Havaji odsad imaju najveće solarno-baterijsko postrojenje na svijetu
Novi alat koji mijenja igra u arsenalu obnovljivih izvora energije
Geološki najstariji havajski otok Kauai postao je središte najvećeg solarno-baterijskog postrojenja na svijetu, sastavljenog od fotonaponskih ćelija kapaciteta 28 megavata te 20-megavatnog sustava litij-ionskih baterija, a procjenjuje se kako će svojim radom postrojenje svake godine nadoknaditi potrošnju od čak 3,7 milijuna galona dizela.
Značajan korak za ostvarenje cilja 100-postotnog udjela OIE do 2045.
Proizvođač električne energije AES Corporation i neprofitna organizacija Kaua'i Utility Cooperative (KIUC) predstavili su u prošlog tjedna postrojenje Lāwa'i Solar/Energy Storage - najveće svjetsko solarno-baterijsko postrojenje na geološki najstarijem havajskom otoku Kauai, koje predstavlja značajan korak energetskog napretka za ovo tihooceansko otočje pri postizanju ambicioznog cilja o 100-postotnoj proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora energije do 2045. godine.
Lāwa'i Solar/Energy Storage / Foto: KIUC
Ovakav sustav, koji čine fotonaponske ćelije ukupnog kapaciteta 28 megavata te 20-megavatni sustav litij-ionskih baterija, dizajniran je za maksimalno napajanje mreže u vremenskom trajanju do pet sati uz istovremeno baterijsko napajanje. Uz takav kapacitet, procjenjuje se kako će postrojenje zadovoljavati 11 posto Kauaijevih energetskih potreba, čineći tako otok više od 50 posto pogonjenim obnovljivom energijom.
U suštini, novi objekt rješava veliki problem samostalnih solarnih elektrana koje se, da bi zadovoljile maksimalnu mrežnu potražnju, uobičajeno okreću postrojenjima koja električnu energiju proizvode izgaranjem fosilnih goriva. Potpunom integracijom, Lāwa'i postrojenje će svake godine nadoknaditi potrošnju od čak 3,7 milijuna galona dizela, navodi se u službenom AES-ovom priopćenju za medije.
Lāwa'i Solar/Energy Storage / Foto: KIUC
Smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima
„Ovakav projekt predstavlja jedinstveno svjetsko postignuće, a s njegovim radom, čak 40 posto naše večernje vršne snage opskrbljivat će se pohranjenom solarnom energijom“, izjavio je David Bissell, izvršni direktori KIUC-a.
Proizvedenu električnu energiju otkupljivat će KIUC po cijeni od 11 centi po kilovatsatu temeljem 25-godišnjeg ugovora o kupnji energije, što je otprilike za 1/3 manje od trenutnog troška kupovine dizela.
Lāwa'i Solar/Energy Storage / Foto: KIUC
Predsjednik i izvršni direktor AES-a, Andrés Gluski rekao je da će Lāwa'i projekt pomoći Kauaiu da smanji svoju ovisnost o fosilnim gorivima, istovremeno stvarajući čistu, pouzdanu i pristupačnu energiju.
„Kao opskrbljivači električne energije na Havajima već više od 25 godina, čast nam je što smo odabrani od strane KIUC-a kako bi pridonijeli viziji države o budućnosti čiste energije“, kazao je Gluski. „Vjerujemo da je ovaj projekt značajan korak prema uvođenju u šire doba obnovljivih izvora energije.“
Klara Perović / Ekovjesnik