Školske ulice smanjile onečišćenje dušikovim dioksidom u prosjeku do 30 posto
Pariške školske ulice potvrdile svoju važnu ulogu u naporima za poboljšanje kvalitete zraka i pomogle u borbi protiv onečišćenja
Eksperimentalno pokrenut u sklopu provedbe mjera fizičkog distanciranja tijekom pandemije koronavirusa i s ciljem smanjenja onečišćenja zraka, program „Školske ulice“ („Rues aux écoles“) postiže izvrsne rezultate. Osim osiguranja sigurnog kretanja i boravka djece u prostoru ispred škola i dječjih vrtića te dodatnog ozelenjivanja javnog prostora, programom je postignut velik napredak u smanjenju onečišćenja zraka.
Duž pojedinih pariških ulica posljednjih godina mogu se vidjeti znakovi koji označavaju tzv. „školske ulice“. Program „Školske ulice“ („Rues aux écoles“) u Parizu se provodi od 2020. godine, a njime se ulice sa školama i dječjim vrtićima zatvaraju za promet motornih vozila te se u njima uređuju nove zelene površine s drvećem, trajnicama i cvijećem. Javni prostor bez automobila omogućuje gradu da bude zeleniji i prikladniji za pješačenje i dječju igru, a program je prvenstveno pokrenut s ciljem podizanja sigurnosti školske djece u ulicama s obrazovnim ustanovama, ali i kao dio napora za smanjenje onečišćenja zraka.
Zahvaljujući naporima pariške gradske uprave nastavlja se transformacija ulica i prometnica, a do 2024. godine uređeno je ukupno 205 školskih ulica, uključujući 56 potpuno preuređenih i značajno ozelenjenih. Do kraja mandata aktualne gradske uprave cilj je urediti ukupno 300 školskih ulica s više sigurnosti, manje buke i čistijim zrakom za vrtićku i školsku djecu.
- Pariz se mijenja © Ville de Paris
Manje automobila znači više zdravlja
Udruge Respire i Airgones provele su mjerenja u devet pariških školskih ulica, prije i nakon njihovog otvaranja, te objavile rezultate koji potvrđuju poboljšanje kvalitete zraka na ovim lokacijama. U suradnji s tvrtkama Rincent Air i Pollutrack, udruge su provele nekoliko mjerenja koncentracija dušikovog dioksida (NO2) i sitnih lebdećih čestica PM2.5. Mjerenja dušikovog dioksida provedena su od 14. do 28. lipnja 2023. i od 21. rujna do 6. listopada 2023., dok su se mjerenja lebdećih čestica PM2.5 kontinuirano odvijala od 14. lipnja 2023. do 30. travnja 2024.
Rezultati ukazuju na pad koncentracije dušikovog dioksida (NO2) i do 30 posto. S druge strane, pad koncentracije čestica PM2.5 je zanemariv zbog vremenskih uvjeta koji dovode do niske razine onečišćenja, navode udruge.
„Školske ulice pomažu u smanjenju onečišćenja zraka, a to nam potvrđuje prva studija procjene u stvarnom vremenu koja je provedena u Francuskoj. Rezultati su tu: školske ulice koje stvaramo su lijepe i štite zdravlje djece i njihovih roditelja. Smanjuju onečišćenje dušikovim dioksidom za 30 posto jer manje automobila znači više zdravlja.“ – kazao je Tony Renucci, direktor udruge Respire.
- © Guillaume Bontemps / Ville de Paris
Udruga Respire stoga preporučuje daljnje povećanje broja školskih ulica, posebice u najviše onečišćenim područjima grada, te širenje mreže senzora onečišćenja oko škola kako bi se dobili što kvalitetniji podaci te omogućila državna potpora za uređenje školskih ulica i diljem zemlje potaknulo financiranje ovog i sličnih projekata. U izvještaju se također preporučuje nastavak mjerenja onečišćenja zraka oko škola, posebice zimi kada su razine onečišćenja veće, kako bi se povećao broj mjerenja i dobili još precizniji podaci.
Nadalje, udruga Respire i organizacija „La Rue Est A Nous“ koja okuplja roditelje, učenike i udruga regije Île-de-France, dana 24. svibnja 2024. provele su akcije s ciljem podizanja svijesti o važnosti borbe protiv onečišćenja zraka. Akcije su održane ispred škola u Parizu, Bagnoletu, Clamartu, Colombesu, Boulogne-Billancourtu i Montreuilu i to uz kratko zatvaranje ulica za promet motornih vozila.
Podsjetimo, dušikov dioksid štetan je za ljudsko zdravlje i može dovesti do upale dišnih putova, kašlja, smanjene funkcije pluća i pojačanih napadaja astme, osobito kod najmlađih i najranjivijih skupina. Prema studiji objavljenoj u časopisu The Lancet Planetary Health 2021. godine, u Parizu uzrokuje 2 575 smrtnih slučajeva godišnje. Prema procjenama Europske agencije za okoliš (EEA), najmanje 253 000 smrtnih slučajeva u EU-u 2021. moglo se pripisati izloženosti onečišćenju sitnim lebdećim česticama (PM2,5) čije su koncentracije više od 5 µg/m3, što je koncentracija koju preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Onečišćenje dušikovim dioksidom prouzročilo je u EU-u 52 000 smrtnih slučajeva, dok se kratkotrajnoj izloženosti ozonu može pripisati 22 000 smrtnih slučajeva.
Stjepan Felber | Ekovjesnik