Što čeka Veneciju po završetku pandemije koronavirusa?

Venecija razmatra novi turistički model za vrijeme nakon pandemije koronavirusa

Kriza koronavirusa natjerala je venecijanske gradske vlasti na preispitivanje svog modela masovnog turizma, javlja Euronews.

Veneciju je 2018. godine posjetilo gotovo 30 milijuna turista, a sada je pusta kao i mnogi drugi gradovi i turistička središta.

„Prešli smo iz jedne krajnosti u drugu“, kazao je za Euronews Matteo Secchi iz Udruženja Venessia. „Još prije nekoliko mjeseci grad je bio pun turista, a sada su ulice i kanali potpuno prazni.“

Međutim, Veneciji ne manjka pozornosti čak ni tijekom krize koronavirusa. „La Serenissima“ („Presvijetla“) ili „Kraljica Jadrana“, kako se još često naziva Venecija, i dalje je česta tema svjetskih medija, posebice kada se izvještava o „prozirnoj“ vodi u njenim kanalima kao izravnoj posljedici uvođenja karantene i obustave brodskog prometa. Čak ni tako prazna, Venecija nimalo nije izgubila na svom šarmu, iako je „čarolija“ praznih kanala i ulica grada, kao i lažnih vijesti o dupinu koji je nakon 60 godina ponovno primijećen u Venecijanskoj laguni, zapravo posljedica pandemije koronavirusa koja je teško pogodila turizam grada. Hoteli su zatvoreni, još uvijek nije poznato kada će se ukinuti restrikcije za putovanja i kada će turisti iz drugih zemalja ponovo moći posjetiti Veneciju.

„U početku smo govorili o jednom do dva mjeseca, zatim o tri do četiri mjeseca“, rekla je Marianna Serandrei, vlasnica hotela Capisini Hotel Group. „Mnogi govore o ponovnom oživljavanju turizma tek početkom sljedeće godine, a imamo određene najave za veljaču i ožujak 2021.“

>>> Pročitajte još >>> Veneciju je pogodio najveći plimni val u posljednje 53 godine

Venecija se dugo oslanjala na masovni turizam što je zbog nepodnošljivih gužvi i velikog pritiska turista na grad utjecalo na napuštanje grada od strane dijela lokalnog stanovništva te prošlog ljeta rezultiralo zabranom uplovljavanja velikih kruzera u povijesno središte Venecije.

Prema riječima Simonea Venturinija, kriza koronavirusa natjerala je gradske vlasti na razmatranje novog turističkog modela, čak ako to podrazumijeva i ograničavanje broja posjetitelja.

„Ovo je prilika da pametnije krenemo u razvoj održivog turizma i to s turistima koji imaju vremena posvetiti se obilasku našeg grada, umjesto frenetičnih turističkih tura u ne tako davnoj prošlosti“, rekao je Simone Venturini, član Gradskog vijeća Venecije zadužen za socijalnu koheziju i gospodarski razvoj.

To neće biti lako s obzirom na veliku ovisnost Venecije o turizmu, ali za sada, iako u uvjetima pandemije koronavirusa, ulice i kanali pripadaju isključivo stanovnicima Venecije.

S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Firenca je još jedan talijanski grad koji se u borbi s prekomjernim turizmom okreće održivijim rješenjima

S obzirom na svoju veličinu i urbanu strukturu, Firenca je sa svojih 10,5 milijuna registriranih gostiju godišnje u Italiji najviše izložena pritisku prekomjernog turizma. Gradska uprava na čelu s novom gradonačelnicom Sarom Funaro upravo je donijela plan koji ima za cilj poboljšati kvalitetu života stanovnika Firence i postaviti temelje za model održivog turizma.

Novo ljeto, novi kaos u Vječnom Gradu

Središte Rima okupirano je ugostiteljskim terasama, korovom i otpadom pa se zbog sve veće degradacije zaštićene svjetske baštine traži intervencija UNESCO-a.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER