Održana treća klimatska konferencija otoka Krka

Održivost kao odgovor na klimatske promjene

Po treći puta zaredom u Njivicama na otoku Krku sastali su se znanstvenici, političari i stručnjaci iz domene okoliša, energetike, turizma i poljoprivrede, a sve s ciljem davanja smjernica za osmišljavanje paradigme i modela održivosti otoka Krka, koji će se potom moći implementirati i na drugim hrvatskim otocima.

Ovog su se vikenda, po treći puta zaredom u Njivicama na otoku Krku sastali znanstvenici, političari, predstavnici iz Veleposlanstva Republike Francuske i Ministarstva regionalnog razvoja, ali i drugi mnogobrojni stručnjaci iz domene okoliša, energetike, turizma i poljoprivrede, a sve s ciljem davanja smjernica za osmišljavanje paradigme i modela održivosti otoka Krka, koji će se potom moći po uzoru na otok Krk implementirati i na drugim hrvatskim otocima.

Kako bi se zacrtani planovi realizirali, potrebno je prethodno osmisliti razvojnu politiku za otoke, koja bi prije svega trebala biti osuvremenjena u odnosu na prethodne politike, a neke od njezinih temeljnih okosnica bile bi proizvodnja i prodaja autohtonih proizvoda, energetska tranzicija i niskougljično gospodarstvo te održivi turizam.

Jedan od gostiju predavača ove trodnevne konferencije bio je i europarlamentarac Tonino Picula, koji je ujedno i potpredsjednik Međuskupine Europskog parlamenta zadužen za otoke.

Picula je ovom prilikom upozorio na važnost širenja svijesti o posebnosti otoka, na kojoj bi se trebala temeljiti i promjena stava Europske unije prema otocima, a pri tom je posebno istaknuo važnost rješavanja problema voda s ciljem racionalizacije korištenja vode na otocima. Na ruku tome idu i novi propisi i projekti Europske unije, među kojima valja istaknuti i projekt „Water saving challenge“ koji okuplja predstavnike osam otoka iz zemalja članica EU-a, po dva iz Francuske, Grčke, Irske i Hrvatske, a koji će dobiti priliku predstaviti svoja iskustva i znanja u razvijanju modela rješavanja nestašice vode te će pridonijeti razvijanju planova štednje vode.

Osim niza predavanja prominentnih stručnjaka, posjetitelji konferencije, u vrijeme trodnevnog programa konferencije, imali su priliku upoznati se s nizom realiziranih projekata kao primjera dobre prakse otoka Krka.

Tijekom konferencije organiziran je posjet tvrtki Ponikve, kao i upoznavanje s ekološkim sustavom gospodarenja otpadom, vodoopskrbom i vodoodvodnjom, ekološkom javnom rasvjetom te postojećim selektivnim oblicima krčkog turizma poput cikloturizma, jahanja, jedrenja i ronjenja.

 

 

  • Teklic.hr / ​Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

U Omišlju počela javna rasprava o utjecaju LNG-a na okoliš

Počela je javna rasprava o novoj studiji o utjecaju na okoliš za plutajući LNG terminal na otoku Krku koja je već podigla prašinu. Javnost studiju može vidjeti u Omišlju i Rijeci, a tvrtka LNG Hrvatska će je plasirati i putem interneta.

Eko Kvarner: Rasprava o budućnosti Jezera kod Njivica

Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske ADIPA u suradnji s udrugom Eko Kvarner, uz potporu međunarodne federacije okolišnih udruga MIO-ECSDE, u Malinskoj dana 23. listopada organizira znanstveno-stručni skup s fokusom na teme upravljanja Natura 2000 područjima.

Eko Kvarner traži duži rok za javnu raspravu o LNG-u

Vraćena je tehnologija grijanja morem, iako smo svojedobno šest godina proveli uvjeravajući Vladu o štetnosti hlađenja mora i tretiranja spojevima koji se u maloprodaji nazivaju varikina. Nekadašnja ministrica zaštite okoliša Mirela Holy odbacila je tu tehnologiju i bilo je predviđeno korištenje plina da bi sada opet bili na putu u ekološku katastrofu zbog čega možemo očekivati velike gubitke u ribarstvu i turizmu, smatra Piršić.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER