U smeću završava preko 80 posto otpada

Hrvatska tek na početku s recikliranjem

U Hrvatskoj se reciklira samo 17 posto otpada, a na odlagalištima završava 83 posto. Već do 2030. godine ćemo, sukladno zadaćama EU-a, morati reciklirati 65 posto komunalnog otpada, a na »smetlišta« ne bacati više od deset posto

U Hrvatskoj se reciklira samo 17 posto otpada, a na odlagalištima završava 83 posto. Već do 2030. godine ćemo, sukladno zadaćama EU-a, morati reciklirati 65 posto komunalnog otpada, a na »smetlišta« ne bacati više od deset posto – moglo se čuti na  skupu o učincima ambalažnog depozitnog sustava u Hrvatskoj i Norveškoj, koji je održan u organizaciji Veleposlanstva Kraljevine Norveške i Green Business Norwaya.

Norveški građani preko aparata za prihvat ambalaže na recikliranje vrate gotovo svu povratnu PET i aluminijsku ambalažu, za koju također plaćaju depozit u iznosu od oko jedne krune po komadu (norveška kruna i hrvatska kuna su u paritetu  približno 1:1).  Hrvatski građani zahvaljujući depozitu od pola kune u reciklažu vraćaju gotovo 90 posto otpadne ambalaže od pića. Stručnjaci predlažu da se uvede domaći barcod na ambalažu, kao što je to provedeno u Norveškoj, odnosno da se uvedu i različite povratne naknade na međunarodne i domaće barcodove te pojača kontrola tržišta.

novilist / ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

Njemački problemi s plastičnim otpadom

Njemačka svake godine izvozi oko milijun tona plastičnog otpada u vrijednosti od oko 254 milijuna eura. To je više od bilo koje druge zemlje u EU.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER