Parlament se obvezuje pronaći pravedna rješenja za klimatsku krizu

„Imate tu moralnu obvezu i jedinstvenu ekonomsku i političku priliku postati vođe u klimatskom području“, poručila je Greta Thunberg zastupnicima Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane u Europskom parlamentu.

Europski parlament započeo je razmatrati prvi europski zakon o klimi. Temelj Europskog zelenog plana nastoji zakonom propisati cilj EU-a kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2050.

Učiniti Europu prvim ugljično neutralnim kontinentom do 2050. krajnji je cilj novog zakona o klimi koji se počeo razmatrati u Europskom parlamentu. Obraćajući se članovima parlamentarnog Odbora za okoliš, švedska klimatska aktivistkinja Greta Thunberg izjavila je da zakon nije dovoljno dalekosežan.

„Ne trebamo samo ciljeve za 2030. ili 2050., nego ih prije svega trebamo za 2020. i za svaku iduću godinu koja dolazi. Sami ste proglasili da smo u klimatskom i okolišnom izvanrednom stanju. Rekli ste da je to egzistencijalna prijetnja. Sada morate dokazati da tako i mislite. I nećemo se zadovoljiti ničime manjim od znanstveno utemeljenoga puta.” – poručila je Greta Thunberg zastupnicima Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane.

Teški pregovori između Europskog parlamenta i država članica EU-a

Zakon o klimi čini temelj Europskog zelenog plana za suzbijanje klimatskih promjena. Prijedlog Komisije dao bi EU-u veće ovlasti kojima obvezuje države članice na smanjenje ciljanih razina emisija CO2, ulaganje u zelene tehnologije i zaštitu okoliša.

„Činjenice su činjenice, znanost je znanost a mi gubimo bitku protiv klimatskih promjena. Kad čujemo znak za uzbunu, naša je uloga pronaći pravedna rješenja. Pravedna na društvenoj razini, na teritorijalnoj razini i vjerodostojna rješenja. Vjerodostojna na znanstvenoj razini, vjerodostojna na financijskoj razini, vjerodostojna na industrijskoj razini.” – istaknuo je predsjednik Odbora Pascal Canfin (Renew Europe, Francuska).

Europski parlament / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Izglasan prijedlog EU klimatskog zakona, cilj je smanjenje emisija na 60% do 2030.

Članovi Europskog parlamenta u Odboru za zaštitu okoliša glasali su da EU i sve države članice pojedinačno moraju postati klimatski neutralne do 2050. godine te pozvali na ambiciozniji cilj smanjenja emisija do 2030. godine. U petak 11. rujna Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta usvojio je njihovo izvješće o Europskom klimatskom zakonu sa 46 glasova za, 18 protiv i 17 suzdržanih.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER