Francuski inženjer je izumio 100-postotnu biorazgradivu plastiku
"Biljna plastika"
Za boce od 100-postotno razgradive plastike biljnog podrijetla već su se zainteresirale velike industrijske grupacije
Francuski inženjer Nicolas Moufflet iz Saintesa (Charente-Maritime) razvio je novu vrstu plastike biljnog podrijetla, koja se temelji na nusproizvodu prerade šećerne trske i može se u potpunosti reciklirati ili kompostirati.
Novi proizvodni pogon pet puta veći od prethodnog
Nicolas Moufflet, 41-godišnji inženjer iz Saintesa (Charente-Maritime), uspio je razviti 100-postotnu biorazgradivu plastiku biljnog podrijetla. Njegova tvrtka Lyspackaging, osnovana 2015. godine, proizvodi boce „bez ijedne kapi nafte“, za razliku od velike većine proizvođača plastičnih boca diljem svijeta. Ovaj proces proizvodnje je patentiran i tajan, a zasigurno će određeno vrijeme ostati jedinstven u svijetu. Većina proizvođača još uvijek ne ulaže u proizvodnju novih ekološki prihvatljivih proizvoda, dok više od 22.000 tona plastike iz petrokemijske industrije završava svaki dan u svjetskim morima i oceanima.
Uspjeh je postignut korištenjem otpada šećerne trske, koji posjeduje iznenađujuća svojstva. „Granuliranjem sam proizveo vrećicu koja pruža optimalne uvjete za čuvanje prehrambenih proizvoda“, objašnjava Moufflet. „Transformiran u „biljnu plastiku“, otpad šećerne trske lako zadržava mogućnost recikliranja ili kompostiranja. Ovo je vjerodostojna alternativa nafti”, tvrdi poduzetnik koji je već dobio cijeli niz nagrada i potporu investicijske banke Bpifrance.
Palais de Tokyo naručio je 100.000 boca
Tvrtka Lyspackaging je preplavljena narudžbama i očekuje se kako će ove godine proizvesti 700.000 boca, a proizvodnja bi lako mogla doseći i dva milijuna.
Čuveni pariški centar suvremene umjetnosti Palais de Tokyo nedavno je za svoje potrebe naručio 100.000 boca, a za proizvod su zainteresirani i veliki proizvođači hrane.
Moufflet nastavlja s istraživanjima i planovima o sektoru koji može povećati vrijednost biootpada. Trenutno radi na korištenju i dodavanju slomljenih koštica maslina i sjemenki grožđa, kao i ljuski rakova, žitarica i raznog drugog biljnog otpada. „Planiramo proizvodnju desetak novih proizvoda s različitim vrstama biljnog otpada“, ističe Moufflet.
Nicolas Moufflet smatra kako je osim sadržaja bitna i ambalaža te kao licemjeran primjer navodi organska gnojiva za ekološku poljoprivredu koja se i dalje prodaju u plastičnim bocama. „S podizanjem ekološke svijesti i potrošači će vjerojatno radije kupovati maslinovo ulje u bocama proizvedenim od koštica maslina“, uvjeren je Moufflet koji u svojoj proizvodnji svakako vidi ekonomsku isplativost. „Biootpad je jeftin, a boce biljnog podrijetla su skuplje za 30 posto. No, bez obzira na sve to, pokazali smo da je ova proizvodnja moguća“, optimističan je Nicolas Moufflet.