Strategija za plastiku u okviru kružnog gospodarstva

Novim mjerama do smanjenja plastičnog otpada

Izrada svih plastičnih pakiranja koja se mogu reciklirati do 2030. godine je među ciljevima nove strategije koju razmatra Europski parlament. Nove mjere pomoći će europskim zemljama smanjiti količinu plastičnog otpada koji još uvijek proizvode i ograničiti njegov razoran utjecaj na naš okoliš, klimu, zdravlje i gospodarstvo.

Ovaj centar za recikliranje u Francuskoj upravlja svim vrstama plastičnog otpada. U njemu se razvrstavaju predmeti poput boca mlijeka ili šampona, čašice jogurta, pa čak i providna folija, što nije uobičajeno u Europi. Manje od 30 % od gotovo 26 milijuna tona plastičnog otpada koji se proizvodi svake godine, sada se prikuplja i ponovno upotrebljava.

„Kako bi se riješio ovaj problem, Europski parlament razmatra novu strategiju za plastiku. Uloga Europske komisije je preispitati bitne zahtjeve za plastičnu ambalažu kako bi se osiguralo da se sva plastična ambalaža proizvedena u EU može ponovno koristiti ili reciklirati do 2030. godine“, izjavio je za EuroparlTV belgijski zastupnik Mark Demesmaeker iz Kluba Europskih konzervativaca i reformista (ECR).

Između ostalog, Parlament želi poduzeti mjere za proizvode za jednokratnu uporabu. Plastični otpad trenutno iznosi preko 80 % morskog otpada, a polovica ove količine dolazi od plastične ambalaže za jednokratnu uporabu. Članovi također podržavaju uvođenje reciklirane plastike u nove proizvode, kao i povećani napor u istraživanjima i inovacijama.

„Do sada smo problem našeg plastičnog otpada povjeravali vanjskim izvršiteljima u zemlje poput Kine koja je nedavno odlučila zabraniti sav uvoz plastičnog otpada iz EU, tako da sada trebamo djelovati, inovirati i ulagati“, dodao je Demesmaeker.

Stvaranje istinskog tržišta reciklirane plastike može omogućiti Europi da plastični otpad pretvori u ekonomske resurse.

EuroparlTV / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Europska unija novom strategijom ograničava uporabu plastike za jednokratnu uporabu

Europska komisija je objavila prvu europsku strategiju za plastiku koja predstavlja dio ambicioznog akcijskog plana prelaska Europske unije na kružno gospodarstvo. Ova strategija ima za cilj značajno smanjiti količinu plastičnog otpada do 2030. godine i to temeljitom izmjenom dizajniranja, proizvodnje, korištenja i recikliranja plastike i plastičnih proizvoda.

Europska komisija provela akcijski plan za kružno gospodarstvo

Provedene su ili se provode sve 54 mjere iz plana donesenog 2015. što će pridonijeti jačanju europske konkurentnosti, osuvremeniti njezino gospodarstvo i industriju te stvoriti radna mjesta, zaštititi okoliš i potaknuti održivi razvoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER