Poznati su gradovi kandidati za titule Europske zelene prijestolnice i Europskog zelenog lista 2027.

ODRŽIVI GRADOVI: Uskoro ćemo doznati koji su gradovi finalisti ovog prestižnog izbora

Europska komisija 15. put traži dobitnike nagrada Europska zelena prijestolnica (European Green Capital) i Europski zeleni list (European Green Leaf). Objavljen je popis 20 gradova kandidata za obje nagrade za 2027. godinu, a koji će od njih biti finalisti ovog prestižnog izbora doznat će se početkom srpnja.

Dobitnici nagrada bit će proglašeni u listopadu 2025. na svečanoj ceremoniji u Vilniusu, aktualnoj Europskoj zelenoj prijestolnici za 2025. godinu. Pobjednici će steći međunarodno priznanje te novčanu nagradu za podršku ključnim akcijama u sljedećih sedam područja: kvaliteta zraka, voda, bioraznolikost, zelene površine i održivo korištenje zemljišta, otpad i kružno gospodarstvo, buka te ublažavanje i prilagodba klimatskim promjenama.

Evo koji europski gradovi žele pokazati da čine sve kako bi uspjeli na putu tranzicije prema zelenijem, čišćem i održivijem urbanom životu:

Gradovi kandidati za nagradu Europska zelena prijestolnica 2027.

(u kategoriji gradova s više od 100 000 stanovnika):

  • Bielsko-Biała (Poljska)
  • Chernivtsi (Ukrajina)
  • Debrecen (Mađarska)
  • Khmelnytskyi (Ukrajina)
  • Heilbronn (Njemačka)
  • Košice (Slovačka)
  • Klagenfurt (Austrija)
  • Lviv (Ukrajina)
  • Rivne (Ukrajina)
  • Ternopil (Ukrajina)

Gradovi kandidati za nagradu Europski zeleni list 2027.

(u kategoriji gradova od 20 000 do 100 000 stanovnika):

  • Assen (Nizozemska)
  • Ávila (Španjolska)
  • Benidorm (Španjolska)
  • Cannes (Francuska)
  • Cayenne (Francuska)
  • Riba-roja de Túria (Španjolska)
  • Saint-Quentin (Francuska)
  • Sant Feliu de Llobregat (Španjolska)
  • Siena (Italija)
  • Vratsa (Bugarska)

Nakon službenog prihvaćanja njihovih kandidatura, panel od sedam neovisnih stručnjaka započeo je tehničku procjenu svake prijave. Procjena je kao i do sada obuhvaćala sedam područja, a uključivala je i međusobnu recenziju (peer review). Ovaj postupak trajao je do lipnja, a nakon toga sastavit će se pojedinačna izvješća, na temelju kojih će početkom srpnja 2025. biti objavljen uži izbor gradova finalista.

Timovi gradova finalista bit će pozvani pred međunarodni žiri 1. i 2. listopada, kojim predsjeda Europska komisija, kada će predstaviti svoje komunikacijske strategije te akcijske planove o tome kako – u slučaju pobjede – planiraju provesti svoju godinu kao Europska zelena prijestolnica ili Europski zeleni list. Dobitnici nagrada za 2027. bit će proglašeni 2. listopada 2025. na svečanoj dodjeli u Vilniusu (Litva), aktualnoj Europskoj zelenoj prijestolnici za 2025. godinu.

Uz počasnu statuu, dobitnik titule Europske zelene prijestolnice primit će i novčanu nagradu od 600.000 eura. Nagrada Europski zeleni list može se dodijeliti jednom ili dvama gradovima, od kojih svaki dobiva po 200.000 eura. Nagrade su namijenjene za provedbu ključnih mjera u sedam navedenih područja i za organizaciju događanja koja podižu svijest građana.

Titula Europske zelene prijestolnice ili Europskog zelenog lista nije samo prestižna, već donosi brojne prednosti koje nadilaze godinu za koju se dodjeljuje. Pobjednički gradovi dobivaju pozornost na europskoj pa i svjetskoj razini, a ujedno stvaraju dugoročan osjećaj optimizma, što privlači nove investitore, dodatnu nacionalnu podršku i ponos svojih građana.

Nagradu za Europsku zelenu prijestolnicu pokrenula je 2010. godine Europska komisija kako bi potaknula gradove da postanu čistiji i zeleniji te da time ujedno poboljšaju kvalitetu života svojih građana. Nagrada je priznanje gradovima koji su predani postizanju ambicioznih ciljeva Europskog zelenog plana, točnije Akcijskog plana za nultu stopu onečišćenja, Akcijskog plana za kružno gospodarstvo i Strategije bioraznolikosti. Europska nagrada Europski zeleni list ustanovljena je kako bi se prepoznali i nagradili ekološki napori i postignuća manjih mjesta i gradova s 20 000 do 100 000 stanovnika.

Podsjetimo, prestižnu titulu Europske zelene prijestolnice proteklih su godina osvojili gradovi Stockholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kopenhagen, Bristol, Ljubljana, Essen, Nijmegen, Oslo, Lisabon, Lahti, Grenoble, Tallinn, Valencia, Vilnius i portugalski Guimarães.

Nagradu Europski zeleni list dosad su osvojili su: 2015. Torres Vedras (Portugal) i Mollet del Valles (Španjolska), 2017. Galway (Irska), 2018., Leuven (Belgija) i Växjö (Švedska), 2019. Cornella de Llobregat (Španjolska) i Horst aan de Maas (Nizozemska), 2020. Limerick (Irska) i Mechelen (Belgija), 2021. Lappeenranta (Finska) i Gabrovo (Bugarska), 2022. Valongo (Portugal) i Winterswijk (Nizozemska), Velenje (Slovenija) i Elsinore (Danska) za 2024. godinu, Viladecans (Španjolska) i Treviso (Italija) za 2025. godinu te Vaasa (Finska) i Águeda (Portugal) za 2026. godinu.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

Poznati su finalisti izbora za prestižnu titulu Europske zelene prijestolnice 2025.

Gradovi i njihovo stanovništvo pod sve većim su pritiskom više istodobnih kriza, a pet ovogodišnjih gradova kandidata pokazuje put do postizanja veće otpornosti na klimatske promjene. Evo koji su gradovi uvršteni u uži izbor za dodjelu nagrada Europska zelena prijestolnica i Europski zeleni list temeljem svoje predanosti rješavanju izazova urbanog okoliša.

Urbana održivost: Vilnius je Europska zelena prijestolnica za 2025. godinu

U Tallinnu (Estonija), ovogodišnjoj Europskoj zelenoj prijestolnici, u četvrtak su proglašeni dobitnici prestižnih nagrada European Green Capital Award i European Green Leaf za 2025 godinu. Europskom zelenom prijestolnicom za 2025. godinu proglašen je glavni grad Litve Vilnius, dok su nagradu Europski zeleni list za gradove s manje od 100 000 stanovnika osvojili Viladecans (Španjolska) i Treviso (Italija).

Koji će grad osvojiti titulu Europske zelene prijestolnice 2022.?

Prestižna titula Europske zelene prijestolnice svake se godine dodjeljuje jednom europskom gradu s više od 100.000 stanovnika koji se najviše istaknuo u svojim naporima postizanja okolišne, društvene i ekonomske održivosti. Pobjednik za 2022. proglasit će se kasnije ove godine, najvjerojatnije u Lisabonu - Europskoj zelenoj prijestolnici za 2020. godinu, a jedno je sigurno i posve očekivano: Zagreb nije među finalistima!

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER