Sljedećeg tjedna otvara se najveća bečka solarna elektrana
Na krovu trgovačkog centra Donauzentrum godišnje će se proizvoditi oko milijun kWh čiste energije čime će se emisija CO2 smanjiti za oko 270 tona
U utorak 29. listopada počinje s radom najveća bečka solarna elektrana i to na krovu trgovačkog centra Donauzentrum kao još jedan važan poticaj za zaštitu klime i daljnji razvoj obnovljivih izvora energije u austrijskom glavnom gradu.
Na krovu bečkog trgovačkog centra Donauzentrum instalirana je najveća solarna elektrana u austrijskom glavnom gradu koja će se svečano otvoriti u utorak 29. listopada u nazočnosti bečke dogradonačelnice Birgit Hebein, Josefa Tauchera, zastupnika u Pokrajinskoj skupštini i predsjednika Kluba zastupnika SPÖ-a, Ernsta Nevrivyja, predsjednika 22. bečkog okruga Donaustadt i Antona Cecha, direktora trgovačkog centra.
Solarna energija za dvadeset trgovina
Solarni paneli su najprije instalirani na krovu kina Donau-Plex, a potom je na preostala dva dijela kompleksa trgovačkog centra instalirano dodatnih 3.500 panela. Po puštanju u rad ove solarne elektrane električnom energijom će se opskrbljivati dvadeset od ukupno 260 trgovina i restorana u Donauzentrumu.
Najveća bečka solarna elektrana prostire se na površini od 6.500 četvornih metara, što odgovara površini jednog nogometnog igrališta te će se ovdje godišnje proizvoditi oko milijun kWh čiste energije čime će se istovremeno smanjiti emisija CO2 za oko 270 tona. Troškovi izgradnje se procjenjuju na 900 tisuća eura.
Bečki katastar solarnog potencijala
Mnogi bečki krovovi prikladni su za instalaciju solarnih panela i korištenje solarne energije, a solarni potencijal želi se iskoristiti gdje god je to izvedivo. Zanimljivo je da Beč raspolaže katastrom solarnog potencijala koji pruža podatke o tome koliko su krovne površine austrijskog glavnog grada pogodne za korištenje solarne energije te pomoću aplikacije „Wien Umweltgut“ građanima omogućuje uvid u energetski potencijal bečkih krovova.
Katastar solarnog potencijala predstavlja praktičnu pomoć za brzo prepoznavanje i prikazivanje potencijala bečkih krovnih područja, a to se odnosi na korištenje solarne toplinske energije i proizvodnju električne energije. Također, katastar omogućuje detaljnu analizu solarnog potencijala svakog pojedinog krova pružanjem podataka o orijentaciji krovne površine, nagibu krovne površine, kao i zasjenjenju vegetacijom i okolnim zgradama, a pruža i podatke o lokalnoj globalnoj vrijednosti osunčanja za grad Beč u 18-godišnjem prosjeku.
- S.F. / Ekovjesnik