Objavljeni rezultati dizajnerskog natječaja LAGI 2018 Melbourne
Spajanje ljepote i čiste energije s ciljem stvaranja održive i prilagodljive infrastrukture gradova budućnosti
Objavljen je pobjednik ovogodišnjeg dizajnerskog natječaja LAGI 2018 u australskom Melbourneu, čiji projekt predstavlja funkcionalno-umjetnički simbol budućnosti i dokazuje kako infrastruktura obnovljive energije može biti i funkcionalna i lijepa.
Brojni svjetski umjetnici, arhitekti, inženjeri i krajobrazni arhitekti prijavili su svoje projekte na peti bijenalni projekti natječaj Land Art Generator u Melbourneu (LAGI 2018), kojim se nastojao odabrati najbolji projekt koji će se realizirati kroz postojeći master plan razvoja zaljeva Port Phillip i područja St Kilda u australskoj saveznoj državi Victoria. U uži izbor ovogodišnjeg dizajnerskog natječaja ušlo je ukupno 25 projekata, a među njima i projekti Soundscape i Sun Ray, o kojima smo već ranije izvještavali.
„Sun Ray“ – jedan od projekata uvrštenih u uži krug izbora ovogodišnjeg dizajnerskog natječaja LAGI 2018
Prijavljeni projekti pravi su primjer kako infrastruktura obnovljive energije može biti funkcionalna i lijepa, predstavljajući istovremeno simbol budućnosti održive energije, ali i prelijepu umjetničku instalaciju.
Čestitke svim natjecateljima koji su sudjelovali na natječaju uputila je i Lily D'Ambrosio, ministrica za energiju, okoliš i klimatske promjene australske savezne države Victoria. Ministrica je napomenula kako su sudionici ovog natječaja najbolje dokazali koliku korist lokalnoj zajednici može donijeti upotreba obnovljivih izvora energije, a naglasila je i činjenicu da Victoria postaje pravo središte obnovljive energije, što je čini savršenim domaćinom ovakvog tipa događaja.
Pobjedu odnio umjetnički tim iz Melbournea
Light Up / NH Architecture
Prvo mjesto pripalo je dizajnerskom studiju iz Melbourna, NH Architecture, koji svojim projektom naziva Light Up inkorporira solarnu tehnologiju (korištenjem čak 8.600 visoko učinkovitih fleksibilnih fotonaponskih panela), tehnologiju vjetroelektrana i tehnologiju mikrobnih gorivih ćelija za godišnju proizvodnju 2.220 MWh čiste energije za područje St Kilda, što je dovoljno za napajanje gotovo 500 lokalnih domova.
Night & Day / Olson Kundig
Drugo mjesto odnio je pak dizajnerski studio Olson Kundig iz američkog Seattlea za hidro-solarni projekt Night & Day, koji radeći 24 sata dnevno kombinira solarnu energiju s hidroakumulatorom za proizvodnju 1.000 MWh godišnje čiste energije također za područje St. Kilda.
Swings / Lu Chao i Weng Shenxia
Treće mjesto osvojio je kineski tim, koji čine Lu Chao i Weng Shenxia, za projekt Swings, koji korištenjem fotonaponskih i kinetičkih tehnologija za korištenje energije vjetra može napajati i do 240 domova.
Zahvaljujući državnoj potpori, pobjednici natječaja, tim Light Up dobit će novčanu nagradu u visini od 16.000 dolara, dok će drugoplasirani tim Night & Day dobiti 5.000 dolara. Ostale projekte možete vidjeti na ovoj poveznici.
Radovi koji brišu postavljene granice
„Light Up i Night & Day su elektrane u koje možete odvesti svoju obitelj i prijatelje na piknik. Oba primjera pokazuju kako je moguće učinkovito spojiti ljepotu i čistu energiju s ciljem stvaranja održive i prilagodljive infrastrukture gradova budućnosti. Ovi umjetnički radovi kulturni su orijentiri za veliku energetsku tranziciju koju će buduće generacije posjećivati kako bi se sjećali ovog važnog vremena u ljudskoj povijesti“, objasnili su Elizabeth Monoian i Robert Ferry, direktori natječaja LAGI.
Izabrani projekti brišu granice dizajna, primijenjenih znanosti, arhitekture, krajobrazne arhitekture i građevinarstva: „LAGI 2018 otvara prozor u svijet koji se preselio izvan fosilnih goriva – svijet koji slavi življenje u skladu s prirodom, stvaranjem zanimljivih javnih mjesta koji integriraju obnovljive izvore energije i vješto skladištenje energije unutar urbanog krajolika“, dodali su direktori natječaja.
Iako ne postoji jamstvo da će nagrađeni projekti biti realizirani na području St Kilda, javna potpora ipak može rezultirati njihovom izgradnjom u sklopu postojećeg master plana razvoja zaljeva Port Phillip.
Klara Perović / Ekovjesnik