Ultra jeftine baterije najavljuju novo doba energije
Ključ uspjeha su jeftine baterije
Istraživački tim sa Sveučilišta Stanford razvio je natrijeve baterije koje bi zbog svoje jeftinije izvedbe mogle postati alternativa litij-ionskim baterijama.
S ciljem promicanja obnovljive energije, istraživači sa Sveučilišta Stanford razvili su jeftine baterije kao alternativu skupljim litij-ionskim baterijama.
Tim istraživača uspio je razviti baterije na bazi natrija koje mogu pohraniti istu količinu energije kao i baterije na bazi litija i to s 80 posto jeftinijom izvedbom. Prethodno su i drugi istraživači razvijali natrijeve baterije, ali ovaj novi pristup je najisplativiji.
„Ništa ne može u izvedbi zamijeniti litij, ali litij je tako rijedak i skup da moramo razviti visoko-učinkovite baterije na temelju obilnih elemenata poput natrija“, izjavila je kemijska inženjerka Zhenan Bao.
Natrij iz stanfordske baterije veže se na mioinozitol, organski spoj koji se može naći u kućanskim proizvodima, uključujući i dječju hranu. Natrija ima puno više od litija, a mioinozitol se lako može dobiti iz riže ili iz nusproizvoda nastalih mljevenjem kukuruza. Sve to znatno snižava troškove pri nabavi materijala potrebnih za izvedbu natrijevih baterija.
Ključ uspjeha su jeftine baterije
Spremnost lakog pristupa baterijama važan je čimbenik u revoluciji „čiste energije“. Obnovljivi izvori energije, poput vjetra i sunca, često su nepredvidivi i upravo baterije omogućuju pohranjivanje viška energije za razdoblja nepovoljnijih uvjeta.
Jeftine, natrijeve baterije mogu pomoći u povećanju dostupnosti obnovljivih izvora energije u područjima gdje trošak korištenja litij-ionskih baterija to onemogućava.
Pred standfordskom baterijom još je uvijek dug put razvoja. Naime, do sada je provedena samo usporedna analiza troškova performanse, ali ne i analiza volumne gustoće energije, koja bi pokazala koliko velike trebaju biti natrijeve baterije da bi pohranile istu količinu energije kao i litij-ionske baterije.