Slijeganje tla u Nizozemskoj veće od očekivanog

Posljedice uzrokovane sušnim razdobljima

Iako se već dugo sumnja kako se tlo u Nizozemskoj spušta, tek sada su objavljena prva mjerenja provedena na nacionalnoj razini koja to i dokazuju. Slijeganje tla je nažalost znatno veće od očekivanog, osobito u zapadnom dijelu zemlje.

Interaktivna karta dostupna javnosti

Stručnjaci Nizozemskog centra za geodeziju i geoinformatiku (NCG), kao i znanstvenici s nizozemskog Delft University of Technology (TU Delft), predvođeni prof. Ramon Hanssenom, proveli su prva nacionalna mjerenja povezana sa slijeganjem nizozemskog tla i izradili tzv. Land Subsidence Map, koristeći pritom tri različite vrste mjernih podataka: onih dobivenih korištenjem satelitskih radara, GPS-a i gravitacijskih mjerenja. Prikupljeni podaci korišteni su za izradu interaktivne karte s omogućenim pristupom javnosti.

Budući da karta ne prikazuje samo različite tipove tla u Nizozemskoj, već i lokacije naftnih i plinskih polja, jasno otkriva uzroke promatranog slijeganja. Karta se ažurira korištenjem najnovijih satelitskih podataka koji se svakodnevno objavljuju, što omogućuje, na primjer, praćenje je li dolazi do smanjenja slijeganja ako se u Groningenu eksploatira manje plina.

Izvor: tudelft.nl

Klimatske promjene utječu na slijeganje tla

Karta je omogućila znanstvenicima da po prvi put razlikuju dubinske uzroke slijeganja tla, kao što je eksploatacija plina, od onih uzroka koji djeluju na površinskim slojevima tla. Naime, do sada nije bilo moguće izravno mjeriti ove površinske uzroke, ali ispitivanja su pokazala da su na nekim mjestima površinski uzroci izazvali puno veća slijeganja tla od poznatijih dubinskih uzroka. Slijeganje tla je osobito bilo mjerljivo na područjima tresetnih i glinastih tla na zapadu zemlje, a primjetna je i njegova pojava tijekom prošlog ljeta, s desecima napuknutih i slegnutih kuća zbog suhog vremena. Tako primjerice, nizozemski grad Gouda u prosjeku tone 3 milimetra godišnje.

Iz navedenog proizlazi da u ubrzanom slijeganju tla važnu ulogu igraju i klimatske promjene - relativno topla ljeta uzrokuju dehidraciju tresetnih tla, ubrzavajući pritom njihovo slijeganje. Takav proces odvija se nepovratno, što znači da se oksidacijom treseta emitira i više ugljikovog dioksida u atmosferu, što utječe na jačanje globalnog zatopljenja.

Slijeganje tla moglo bi uzrokovati velike štete / Fotografija: iamexpat.nl

Ozbiljan problem

„Ako se slijeganje tla nastavi trenutnim intenzitetom, to bi moglo označiti kraj tipičnog nizozemskog krajolika livada, krava i vjetrenjača te uzrokovati veliku štetu povijesnim gradskim središtima“, izjavio je prof. Hanssen.

Prema procjenama PBL Nizozemske agencije za procjenu utjecaja na okoliš, do 2050. godine bi navedena šteta mogla dosegnuti čak 22 milijarde eura. Uz ne tako optimistične prognoze, činjenica da se slijeganje tla sada može učinkovito mjeriti svakako je dobra vijest. Za očekivati je da će se zahvaljujući ovim mjerenjima ipak poboljšati upravljanje vodom te učinkovitije predviđati buduća sušna razdoblja.

Klara Perović / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

Žetve su sve ugroženije ekstremnim zagrijavanjem

Sve topliji svijet predstavlja sve veću mogućnost ekstremnih toplinskih valova, i to na više od jednog kontinenta istovremeno, te sve veću prijetnju svjetskoj sigurnosti hrane.

Stalne suše obuhvatit će četvrtinu Zemlje

Iako je situacija ozbiljna, glavni akteri su potpuno neozbiljni! Znanstvenici upozoravaju na stalne suše koje će do 2050. godine obuhvatiti 25 posto Zemlje ukoliko se ne ostvare ciljevi Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama. Negativan utjecaj globalnog zatopljenja vidljiv je već u svim sastavnicama okoliša, a indirektan utjecaj na čovjeka daleko je od zanemarivog. Pomak ka boljemu nije ni na vidiku nastave li se prisutne promjene i znanstvena predviđanja uzimati zdravo za gotovo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER