Tropske šume počele emitirati više ugljika nego kisika

Uništen je velik dio svjetskih šuma

Poznato je kako su šume najveća spremišta ugljika iz atmosfere i proizvođači kisika. Nažalost, taj trend se preokrenuo: danas tropske šume emitiraju dva puta više ugljika nego što ga pohranjuju.

Posljednjih godina uništeno je oko 20 posto amazonske prašume

Prema istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu Science, istraživači sa Sveučilišta u Bostonu i „Woods Hole“ Istraživačkog centra tvrde kako bi zaustavljanje krčenja i degradacije tropskih šuma moglo smanjiti globalne emisije ugljika za 8 posto.

Prilikom istraživanja, korištena je nova metoda za procjenu gustoće ugljika mjerenjem razine ugljika ne samo u područjima koja su doživjela potpuno krčenje, već i u područjima koja su pretrpjela manje gubitke uzrokovane krčenjem i raznim drugim smetnjama.

Satelitske snimke, laserska tehnologija i terenska mjerenja korištena su kako bi se zabilježilo koliko se velikih šumskih područja izgubilo od 2003. godine.

Vrlo je teško izmjeriti manje i mnogo suptilnije gubitke šuma“, rekao je dr. Wayne Walker, jedan od članova istraživačkog tima. „U mnogim slučajevima širom tropskih šuma imate selektivnu sječu drva ili uklanjanje pojedinih stabala kao korištenje za sirovinu za gorivo. Takvi gubici mogu biti realtivno mali, ali njihovim zbrajanjem na velikim područjima postaju iznimno značajni“.

Rezultati istraživanja su pokazali kako su tropske šume emitirale 862 teragrama ugljika, a potrošile samo 437 teragrama

Više od 60 posto ugljičnih emisija potječe iz Latinske Amerike koja je posljednjih godina pretrpjela veliku štetu u amazonskoj prašumi, 24 posto dolazi iz Afrike i 16 posto iz Azije.

Ovi nalazi pokazuju kako je vrijeme da se svijet napokon probudi po pitanju šuma. Kako bismo održali globalne temperature od rasta do opasnih razina, trebamo drastično smanjiti emisije i uvelike povećati sposobnost šuma za apsorbiranjem i pohranjivanjem ugljika. Šume su jedina tehnologija za uzimanje i skladištenje ugljika koju imamo, a koja je sigurna, dokazana, jeftina, odmah dostupna i koja može pružiti djelotvorne rezultate“, izjavio je dr. Alessandro Baccini, voditelj istraživanja.

VEZANE VIJESTI

12. ZeGeVege Festival

Posljednjih dana svjedočimo uništavanju okoliša radi ostvarivanja profita stočarske industrije koje se događa već dugi niz godina, no tek sada dobiva jasniju sliku. Amazonija gori radi namjernog (i često ilegalnog) krčenja šuma i njihovog pretvaranja u poljoprivredna zemljišta za uzgoj i ispašu goveda, snažnu izvoznu granu brazilskog gospodarstva. 

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER