25. po redu protestno okupljanje Inicijative Vratite magnoliju

I ove srijede protestno druženje na Trgu žrtava fašizma

Inicijativa „Vratite magnoliju“ poziva na redovito 25. po redu protestno okupljanje srijedom, dana 26. rujna 2018. u 18 sati na Trgu žrtava fašizma pod nazivom Ostavka i odgovornost! Na okupljanju će govoriti predstavnici Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata koji od samog početka radova osuđuju kako proceduru donošenja projekta, tako i sam projekt.

Inicijativa „Vratite magnoliju“ poziva na 25. po redu protestno okupljanje srijedom, koje će se održati u srijedu, 26. rujna 2018. od 18h na Trgu žrtava fašizma. Na okupljanju će govoriti predstavnici Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata koji od samog početka radova na Trgu žrtava fašizma osuđuju kako proceduru donošenja projekta, tako i sam projekt.

Prije pola godine iščupana je magnolija na Trgu žrtava fašizma koji se uređuje kao prva faza realizacije projekta tzv. Pješačkog centra izvrsnosti o kojem se još uvijek gotovo ništa ne zna. Protiv predloženog uređenja izjasnile su se sve relevantne stručne udruge, mnogi ugledni pojedinci iz javnog i političkog života, kao i građanke i građani Zagreba koji mjesecima ukazuju na nebrojene nepravilnosti u provedbi projekta.

Prošle srijede profesori restauracije i konzervacije sa zagrebačkog Sveučilišta objasnili su kako iz njihove perspektive izgleda „uređenje“ Meštrovićevog paviljona.

„Javni prostori pripadaju svima nama, svim građanima. Mi živimo u gradu i krećemo se javnim prostorima i nije nam svejedno da li prolazimo kroz nekakvu rugobu i nakaradu ili kroz nešto skladno uređeno. U ovakvim situacijama procedura je jako bitna, jer ta procedura zapravo garantira određenu razinu kvalitete. Problem je sa sadašnjim gradonačelnikom što on ima izraziti prezir prema proceduri. A pogotovo ima prezir prema kvalificiranom mišljenju profesionalnih udruga i profesionalaca pojedinih struka“, izjavio je prošle srijede Zlatko Jurić, šef Katedre za zaštitu spomenika Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

„Nitko osim gradonačelnika i uskog kruga ljudi oko njega ne misli da je ovo dobro. Nigdje ideja vraćanja u prvobitno stanje nije najvrednija i ona elementarna. Sav život koji se događao od vremena izgradnje do danas treba uvažiti. Ovdje sigurno barem jednu trećinu kamena nije trebalo mijenjati. Budimo realni, velika većina kamena je propala. Kamen je pucao laminirano, vjerojatno zbog smrzavanja. Da bi se točno ustanovio razlog trebalo je napraviti analize i onda odlučiti kako i koji kamen će se zamijeniti. Ovdje se ništa ne zna i to je problem. Mi smo mogli dobiti vrlo kvalitetan projekt, trebalo je uključiti stručnjake svih profila koji su ovdje potrebni i uvažiti sva mišljenja“, rekao je na prošlotjednom okupljanju Alen Novoselec, profesor na Odsjeku za konzerviranje i restauriranje umjetnina na Likovnoj akademiji.

Novi izgled devastiranog Trga žrtava fašizma / Fotografija: Vratite magnoliju

Ova srijeda posvetit će se parku koji je Meštovićev paviljon sve do nedavno okruživao, a svoje stručno mišljenje o ovakvom „uređenju“ jednog od nekada najljepših zagrebačkih trgova i parkova na okupljanju će dati predstavnici Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata. Okupljene građanke i građani će predvođeni Zlim bubnjarima i ove srijede jasno i glasno poručiti što misle o ovakvom načinu „uređenja“ i novom izgledu parka.

Inače, kako napominju iz Inicijative „Vratite magnoliju“, na stranici Zelenilo grada Zagreba mogu se vidjeti sve gradske zelene površine s označenim i opisanim drvećem. Nažalost, čini se kako su djelatnici ove podružnice Zagrebačkog holdinga previše zauzeti rušenjem drveća i ne stižu ažurirati podatke, pa je Trg žrtava fašizma još uvijek prikazan s 22 stabla i 20 grmašica kojih već mjesecima nema.

Na stranici Zelenilo grada Zagreba na Trgu žrtava fašizma su još uvijek prikazana 22 stabla i 20 grmašica kojih već mjesecima nema / Screenshot gis.zrinjevac.hr

 

Inicijativu Vratite magnoliju čine Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Inicijativa „A kad će park”, Pravo na grad, predstavnici arhitektonske struke, Sindikat biciklista, građanke i građani  iz kvarta, Zelena akcija i 1POSTOZAGRAD. Podupiratelji Inicijative: Savica ZA Park, inicijativa Samoborček i inicijativa Spasimo potok Črnomerec te brojne građanke i građani grada Zagreba.

 

  • Ekovjesnik

 

 

 

 

VEZANE VIJESTI

Već 1573 vrtlara javnog prostora sudjeluje u ozelenjavanju i uljepšavanju Beča

U sklopu inicijative „Vrtlarstvo iza ugla” Bečanke i Bečani mogu sudjelovati u održavanju stabala te ozelenjavanju i uljepšavanju manjih javnih zelenih površina u svojim četvrtima. Ovom inicijativom Grad Beč potiče građan(k)e da postanu vrtlari javnog prostora i pruža im besplatne informacije i savjetovanje.

Zlatna sjekira za gradonačelnika Milana Bandića

Gradonačelniku Milanu Bandiću dodijeljena je nagrada Zlatna sjekira za hortikulturno uređenje Zagreba, a okupljene građanke i građani, predvođeni „Zlim bubnjarima“, jasno su i glasno poručili što misle o ovakvom načinu „uređenja“ i novom izgledu parka oko Meštrovićevog paviljona.

Vratite magnoliju: Ne odustajemo od svog grada!

Gotovo svaka intervencija na zagrebačkim trgovima i parkovima zadnjih godina bila je korak unazad, gdje se javni prostor zaobilaženjem procedure, lošim rješenjima i zagovaranjem netransparentnih, nejasnih interesa zapravo malo po malo oduzima građanima, poručuju iz Inicijative „Vratite magnoliju“ i pozivaju na 26. po redu prosvjedno okupljanje srijedom ispred Meštrovićevog paviljona.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER