Predstavljen dizajn futurističkog eko-grada za Maldive

Projektom „Ocean's Heaven“ planira se razvoj novog modela održivog razvoja Maldiva

Kineska arhitektonska tvrtka CAA (Core of Architecture & Art) osvojila je prvu nagradu na natječaju za idejno rješenje gospodarske zone zračne luke na Maldivima. Njihov pobjednički rad „Ocean's Heaven“ objedinjuje glavne značajke tropske kulture i ekosustava oceana te ih korištenjem obnovljivih izvora energije povezuje u dizajnu živog obalnog pojasa.

Kao otočna država u Indijskom oceanu, Maldivi se također suočavaju s posljedicama globalnog zatopljenja i porasta razine mora, a ovim se projektom planira razviti novi model održivog razvoja prije nego li zauvijek nestanu s ovog svijeta.

Ocean's Heaven / CAA Architects

Projekt „Ocean's Heaven“ kineskih CAA arhitekata kreće od problema krhkog ekosustava Maldiva i temelji se na korištenju obnovljivih izvora energije. Maldivi se sastoje od 1200 otoka grupiranih u 26 atola i poznati su pod nazivom „Raj na zemlji“. Iako su u prosincu 2004. godine pretrpjeli značajnu štetu u tsunamiju u Indijskom oceanu, još veću prijetnju predstavlja im globalno zatopljenje. Prema Programu Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), više od trećine stakleničkih plinova koje uzrokuju globalno zatopljenje proizvode velike zgrade, a ukoliko se dosadašnji odnos prema urbanizaciji i potrošnji energije ne promijeni, sudbina otočnih država kao što su Maldivi bit će uvelike ugrožena.

Ocean's Heaven / CAA Architects

Izgradnja se planira na površini od 60.000 četvornih metara na istočnoj obali otoka Hulhumalé, u susjedstvu otoka i glavnog grada Malé, a kompleks ukupne površine od 100.000 četvornih metara gradit će Beijing Urban Construction Group (BUCG) u partnerstvu s maldivskim vlastima. „Ocean's Heaven“ će raspolagati servisnim centrom zračne luke, trgovačkim i kongresnim centrom, hotelom, restoranima te prostorima za kulturne sadržaje, a gradit će se u dvije faze.

Ocean's Heaven / CAA Architects

Funkcionalno organiziran za promicanje koncepta urbanog življenja visoke gustoće i središta produktivnosti, projekt uključuje i dobru cestovnu i pomorsku povezanost, kao i komercijalne, maloprodajne i kulturne objekte u jednoj kompaktnoj gradskoj četvrti. Osim što će funkcionirati kao središte otoka, ovaj kompleks će djelovati i kao njihov urbani energetski inkubator.

Ocean's Heaven / CAA Architects

Uz integrirani sustav zaštite okoliša, koji u potpunosti obuhvaća prikupljanje kišnice i solarne energije, kao i korištenje pasivne ventilacije i plimne energije, kompleks će generirati više od 70 % potrebne električne energije.

Ocean's Heaven / CAA Architects

CAA arhitekti svojim projektom nastoje povezati arhitekturu, umjetnost, zaštitu okoliša i kulturu ovog arhipelaga u Indijskom oceanu. Ovakav održivi dizajn koji čuva prirodne resurse te poštuje lokalnu kulturu i tradiciju, trebao bi postati glavna odrednica urbanizacije i temelj održive budućnosti, kako Maldiva, tako i drugih područja svijeta.

Dovršetak projekta se planira 2021. godine.

  • S.F. | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Belgijski EXPO paviljon: Harmonija u različitosti

Dizajn belgijskog paviljona na Svjetskoj izložbi EXPO 2020 u Dubaiju potpisuju arhitektonske tvrtke ASSAR Architects iz Bruxellesa i Vincent Callebaut Architectures svjetski poznatog belgijskog ekološkog arhitekta Vincenta Callebauta. Površina paviljona prekrivena je s više od 5,5 kilometara drvenih rešetkastih zaslona koji uz bujnu vegetaciju oblikuju njegovo organsko pročelje i daju poseban izgled njegovoj kružnoj konstrukciji.

Kako će Toranj Montparnasse izgledati nakon 300 milijuna eura vrijedne obnove?

Novi će toranj trošiti deset puta manje energije, a čak 70 posto ventilacije će prirodno osiguravati vjetar. Toranj će dijelom postati energetski autonoman, zahvaljujući „dvostrukoj koži“ fasade koja će prikupljati kišnicu s krova i sa stakala tornja. Radi ušteda se pri obnovi planira ponovno upotrijebiti i 40.000 m2 starih stakala.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER