i tehnologije.

Tehnologija pametnih kuća cvjeta u cijelom svijetu uz podjednako velik interes iznajmljivača i kupaca. Procjenjuje se kako će prihod „Smart Home“ tržišta u ovoj godini iznositi gotovo 49 mil. američkih dolara, a uz godišnju stopu rasta od 25 posto, taj iznos bi do 2022. godine mogao premašiti 119 mil. dolara. Trenutni udio pametnih kuća kreće se oko 7,5 %, a za četiri godine očekuje se povećanje na čak 19,5 posto. Trenutno se najviše prodaju na tržištu SAD-a na kojem se ovogodišnji promet procjenjuje na oko 20 mil. dolara.

U suvremenim se domovima kućanskim uređajima sve više upravlja putem bežičnog interneta – koriste se, uključuju i gase putem mobilnih aplikacija, aktiviraju glasom, a često se napajaju i solarnom energijom. S obzirom na sve to, koliko smo zapravo blizu „domovima budućnosti“ o kojima su prethodne generacije maštale ili ih gledale u crtićima i filmovima znastvene fantastike?

Portali Curbed i The Verge od prošle godine zajedno produciraju seriju videa pod nazivom „Dom budućnosti“ istražujući najinventivnije kuće na svijetu, poput vertikalnih šuma i malih kuća visoke tehnologije. No ove godine odlučili su se samostalno izgraditi vlastiti dom budućnosti te pomaknuti granice suvremenog dizajna i tehnologije.

Još na samom početku procesa izgradnje njihovog doma budućnosti odlučili su se za modularnu kuću koja omogućuje veću kontrolu kvalitete i bržu izgradnju. Modularne kuće su se u SAD-u počele graditi još u vrijeme Drugog svjetskog rata, a njihova izgradnja varirala je od masovne proizvodnje mobilnih stambenih jedinica i skupih individualiziranih privatnih kuća.

Prilikom izgradnje surađivali su s teksaškom tvrtkom Ma Modular kako bi prema principima održivosti uspjeli dizajnirati tehnološki visoko sofisticiran dom. Jesu li u tome uspjeli pogledajte u priloženom videu, kao i u ostalim epozodama ove serije koje će se svakog tjedna do 10. rujna prikazivati na njihovoj Facebook stranici i YouTube kanalu.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zračna luka Paris-Charles de Gaulle slavi 50 godina povijesti i inovacija

50. obljetnica Zračne luke Paris-Charles de Gaulle (CDG) slavi se u godini u kojoj je glavni grad Francuske domaćin XXXIII. Ljetnih olimpijskih igara, koje su od velike važnosti i za najveću francusku i drugu najveću europsku zračnu luku. Najvažnija zračna luka Grupe ADP (Aéroports de Paris) prošle je godine opslužila 67,4 milijuna putnika i čvrsto je usmjerena na budućnost.

M.A.DI. modularna kuća spremna za stanovanje u jednom danu

M.A.DI. je talijanska tvrtka koja u suradnji s tvrtkom Arealegno proizvodi modularne kuć(ic)e prema dizajnu cijenjenog talijanskog arhitekta Renata Vidala. Ove se kuće koriste za privremeno stanovanje na bilo kojoj površini s čvrstim tlom ili za trajnije stanovanje u stambenoj zoni, a u ponudi je više modela različitih dimenzija, opreme i materijala.

Modularna eko kućica Wikkelhouse izrađena je od kartona

Ova održiva modularna kućica izrađena je od čvrstog kartona, a veličinom i funkcijom se prilagođava potrebama svojih korisnika. Dizajn Wikkelhouse kuće potpisuje amsterdamska tvrtka Fiction Factory koja se nekada bavila izradom scenografije, a u novije je vrijeme područje svog djelovanja proširila i na dizajn i izgradnju malih kućica.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER