Mještani blokirali ulaz u Centar za gospodarenje otpadom Marišćina

Prosvjed pred ŽCGO Marišćina

Udruga Krizni eko stožer Marišćina i građani Općine Viškovo, a najviše mještani Marčelja blokirali su jučer ulaz u centralnu zonu Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina, kako bi upozorili da im je njegov rad narušio kvalitetu života, ali i zdravlje, javlja Novi list.

Oko stotinjak mještana i članova Kriznog eko stožera Marišćina jučer su prosvjedovali protiv iritirajućeg smrada koji se cijelog ljeta u večernjim satima širi po Marčeljima te su blokirali ulaz u Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina držeći transparente s natpisima „Kakvu vodu će piti naša i vaša djeca?“, „Razgolitimo Marišćinu do kraja“, „Na Marišćini se brani riječka voda“.

„Okupili smo se ovdje na mjestu zločina, na mjestu gdje se vidi apsurd hrvatske politike, na mjestu koje nas truje kao zamorce u laboratoriju. U današnje vrijeme kada mladi odlaze iz naše domovine, kada radnici iz našeg grada ne dobivaju plaću, kada se moramo ozbiljno zabrinuti za našu budućnost, možda problem smrada građanima ove županije ne izgleda toliko bitan, ali nama jest. Mi tu živimo, ovo je naš dom, ovdje rastu naša djeca. Ovaj smrad je otrov, mi ga danas udišemo i bojimo se za našu budućnost“, izjavio je član Upravnog odbora Kriznog eko stožera Marišćina Josip Katalinić.

„Preselio sam svojevremeno s Kantride ovdje u prirodu, a danas imam bolesnog sina koji se liječi od karcinoma. Imamo i Marišćinu, ali i asfaltnu bazu zbog kojeg nam je zrak zagađen benzenom. Mi više nemamo izbora, što nam preostaje“, pojasno je Ilija Krnjajić razlog svog dolaska na prosvjed.

Osim toga članovi Kriznog eko stožera Marišćina snimili su kako se procjedne vode s deponija ispuštaju u kraško podzemlje.

„Procjedne vode s deponija, koje bi trebale biti pročišćene, odlaze u vrtaču, u kraško podzemlje, bez ikakvog nadzora. Čak su i šahtu podignuli kako bi kišnica lakše prolazila, rekao je Josip Katalinić iz Kriznog eko stožera.

Dodao je kako se sve na što su godinama upozoravali oko Marišćine, i dogodilo. „Dogodilo se sve osim jedne stvari, a bojim se da je ugrožena pitka voda grada Rijeke. Vidjeli smo kako ispuštaju tu otpadnu vodu u kraški teren. Odmah s druge strane brda, ispod Marišćine, u Kukuljanima je Rječina. Udaljena je samo 1.400 metara zračne linije. U Kukuljanima je mjesto buduće akumulacije, rekao je Josip Katalinić.

Na subotnji prosvjed pred Županijskim centrom za gospodarenje otpadom Marišćina, ali i reakciju aktualnog ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića, reagirao je i bivši ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović.

„Kad ministar odgovoran za zaštitu okoliša i s njime povezanim zdravljem ljudi na upit da se stanovnici Marišćine žale na smrad, kaže kako je subjektivna ocjena nekoga da pojačani smrad ugrožava njegovo zdravlje, i u ovom slučaju i u slučaju prije nekoliko mjeseci na području grada Splita, te da nije baš uvijek u skladu s nekim objektivnim pokazateljima, onda je sve jasno“, poručio je bivši ministar zaštite okoliša u osvrtu upućenom i medijima.

Novi list / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Kvalitetu zraka na Marišćini procjenjivat će olfaktometar

Olfaktometar SCENTROID SM 100, tzv. „elektronski nosi“, oponaša način djelovanja olfaktornog sustava čovjeka te stoga s velikom preciznošću može procijeniti količinu i intenzitet podražaja, samim time pomoći i u bržem pronalasku i otklanjanju uzroka povremene pojave neugodnih mirisa.

ŽCGO Marišćina obilježila Dana planeta Zemlje

Povodom međunarodnog Dana planeta Zemlja u ŽCGO Marišćina je u subotu, 21. travnja 2018. organiziran Dan otvorenih vrata uz stručno vođenje zaposlenika tvrtke Ekoplus.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER