Talijanske vlasti zapljenile spasilački brod zbog ilegalnog odlaganja otpada?
Migrantska kriza i odlaganje opasnog otpada
Ured državnog odvjetnika u Kataniji naložio je zapljenu spasilačkog broda Aquarius te podigao istragu protiv 24 osobe zbog sumnje za ilegalno odlaganje otpada. Među osumnjičenima su i dvojica brodskih agenata i članovi nevladine organizacije Liječnici bez granica (Médecins Sans Frontières – MSF) koja upravlja brodom. Brod i imovina u vrijednosti od 460.000 eura su zapljenjeni radi potrebe istrage.
Što se zapravo ili „navodno” dogodilo?
Prema priopćenju objavljenom od strane tužiteljstva, osumnjičenici „sustavno planiraju i provode nezakonito odlaganje velike količine opasnog infektivnog otpada koji ima potencijalni rizik za zdravlje ljudi, a prikupljen je tijekom medicinske aktivnosti organizacije.“
Pritom se misli na 24 tone potencijalno opasnog otpada, ponajviše odjeće migranata, prikupljenog na brodu Vos Prudence, od ožujka do srpnja 2017. godine, kao i na brodu Aquarius, od siječnja 2017. do svibnja 2018. godine, te navodno ilegalno odbačenog u 11 luka, od kojih 5 na Siciliji.
U priopćenju se također navodi kako je istraga pokazala da su osumnjičeni bili „svjesni opasnosti odjeće koju su nosili migranti, kao izvoru prijenosa virusa ili patogena" tijekom boravka na brodu Aquarius.
Francesco Gianino, vlasnik brodske agencije Mediterranean Shipping Agency (M.S.A.), koji posreduje između MSF-a i tvrtki zaduženih za prikupljanje i zbrinjavanje otpada s brodova, prošle je godine bio podvrgnut mjerama tajnog praćenja i prisluškivanja te je snimljen kako posadu broda Vos Prudence savjetuje da ne prijavi otpad zbog visokih troškova.
„Ako prijavite ovaj otpad, riskiramo uništiti sve ono što smo stvorili u posljednje dvije do tri godine. Ostale luke traže 3.000 do 5.000 eura ili ih ostave na brodu jer se ne žele baviti s problemom takvog otpada. Otpad nije šala, otpad je ozbiljan: treba ga klasificirati, postoji sustav kodova, a za otpad možete završiti i u zatvoru“, rekao je tada Gianino.
Organizacija Liječnici bez granica već 50 godina spašava ljudske živote u 72 zemlje širom svijeta i dobitnik je Nobelove nagrade za mir / Fotografija: MSF Sea / Twitter
Reakcija Liječnika bez granica
Od brodske agencije je zatražen komentar, a Karline Kleijer, šefica MSF-ovog odjela za hitne slučajeve dala je izjavu za Euronews koja je objavljena i na internetskim stranicama organizacije.
U priopćenju stoji kako MSF oštro osuđuje odluku talijanskih vlasti da zapljeni brod zbog navodnih nepravilnosti u odlaganju brodskog otpada, a taj čin se opisuje kao „nerazmjerna i instrumentalna mjera s ciljem dvogodišnjeg pokušaja kriminalizacije medicinsko-humanitarnih akcija na moru.“
„Izražavamo punu spremnost za suradnju s talijanskim vlastima, ali osporavamo navode Državnog odvjetništva i kategorično odbacujemo optužbu da smo organizirali bilo kakvu ilegalnu aktivnost usmjerenu na nedopušteno zbrinjavanje otpada“, dodaje se u priopćenju.
„Trebamo vremena kako bismo otkrili što se točno dogodilo, a ako postoji naša odgovornost, moramo je identificirati“, izjavio je na konferenciji za medije Gabriele Eminente, glavni direktor talijanske organizacije MSF. „Optužba koja nam se stavlja na teret i zapljena broda Aquarius čine nam se ipak pretjeranom mjerom.“
„Apsolutno smo iznenađeni i ogorčeni, optuženi smo za uspostavu zločinačke organizacije usmjerene na ilegalnu trgovinu otpadom. Podsjećam da naša organizacija već 50 godina spašava ljudske živote u 72 zemlje širom svijeta i dobitnik je Nobelove nagrade za mir“, dodao je Eminente.
Gabriele Eminente, glavni direktor talijanske organizacije MSF na današnjoj konferenciji za medije / Fotografija: MSF Sea / Twitter
Što se događa s brodom?
Aquarius je trenutno na vezu u francuskoj luci Marseille nakon što je Panamska pomorska uprava (PMA) povukla registraciju svoje zastave, što znači da brod ne može nastaviti sa svojim operacijama traganja i spašavanja na moru.
Organizacija MSF optužila je talijansku vladu za politički pritisak na Panamu, no talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini poriče tu tvrdnju. Međutim, Salvini uopće ne krije svoje mišljenje o djelovanju posade broda Aquarius, a poznat je i po svojoj anti migrantskoj politici. Sudeći po njegovoj današnjoj reakciji na Twitteru, Salvini je očito bio u pravu što se trudio zabraniti djelovanje spasilačkih brodova nevladinih organizacija. Osim švercanja migranata, zaustavio je i švercanje otpada, tvrdi Salvini.
S.F. / Ekovjesnik