Zanimljiv dizajn plutajuće solarne hotelske sobe
Smještajni objekti budućnosti s niskim utjecajem na okoliš
Svakodnevno svjedočimo ostvarenju zanimljivih i održivih arhitektonskih projekata, a jedno od njih stiže iz Španjolske i to u obliku plutajuće solarne hotelske sobe s minimalnim utjecajem na okoliš, dizajnirane u skladu s pasivnim solarnim načelima kako bi se smanjila ukupna potrošnja energije
Španjolska arhitektonska tvrtka Mano De Santo sa sjedištem u Valenciji predložila je zanimljiv dizajn hotelske sobe koja se može lako transportirati i instalirati zahvaljujući izvanmrežnom i modularnom dizajnu. Ovaj koncept plutajućeg paviljona, nazvan Punta de Mar, u skladu je s načelima održivog turizma, napaja se solarnom energijom te ima niski utjecaj na okoliš.
Punta de Mar / Mano De Santo
Zanimljiv dizajn posve drukčije hotelske sobe predstavljen je prošle godine, a sastoji se od dvije razine ukupne površine 74 četvornih metra. Prizemlje od oko 40 četvornih metara uključuje malu prednju terasu, koja se staklenom površinom po čitavoj širini objekta otvara prema spavaćoj sobi. Kupaonica, tehnička oprema i spremište smješteni su u jedinici iza kreveta, a sa stražnje strane nalazi sejoš jedna manja vanjska terasa.
Punta de Mar / Mano De Santo
Arhitektonski tim tvrtke Mano De Santo navodi kako se Punta de Mar integrira u svoje okruženje s izrazito malim utjecajem na okoliš, lako se premješta te se može prevoziti kopnom i morem.
Punta de Mar / Mano De Santo
Osim što se montaža izvodi na licu mjesta, čime se minimizira nastajanje otpada, Punta de Mar slijedi pasivna solarna načela kako bi se smanjila ukupna potrošnja energije. Također, unutarnja temperatura, rasvjeta, alarmni sustav i audio/video sustavi mogu se kontrolirati daljinskim upravljačem putem pametnih telefona gostiju.
Punta de Mar / Mano De Santo
- Klara Perović / Ekovjesnik